50 lat pracy twórczej Tadeusza Wyrwy-Krzyżańskiego

Data: 20-10-2018    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

50 lat pracy twórczej Tadeusza Wyrwy-Krzyżańskiego W piątkowy wieczór, 19 października w galerii Biura Wystaw Artystycznych w Pile odbył się wernisaż retrospektywnej wystawy prac Tadeusza Wyrwy-Krzyżańskiego pt. "SIWE DZIECKO”, zorganizowanej z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej artysty.
Na otwarcie wystawy przybyli liczni goście, przyjaciele, wielbiciele jego talentu. Były kwiaty i życzenia. I liczne barwne przemowy:
- Mamy do czynienia z wielką osobowością kultury nie tylko wielkopolskiej, ale kultury polskiej! Nie waham się powiedzieć, że mamy do czynienia z geniuszem. Bo tylko geniusz tak potrafi zawłaszczać świat i tak potrafi ten świat odzwierciedlać w swoich dziełach - opowiadał Dariusz Tomasz Lebioda, krytyk literacki i artystyczny, autor licznych esejów.
Goście mieli okazję wysłuchać wiersze poety w interpretacji Włodzimierza Ignasińskiego - filologa, instruktora teatralnego i recytatora.
Odbył się również mini koncert w wykonaniu Karoliny Furmańczyk - skrzypce i Karola Szonowskiego - gitara.
Tadeusz Wyrwa - Krzyżański został również uhonorowany przez przedstawicieli władz powiatu pilskiego statuetką za wkład w rozwój i upowszechnianie kultury.
Wystawa „SIWE DZIECKO” prezentuje prace graficzne oraz rysunki Tadeusza Wyrwy-Krzyżańskiego, a także fragmenty z twórczości literackiej autora, który od lat tworzy i mieszka w Pile. Osobno, m.in. na ściankach imitujących słup ogłoszeniowy zaprezentowano kolaże z prasowymi artykułami, fotografiami i licznymi dokumentami dotyczącymi kariery literackiej Wyrwy – Krzyżańskiego. Przeglądać można także liczne wydawnictwa: zbiory poezji, książki dla dzieci.
Wystawę można oglądać do 10 listopada.
Zapisz się na newsletter