Dożynkowe wieńce, korowody i zabawa pod chmurką

Data: 27-08-2018    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Dożynkowe wieńce, korowody i zabawa pod chmurką W wielu gminach powiatu pilskiego odbywają się uroczyste dożynki. W minioną niedzielę w Równopolu Święto Plonów obchodzili mieszkańcy gminy Kaczory, dożynki gminne odbyły się również w Łobżenicy. 
Wszędzie dożynki świętowane są w przepięknej oprawie. W ich organizację włączają się rady sołeckie, koła gospodyń wiejskich, kółka rolnicze, władze samorządowe. Wszędzie odbyły się msze dziękczynne, potem w barwnych korowodach prezentowane były przepiękne wieńce, przywiezione z poszczególnych sołectw, a uczestnicy występowali w tradycyjnych regionalnych strojach. Po podzieleniu się chlebem, występach artystycznych, mieszkańcy bawili się na festynach.  
Dożynki odbyły się z dużym rozmachem. Z mieszkańcami świętowali parlamentarzyści, przedstawiciele władz Powiatu Pilskiego, lokalne władze i radni.
- Dożynki to niezwykle ważne wydarzenie dla każdego rolnika. Święto plonów jest zwieńczeniem pracy jaką rolnicy wykonują przez cały rok. Składam im serdeczne podziękowania i wyrażam słowa uznania za ich ciężką pracę – powiedział Stefan Piechocki, Wicestarosta Pilski, który uczestniczył m.in. w dożynkach w gminie Kaczory.
- Jestem pod wrażeniem organizacji tego święta i pracy, którą włożyły poszczególne sołectwa w wykonanie przepięknych wieńców dożynkowych. Widać jak nadal tradycja obchodów Święta Plonów jest ważna dla mieszkańców, jak wiele sił włożyli w ich przygotowanie. Ale rolnikom i sadownikom należą się ogromne słowa uznania za ich codzienny trud – powiedział Przemysław Pochylski, etatowy członek Zarządu Powiatu Pilskiego, który gościł w Łobżenicy. 

Część zdjęć: Fakty Pilskie, FB Miasto i Gmina Łobżenica
Zapisz się na newsletter