Co zrobiliśmy i zrobimy dla uczczenia niepodległości?

Data: 24-10-2018    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Co zrobiliśmy i zrobimy dla uczczenia niepodległości?  Gra Miejska, Koncert Muzyki Polskiej, Bieg Niepodległości, a do tego wiele innych ciekawych przedsięwzięć na uczczenie 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości i 100. Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które jeszcze przed nami.   

Członkowie Powiatowego Komitetu Honorowego Obchodów 100. Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919  i 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości właśnie podsumowali dotychczasowe działania na terenie Piły i powiatu pilskiego dotyczące obchodów tych ważnych historycznych rocznic.
Spotkanie odbyło się 23 października w  Biurze Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile. Otworzył je Jan Garbarczyk, prezes Koła nr 9 w Pile Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego  który zaznaczył, że już wiele ciekawych przedsięwzięć miało miejsce w powiecie pilskim, ale na tym nie koniec, bo kulminacja wydarzeń nastąpi w listopadzie i grudniu.

Podsumowania dotychczasowych działań dokonał Wojciech Kicman, regionalista, aktywny działacz Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Koła nr 9 w Pile. Warto wspomnieć m.in. o ciekawych wydawnictwach, poświęconych powstańcom, które już się ukazały. Pierwsze, którego autorem jest właśnie Wojciech Kicman to „Powstańcy Wielkopolscy 1918-1919 mieszkańcami Piły”. Liczy ono 116  stron i zawiera spis 113 nazwisk powstańców i 64 biogramy. Drugie wydawnictwo to „Powstańcy Wielkopolscy 1918-1919 mieszkańcami Gminy Ujście”, które liczy 128 stron, zawiera 298 nazwisk powstańców i 39 biogramy. Zostało wydane przy wsparciu samorządu Ujście, podobnie jak kolejne „Powstańcy Wielkopolscy 1918-1919 mieszkańcami Gminy Wyrzysk”. Ono liczy 104 strony, zawiera 196 nazwisk powstańców i 26 biogramów. Członkowie Koła nr 9 mocno zabiegają, aby podobne wydawnictwa ukazały się przy wsparciu gminy Wysoka, Białośliwie i Miasteczko Krajeńskie, gdzie również toczyły się powstańcze walki.

Ukazał się również katalog wystawy „Oni walczyli o Polskę 1918-1919”- patrioci regionu Północnej Wielkopolski, autorstwa Marka Fijałkowskiego, historyka Muzeum Okręgowego w Pile, która zawiera 60 biogramów. Wystawa fotograficzna miała miejsce w BWAiUP od 21 września do  13 października i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Wydano także katalog kolejnej wystawy „Obóz jeniecki w Pile 1914-1919”, autorstwa historyka Macieja Usurskiego. Otwarcie wystawy miało miejsce 5 października w Muzeum im. St. Staszica w Pile.  

Warto wspomnieć, że miały miejsce również inne wydarzenia. W lutym w Pile jedno z rond nazwano imieniem Powstańca Wielkopolskiego pułkownika Kazimierza Rybickiego, a rondo w Wyrzysku nosi imię Powstania Wielkopolskiego. Do tego przybyły dwa murale: w Wysokiej na budynku Ośrodka Upowszechniania Kultury odsłonięto  mural przedstawiający atak Powstańców Wielkopolskich na grupę żołnierzy niemieckich, którzy przybyli z odsieczą z Piły, a swoje stanowisko obronne zlokalizowali na wieży kościoła ewangelickiego. Z kolei w Pile, we wrześniu na budynku Zespołu Szkół przy Teatralnej odsłonięto mural z Ignacym Paderewskim, Romanem Dmowskim i Józefem Piłsudskim – trzema ojcami niepodległości, jak zwykło się o nich mówić.  

Wiele działań związanych z obchodami  100. rocznicy odzyskania niepodległości realizują również powiatowe placówki kulturalne i oświatowe w ramach rządowego programu „Niepodległa”, na które zdobyły dofinasowanie. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna od 6 września do 6 listopada realizuje projekt edukacyjny  „Przystanek Piła i okolice”. Jest to cykl spotkań i wykładów na temat przedwojennej historii Piły i ruchów niepodległościowych. Przed nami, 6 listopada, kolejny ciekawy wykład Romana Chwaliszewskiego  „Działalność Konsulatu RP w latach 1928-1934 w Pile. Rola i znaczenie w umacnianiu tożsamości narodowej Polaków”.
9 listopada o godz. 11.00 odbędzie się Gra Miejska pt. „Śladami ruchu niepodległościowego w Pile” do której udziału zapraszamy grupy niezorganizowane, młodzież i mieszkańców Piły. Zapisy do 7 listopada prowadzi Powiatowa i Miejska Bibliotek Publiczna w Pile: czytelnia@bibliotek.pila.pl.  

Młodzieżowy Dom Kultury "Iskra" w Pile w ramach projektu „Niepodległa” organizuje z kolei liczne konkursy o tematyce patriotycznej. Zorganizowano już ogólnopolski konkurs plastyczny na  Pocztówkę „POLSKA TO MOJA OJCZYZNA”, Konkurs literacki „CZYM JEST NIEPODLEGŁOŚĆ?” i konkurs piosenki „ŚPIEWAMY PO POLSKU”. Nagrody dla laureatów zostaną wręczone podczas Koncertu Muzyki Polskiej w BWA 10 listopada, o godz. 17.00.

- Już teraz zapraszam na koncert, podczas którego wystąpi znakomity Wyrzyski Chór Męski. Z kolei 11 listopada na stadionie przy Okrzei odbędzie się Bieg Niepodległości. Przed nami zatem wiele ciekawych wydarzeń związanych z obchodami odzyskania niepodległości - powiedział Przemysław Pochylski, etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile. 
10 listopada w MDK „Iskra” odbędą się jeszcze Rodzinne Warsztaty Plastyczne Robienia Flag, Kotylionów i Rozetek, na które już teraz również zapraszamy.

Ciekawe wydarzenia zaplanowali również członkowie Stowarzyszenia Kibice Lecha Poznań i Pilscy Patrioci. Damian Jagła zapowiedział, że również w tym roku na Cmentarzu Komunalnym w Pile 1 listopada odbędzie się zbiórka na groby powstańców, a 27 grudnia w dzień wybuchu Powstania Wielkopolskiego przemarsz z kościoła Świętej Rodziny pod obelisk poświęcony powstańcom przy ul. Bydgoskiej.   
Podczas spotkania członków Komitetu ciekawy wykład na temat walki o wolność mieszkańców północnej Wielkopolski wygłosił Roman Chwaliszewski. Była to dobra lekcja historii również dla młodzie0ży szkół średnich, którzy również uczestniczyli w spotkaniu.
Zapisz się na newsletter