Uczniowie pilskiej „Nafty” wygrali Mistrzostwa Powiatu w Debatach Oksfordzkich

Data: 13-03-2019    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Uczniowie pilskiej „Nafty” wygrali Mistrzostwa Powiatu w Debatach Oksfordzkich Uczniowie szkół ponadpodstawowych wzięli udział w Mistrzostwach Powiatu Pilskiego w Debatach Oksfordzkich odbywających się w Auditorium Maximum PWSZ w Pile.

Debata jest sztuką prowadzenia dyskusji, przedstawiania argumentów, prezentowania odmiennych stanowisk. Biorą w niej udział dwie drużyny: propozycji – broniąca tezy i opozycji – obalająca temat debaty.
W finale spotkały się dwa zespoły. Dyskutowały nad jednym tematem, który brzmiał: „O wartości człowieka nie decyduje liczba chromosomów X, a jego wiedza i umiejętności”.  O tym jednak, po której stronie uczniowie z obu drużyn mają się opowiedzieć, dowiedzieli się tuż przed rozpoczęciem debaty w drodze losowania. W trakcie dyskusji zabronione było obrażanie, bądź wyśmiewanie mówców strony przeciwnej i wszelkie inne niekulturalne zachowania.

Werdyktem jury zmagania wygrali uczniowie Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile, którzy bronili tezy debaty. Pokonali oni swoich kolegów z Zespołu Szkół przy Teatralnej w Pile.
- To była przyjemność słuchania waszych wystąpień. Debata stała na bardzo wysokim poziomie. Gratuluję wszystkim – mówił podczas wręczania wyróżnień Starosta Pilski Eligiusz Komarowski, który Debaty Oksfordzkie, zorganizowane razem z PWSZ w Pile, objął honorowym patronatem.
W przyszłym roku formuła debaty będzie rozszerzona.