Starosta z prezentami dla dzieci w szpitalu i wyprawką „Na dobry początek”

Data: 31-05-2018    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

 Starosta z prezentami dla dzieci w szpitalu i wyprawką „Na dobry początek” To był radosny dzień dla małych pacjentów Szpitala Specjalistycznego w Pile. Starosta pilski Eligiusz Komarowski z okazji Dnia Dziecka przybył z wieloma prezentami dla najmłodszych. Najpierw odwiedził dwie świetlice dla dzieci, gdzie obdarował maluchy przyborami do malowania i rysowania. Potem przybył na oddział położniczy, gdzie wręczył mamom „wyprawki na dobry początek” dla maluszków.  

Dzień dziecka w Szpitalu Specjalistycznym w Pile był w tym roku wyjątkowy. Dzięki staroście pilskiemu wzbogaciły się dwie nowo urządzone świetlice dla dzieci, jedna na oddziale chirurgii dziecięcej, druga na oddziale dzieci młodszych i starszych. Oba pomieszczenia urządziły dzielne mamy ze Stowarzyszenia Matki Wariatki w Pile.

- Choć sale są wyposażone bardzo dobrze, takie przybory jak bloki rysunkowe, kredki, pisaki, farby czy plastelina na pewno przydadzą się wszystkim dzieciom do zabawy. To dla mnie wielka satysfakcja, że chociaż w ten sposób mogę dzisiaj umilć dzieciom pobyt w szpitalu – powiedział starosta pilski, Eligiusz Komarowski, który przybył z prezentami.

Starosta odwiedził też dziś Oddział Neonatologiczny, gdzie przebywają noworodki wymagające leczenia i przekazał im wyprawki „Na dobry początek”. To tzw. startery składające się z książeczek i materiałów edukacyjnych dla rodziców noworodków (od lat 0 do lat 2), inaczej czytelnicza wyprawka. W zestawach tych znalazła się pierwsza książeczka, której autorami są uznani twórcy: pisarze i ilustratorzy, laureaci międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów oraz ulotka z propozycjami zajęć dla najmłodszych a także informacją dla rodziców, dlaczego warto czytać dzieciom. Dla dzieci z Piły do zestawu dołączona jest pierwsza karta biblioteczna.
- Nasza biblioteka 1 czerwca ruszyła z kampanią społeczną pod hasłem „Na dobry początek”, która ma na celu promowanie czytelnictwa od najmłodszych lat. Pierwszymi obdarowanymi są właśnie noworodki z pilskiego szpitala – wyjaśnia Joanna Wyrwa-Krzyżańska, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pile.

Ale adresatem akcji są także rodzice i dzieci do szóstego roku życia z powiatu pilskiego, a także rodzice spodziewający się potomstwa. Adresatem są także  rodziny z małymi dziećmi, przebywający pod opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Społecznej oraz rodziny przebywające w ośrodkach interwencyjnych. Rodzice, których dzieci urodziły się w innym szpitalu, a są mieszkańcami powiatu pilskiego mogą odebrać wyprawki w Bibliotece Głównej przy Staromiejskiej 14 lub w jej filiach.

Partnerami w realizacji tej części projektu jest Szpital Specjalistyczny w Pile, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. W ramach kampanii „Na dobry początek” odbędą się też liczne spotkania polegające na głośnym czytaniu oraz zajęcia muzyczno-ruchowe. Wspólna zabawa dzieci z rodzicami i kreatywne spędzanie czasu ma być alternatywą dla stereotypowych form aktywności propagowanych przez kulturę masową.
 
Zapisz się na newsletter