In Vitro dla mieszkańców powiatu pilskiego

Data: 10-10-2018    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

In Vitro dla mieszkańców powiatu pilskiego Prace nad dofinansowaniem procedur In Vitro przez Powiat Pilski nabrały tempa. Władze powiatu jeszcze w październiku chcą ogłosić konsultacje społeczne. Z kolei Zarząd Powiatu w Pile w przygotowywanym projekcie budżetu na przyszły rok – zapewni środki na In Vitro, by pary, które się na nie zdecydują, mogły skorzystać z dużej pomocy finansowej.  

Najważniejsza wiadomość jest taka, że Program Polityki Zdrowotnej „Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego dla Mieszkańców Powiatu Pilskiego na lata 2019-2020” otrzymał pozytywną ocenę Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, co jest wymogiem ustawowym, by podjąć dalsze kroki nad wprowadzeniem go w życie.
Program został opracowany w tym roku, na przełomie czerwca i lipca w Wydziale Spraw Obywatelskich i Bezpieczeństwa w Starostwie Powiatowym w Pile, a już 13 lipca wysłano go do oceny Agencji. Po dwóch miesiącach, dokładnie 25 września Agencja zaopiniowała go pozytywnie.
- Teraz mamy już otwarte pole do działania, by w 2019 roku i w następnym, docelowo 82 pary rocznie mieszkające w powiecie pilskim, mogły zdobyć dofinansowanie na skorzystanie z metody In Vitro, jeśli się na nią oczywiście zdecydują. Dajemy wybór i oferujemy pomoc. Leczenie niepłodności to ważne zadanie zarówno pod względem zapewnienia mieszkańcom skutecznej opieki zdrowotnej, jak i społecznym. Dzisiaj niepłodność dotyka 2,5 mln Polaków, to jest 15 procent par starających się o dziecko – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski
Program zakłada dofinansowanie maksymalnie trzech procedur In Vitro dla każdej pary, po 5 tys. zł. Co ważne, jeśli para zostanie zakwalifikowana do programu, poddanie się leczeniu jest tańsze, niż gdyby podjęła się tego sama, na własną rękę.
Powiat Pilski zamierza przeznaczyć na dofinansowanie In Vitro 425 000 złotych rocznie.  Program opracowany jest na dwa lata, zatem łączny koszt dofinansowania wyniesie 850 000 zł.

Aby Program wprowadzić w życie niezbędne są konsultacje społeczne. Powiat Pilski ma zamiar ogłosić je jeszcze w październiku. Musi też zarezerwować pieniądze w projekcie budżetu na 2019 rok, który przygotowuje już obecny Zarząd Powiatu w Pile.
Następnie Rada Powiatu musi podjąć uchwałę o przyjęciu Programu i pozostaje już tylko wybór operatora medycznego, czyli kliniki, która będzie go realizowała.
- Powiem tylko, że dołożymy wszelkich starań, by wszystkie kolejne kroki wykonać jak najszybciej. Jak dotąd 10 miast w kraju i jedno województwo dofinansowuje procedury In Vitro, będziemy zatem pierwszym powiatem, który to również uczyni. Dziwię się tylko, że władze Miasta Piły do tej pory się na to nie zdecydowały – podsumowuje Starosta Pilski.

Działania władz powiatu dotyczące dofinansowania leczenia niepłodności metodą In Vitro chwali Andrzej Przybylski, ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Szpitalu Specjalistycznym w Pile.
- Niepłodność jest chorobą dotykającą coraz większą liczbę par. Skuteczność In Vitro jest z kolei coraz lepsza, wynosi od 20 do 33 procent. Zatem średnio u co trzeciej pary metoda ta kończy się ciążą, bywa, że już po pierwszej procedurze, a bywa, że po trzeciej. Z ogromną więc satysfakcją przyjmuję działania obecnych władz powiatu, które zdecydowały się na dofinansowanie tej metody. Wiele par do tej pory z niej nie skorzystało, właśnie ze względu na barierę ekonomiczną – mówi.    
 
Zapisz się na newsletter