Wernisaż jakich mało… czyli 50 lat pracy twórczej Andrzeja Podolaka!

Data: 26-08-2018    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Wernisaż jakich mało… czyli 50 lat pracy twórczej Andrzeja Podolaka! Życzenia, prezenty, bukiety kwiatów, urodzinowy tort i koncert muzyków jazzowych - to wszystko dla Szanownego Jubilata Andrzeja Podolaka, pilskiego artysty, który w piątkowy wieczór w pilskim BWA świętował jubileusz 50-lecia pracy twórczej. Gospodarzem wydarzenia było Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile. A honorowym patronatem objęli je: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Poseł RP Grzegorz Piechowiak oraz Starosta Pilski Eligiusz Komarowski.
 
Na spotkanie przybyli przyjaciele artysty, przedstawiciele pilskiego środowiska artystycznego, pasjonaci sztuki. Przybyli również m.in: poseł na Sejm RP Grzegorz Piechowiak, starosta pilski Eligiusz Komarowski, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Mirosława Rutkowska- Krupka, a także były prezydent Piły Zbigniew Kosmatka, reprezentanci powiatowych i miejskich instytucji kultury oraz pilskich firm.   
Artystę i zebranych gości przywitał dyrektor BWA Edmund Wolski:
- Utrzymywać się przez 50 lat na szczycie to nie lada wyczyn, dostępny tylko prawdziwym mistrzom. Gratuluję zatem i dziękuję jednocześnie za wszystko, co zrobiłeś przez te lata dla pilskiego środowiska artystycznego i dla Biura Wystaw Artystycznych, którym kierowałeś przez 17 lat – powiedział.
Benefis artysty nieprzypadkowo prowadził z kolei Jan Japas Szumański, przed laty mocno związany z pilską kulturą, „mistrz słowa mówionego i pisanego, człowiek wielu talentów i ogromnego uroku” – jak go zapowiedziano.
Z okazji jubileuszu Andrzej Podolak został podwójnie uhonorowany. Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”wręczyła jubilatowi Mirosława-Rutkowska-Krupka, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Następnie jubilat został uhonorowany przez Starostę Pilskiego Eligiusza Komarowskiego okolicznościową statuetką z wpisem „Wybitnemu artyście Andrzejowi Podolakowi w podziękowaniu za wkład w rozwój i upowszechnianie kultury w powiecie pilskim”.  
-  Chciałbym dzisiaj szczególnie podziękować panu za te kilkadziesiąt lat wspanialej twórczości, której wartość – w moim odczuciu – jest ponadczasowa i ubogaca artystycznie zarówno nasz powiat, jak i nas wszystkich. Jednocześnie dziękuję za to, jakim jest pan człowiekiem – osobą o wrażliwiej duszy i olbrzymiej charyzmie. Niedawno miałem wielki zaszczyt i honor gościć w pana pracowni – dziękuję za zaproszenie. Jestem przekonany, że przed panem jeszcze wiele lat twórczej pracy. Życzę panu dalszej pogody ducha, świetnego humoru, tej niezłomności i charyzmy oraz tego, by cały czas otaczali pana tak wspaniali ludzie. Życzę tego panu z całego serca – powiedział starosta Eligiusz Komarowski, wręczając bukiet kwiatów na ręce żony jubilata, Anny Podolak.

Patronatem honorowym jubileusz artysty objął także Poseł RP Grzegorz Piechowiak.
– Szanowny panie Andrzeju, wybierając się na tę uroczystość, myślałem intensywnie o tych 50. latach…   Ja 50 lat mieszkam w Pile! Próbowałem policzyć, ile mogło w tym czasie powstać tych niezwykłych obrazów… Tego nie sposób ogarnąć.  Jedno jest pewne: świat zamknięty w obrazach Andrzeja Podolaka przed nami otworzył świat wielkiej wyobraźni - mówił poseł.  
Gratulacji i życzeń było mnóstwo. Do jubilata ustawiła się długa kolejka gości – z kwiatami, z upominkami.  Był też czas na rozmowy z artystą i jego żoną, Anną.  
Ale największe wrażenie robi wystawa jego prac pt. „Życie zamknięte w obrazach”, którą w Galerii  BWAiUP można oglądać do połowy września. Gorąco polecamy
_____________________________________________________________________
Andrzej Podolak - pilski artysta malarz, twórca w dziedzinie malarstwa sztalugowego, architektonicznego, grafiki, grafiki wydawniczej, architektury wnętrz, wystawiennictwa. Pełnił funkcję dyrektora pilskiego BWA w latach 1991-2008.
Uhonorowany medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Studia artystyczne odbył w latach 1963 – 1969 na Wydziale Malarstwa i Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Eksponował swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju (m.in.: Kraków, Warszawa, Poznań, Bydgoszcz) oraz za granicą (Paryż, Mediolan, Nowy Jork, Schwerin, Sankt Petersburg, Kijów, Bratysława, Kowno, Katania/Sycylia, Praga, Wilno, Berlin, Imola/Włochy).
Jego prace znajdują się w zbiorach państwowych: muzeach i galeriach oraz kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, w tym zbiorach papieskich w Watykanie. Obecnie wraz z żoną Anną Mrosczok-Podolak (pastel, digital painting) prowadzi Galerię Autorską.
Za pracę twórczą otrzymał szereg nagród i wyróżnień, m.in.: 1986 – Nagroda Ministra Kultury i Sztuki, 1987 – Nagroda Wojewódzka w Dziedzinie Plastyki, 2011 – Zasłużony dla Kultury Polskiej, 2017 – Medal Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS.
Członek Jury krajowych i międzynarodowych konkursów. Wieloletni prezes i wiceprezes ZO ZPAP w Pile. 1988 – 1998.  Organizator międzynarodowych i ogólnopolskich plenerów artystycznych oraz kurator licznych wystaw.
 
 
 
Zapisz się na newsletter