Spotkajmy się na Dożynkach Powiatowych w Pile!

Data: 29-08-2018    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Spotkajmy się na Dożynkach Powiatowych w Pile! Koncert zespołu Feel, korowód dożynkowy przez centrum miasta, wystawa sprzętu rolniczego, degustacja regionalnej kuchni, pokazy siłaczy, dmuchane zamki dla dzieci za darmo, koncerty zespołów disco polo, wspólne biesiadowanie – to wszystko podczas Dożynek Powiatowych w Pile, które odbędą się 9 września, w niedzielę, na stadionie przy ul. Okrzei. Zapraszamy!

Dożynki rozpoczną się mszą świętą w kościele Świętej Rodziny w Pile, o godz. 12.30. Około godz. 13.45 z kościoła ruszy barwny korowód dożynkowy. W tym czasie, o godz. 13.00 na stadionie przy Okrzei rozpocznie się już festiwal kulinarny „Pilskie Smaki”. Weźmie w nim udział sześć zespołów: koła gospodyń wiejskich i uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Brzostowie. Przewodniczącym jury będzie Zenon Hołubowski, mistrz kuchni z Piły, m. in. członek Amerykańskiej Federacji Kulinarnej i Światowego Zrzeszenia Szefów Kuchni.  

O godz. 15.00 część oficjalna i obrzędowa dożynek na stadionie przy Okrzei. Po niej zaczną się już kolejne atrakcje: koncerty, liczne konkursy dla mieszkańców, pokazy siłaczy, wspólne biesiadowanie. Uczestnicy dożynek będą mogli oglądać wystawę sprzętu rolniczego, smakować pysznych potraw, dzieci korzystać z darmowych atrakcji, w tym dmuchanych zamków. Na stadionie będzie wiele stanowisk gastronomicznych. Zabawa potrwa do późnych godzin wieczornych.   
- Po blisko 10 latach wracają dożynki powiatowe do Piły. Poprzednio miały one rangę powiatowo-wojewódzką i myślę, że wielu z nas pamięta jak dużą cieszyły się popularnością. Z kolei rok temu na stadionie przy Okrzei, który budziliśmy do życia, zorganizowaliśmy Festiwal Smaków Wielkopolski, który wzbudził również ogromne zainteresowanie mieszkańców. Wtedy były to prezentacje powiatów, w tym roku zaprezentują się poszczególne gminy. Sądzę jednak, że będzie równie atrakcyjny. Na stadionie będzie również wiele dodatkowych atrakcji, koncerty, dmuchane zamki dla dzieci. Serdecznie zapraszam - mówi Eligiusz Komarowski, Starosta Pilski.

Stefan Piechocki, Wicestarosta Pilski poleca ciekawe dożynkowe obrzędy.  
- Miasto rolnikom, tak można by nazwać to wydarzenie. Wezmą w nim udział jednak nie tylko rolnicy, ale również pszczelarze, sadownicy i działkowcy. Mieszkańcy Piły będą mogli poznać bogatą obrzędowość Święta Plonów, posmakować regionalnej kuchni, podziękować rolnikom za ich wysiłek włożony w zbiór tegorocznych plonów. Oczywiście ciekawe będą wszystkie okolicznościowe imprezy, na pewno warto zobaczyć barwny korowód, wieńcami, końmi, na czele którego będzie szła orkiestra – wylicza.

Jedną z trakcji dożynek będą również pokazy siłaczy, które poprowadzi Grzegorz Peksa, Stowarzyszenie „Silna Dłoń”.
- Oprócz pokazów, które zaprezentuje razem z kolegami, będą jeszcze konkurencje dla publiczności, zarówno dla  panów, jak i pań, w których również będzie można wykazać się siłą. Chcemy wciągnąć mieszkańców do wspólnej zabawy. Dla najlepszych będą medale – zapowiada.  


PROGRAM:
g.12.30 msza św. w kościele Świętej Rodziny w Pile,
g. 13.45 z kościoła ruszy barwny korowód dożynkowy, który przejdzie przez centrum miasta (ul. Kilińskiego, Spacerową, al. Piastów, 1 Maja, Staromiejską, na stadion przy Okrzei).
g. 13 00. na stadionie rozpocznie się festiwal kulinarny „Pilskie Smaki”,
g. 15.00 obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca ŁANY
g. 16.30 Zmagania strongmanów z Grzegorz Peksa – cz. I (konkursy dla uczestników)
g. 16.50 Występ zespołu AM
g. 17.10 Zmagania strongmanów z Grzegorz Peksa – cz. II (konkursy dla uczestników)
g. 17.30 Koncert Krzysztofa Koniarka
g. 18.15 Podsumowanie konkursów
g. 18.30 Koncert zespołu CLAUDI
g. 19.15 Koncert zespołu MILANO
g. 20.30 Koncert zespołu FEEL

Degustacje lokalnych przysmaków: miód, dziczyzna, chleb ze smalcem, kiełbaska z grilla, dżem, powidła, wędliny, soki naturalne.


 
Zapisz się na newsletter