Służby weterynaryjne szkolą się na wypadek wirusa ASF

Data: 26-05-2018    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Służby weterynaryjne szkolą się na wypadek wirusa ASF Służby weterynaryjne przygotowują się na wypadek wystąpienia na naszym terenie wirusa ASF i szkolą się jak postępować w przypadku, gdyby wirus ten pojawił się u producenta trzody chlewnej i na czym polega bioasekuracja w praktyce.   

W tym celu zorganizowano dwudniową konferencję, która odbyła się w dniach 24-25 maja w Rzęszkowie. Jej tematem były „Działanie Inspekcji Weterynaryjnej Województwa Wielkopolskiego w czasie sytuacji kryzysowej w przypadku wystąpienia afrykańskiego pomoru świń”. Organizatorem konferencji był Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pile, Robert Gotkowski, a
uczestnikami: Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, powiatowi lekarze weterynarii z Wielkopolski oraz kadra kierownicza Wielkopolskiego Inspektoratu Weterynarii. Nie zabrakło również przedstawiciela Polskiego Związku Łowieckiego, który mówił o populacji dzika w Wielkopolsce, bo jak wiadomo, to właśnie dzik przenosi ten niebezpieczny wirus.  

Powiat Pilski na konferencji reprezentowali Stefan Piechocki, wicestarosta Pilski oraz Jan Marek Pikulik, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, który przedstawił charakterystykę naszego powiatu.
- Aby ograniczyć ryzyko zakażenia świń wirusem ASF w gospodarstwach, powinny zostać wdrożone wszystkie podstawowe zasady zabezpieczenia miejsc utrzymywania zwierząt czyli tzw. bioasekuracja. Zarząd Powiatu w Pile włączył się w kampanię informacyjną dotyczącą ASF i tydzień temu zorganizował spotkanie z producentami trzody chlewnej, aby uświadomić im jak jest ona ważna w gospodarstwach i na czym polega. Takie konferencje, która odbyła się w Rzęszkowie, była niezwykle ważne dla służb weterynaryjnych, odpowiedzialnych za nadzór jak i za współpracę z rolnikami w sprawie ASF, ponieważ dostarczają niezbędną wiedzę do walki z tym niebezpiecznym wirusem – powiedział Stefan Piechocki, wicestarosta pilski.  
 

 
 
Zapisz się na newsletter