Tak wspólnie obchodziliśmy Święto Wojska Polskiego

Data: 16-08-2018    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Tak wspólnie obchodziliśmy Święto Wojska Polskiego Tysiące mieszkańców Piły, pozostałych gmin powiatu pilskiego, a także spoza naszego regionu przybyło na stadion przy Okrzei na II Piknik Rodzinny z Okazji Święta Wojska Polskiego. Przy sprzęcie wojskowym ustawiały się długie kolejki. Dzieci wsiadały do rosomaka, wozów patroli saperskich, łączności, a wszyscy robili pamiątkowe zdjęcia. Ze sceny płynęła muzyka na żywo, tego dnia patriotyczna. Było to z pewnością wyjątkowe wydarzenie 2018 roku.
Organizatorem obchodów był Starosta Pilski, Dowódca Garnizonu Piła oraz Proboszcz Parafii Wojskowo-Cywilnej w Pile. Zaczęły się od mszy św. w kościele pw. NMP Królowej Polski przy ul. Podchorążych w intencji żołnierzy i ich rodzin.  Wcześniej jednak przedstawiciele władz powiatu ze starostą Pilskim Eligiuszem Komarowskim złożyli kwiaty pod pomnikiem na pl. Zwycięstwa.

Zanim rozpoczął się piknik na stadion już od samego rana zjeżdżał sprzęt wojskowy. W organizacji święta z Powiatem Pilskim współpracowało aż 8 jednostek z terenu działań 1. Regionalnej Bazy Logistycznej w Wałczu, która swoim zasięgiem obejmuje obszar całej północno-zachodniej Polski. Dlatego też prezentacja sprzętu polskiej armii była nadzwyczaj bogata.
Gościliśmy żołnierzy z 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina, która zaprezentowała wóz bojowy rosomak, taki sam, jaki służył podczas wojny w Afganistanie. Żołnierze z warsztatu Techniki Morskiej z Gdyni zbudowali basen, w którym później pokazali możliwości pojazdu obrony przeciwminowej typu OPM Głuptak., żołnierze Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych z Poznania zaprezentowali samochód rozpoznawczy HMMWV. Żołnierze z Mirosławca przyjechali z bezzałogowym systemem powietrznym ORBITER-2, 100 Batalion Łączności w Wałczu z pojazdem sanitarnym z instruktorami. Było tego naprawdę sporo, a do tego karabiny, pistolety, granatniki, umundurowanie i kilkudziesięciu żołnierzy w polowych mundurach….
Ale to nie koniec atrakcji. Swoje  stoiska zbudowały grupy paramilitarne, policjanci i strażacy, którzy również zjechali ciężkim sprzętem. Na dużej płycie nowoczesnym śmigłowcem do przewozów cywilnych wylądował Andrzej Hałasa. Helikopter budził potem ogromne zainteresowanie. Niedaleko stanęły armaty. Dla dzieci przygotowano dmuchane zamki, stoiska z lodami, watą cukrową. W centralnym miejscu ustawiono scenę, na której po południu zaczęły się koncerty na żywo „Dla Niepodległej”.

Mieszkańców przywitali: płk. Cezary Balewski, komendant 1. Regionalnej Bazy Logistycznej w Wałczu oraz starosta pilski Eligiusz  Komarowski.
-   To duży zaszczyt, być razem z Państwem w tak ważny dla nas dzień, w Święto Wojska Polskiego. Dziękuję za liczne przybycie. Żołnierze są dzisiaj do Waszej dyspozycji zameldował płk Cezary Balewski.
- Dzisiaj na pewno towarzyszy nam refleksja, czy jesteśmy bezpieczni, czy żyjemy w bezpiecznym miejscu. Mamy jednak pełną świadomość, że żołnierze są gotowi oddać życie za nasze bezpieczeństwo, za naszą wolność. I za to im dziękujemy – powiedział starosta Eligiusz Komarowski.
Wspaniałego świętowania życzył również mjr Maciej Gumowski, dowódca Garnizonu Piła.
Wszyscy dowódcy przybyłych do Piły jednostek otrzymali z kolei grawerowane dyplomy.

Mieszkańcy zaczęli przybywać na stadion już w samo południe.
 - Jest fantastycznie. Często bywamy na takich piknikach, to frajda przede wszystkim dla dzieci. Dzisiaj jestem jednak pod dużym wrażeniem sprzętu wojskowego, super że była okazja tyle zobaczyć - wyznał pan Adam z Piły, który przyszedł na stadion z żoną Karoliną, córką Marysią i synem Jasiem. Cała rodzina podziwiała właśnie skoki spadochronowe.
Pan Mirosław i jego syn Maks robili zdjęcia przy wozie saperskim, który zaprezentowali żołnierze  z 21. Centralnego Poligonu Lotniczego w Nadarzycach.
- Już oglądaliśmy karabiny, granatnik, byliśmy przy kucykach i idziemy dalej – wyznał.
Pan Sławomir przyjechał z rodziną aż spod Szczecinka. Zachwycony był bronią strzelecką 12. Brygady  Zmechanizowanej ze Szczecina.
- Mam słabość do wojska, wyszukałem najbliższe imprezy o tej tematyce i znalazłem Piłę. Bawimy się doskonale – wyznał.

Przed sceną mieszkańcy biesiadowali zasłuchani w artystów, którzy wykonywali znane szlagiery o tematyce żołnierskiej, patriotycznej i biesiadnej. Wystąpili soliści ze studia piosenki z Młodzieżowego Domu Kultury w Pile, zespół Węże z Poligonu, Orkiestra Wojskowa w Koszalinie,  a na koniec Lech Makowiecki z zespołem Zayazd, który zresztą wielokrotnie bisował.