Tłumy mieszkańców i świetna zabawa na Festynie Strażackim na stadionie przy Okrzei

Data: 21-05-2018    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Tłumy mieszkańców i świetna zabawa na Festynie Strażackim na stadionie przy Okrzei Festyn Strażacki na stadionie przy ul. Okrzei już za nami. Frekwencja była wspaniała, podobnie jak atmosfera. Bawili się doskonale zarówno dorośli jak i dzieci. 

Powiatowe Dni Strażaka, które świętowano w niedzielę 20 maja na stadionie przy ul. Okrzei w Pile, wypadły rewelacyjnie. Organizatorzy Powiat Pilski, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pile oraz Oddział Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Pile przygotowali mnóstwo atrakcji, a strażacy spisali się na medal.

Na długo przed godziną 14. stadion był już przygotowany na przyjęcie mieszkańców. Zjechały wozy strażackie, na scenie odbywały się próby zespołów z MDK „Iskra” w Pile, które wystąpiły na otwarciu festynu. Przy dmuchanych zamkach, z których dzieci mogły korzystać za darmo, ustawiały się kolejki. Przy licznych stoiskach gastronomicznych zasiadali mieszkańcy. W kotle gotowała się grochówka…
Gęstniał tłum przy stoiskach komendy policji, szkoły policji, pielęgniarek, Powiatu Pilskiego, gdzie rozdawaliśmy między innymi mapy powiatu. Dorośli i dzieci zaczęli oblegać strażackie wozy. 

O godzinie 14. przybyłych licznie mieszkanców powitali: starosta pilski Eligiusz Komarowski, bryg. Rafał Mrowiński, Komendant Powiatowy PSP w Pile i Krzysztof Fojt, prezes zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Pile i życzyli wszystkim doskonałej zabawy.  
Niebawem na scenie pojawiła się pierwsza orkiestra - z Ujskiego Domu Kultury. Zagrała popularne polskie i zagraniczne przeboje. W tym czasie strażacy szykowali się do pierwszego pokazu ratownictwa chemicznego. Tłum na stadionie gęstniał.
Niebawem strażacy wyodrębnili teren do pierwszego pokazu. Zaaranżowali wyciek chemiczny, a potem specjalistyczna grupa z jednostki nr 1 przy ul. Moniuszki w Pile, ubrana w specjalne kombinezony, pokazała jak takie skażenie się neutralizuje. Było emocjonująco, bo strażackie stroje były wręcz kosmiczne…

Na scenie pojawiła się już kolejna orkiestra, tym razem z Wielenia, która brawurowo wykonała światowe szlagiery. Atmosfera stawała się coraz bardziej gorąca.
W końcu kolejna konkurencja, tym razem przeciąganie liny. A na scenie orkiestra z Rogoźna, która zagrała również rewelacyjnie.
Strażacy przygotowali już kolejny pokaz. Tym razem wydobycia rannego z pojazdu. Użyli do tego specjalistycznego sprzętu i pokazali jak wycina się drzwi, dach, wyjmuje szybę z auta. Wszyscy byli pod wrażeniem ich umiejętności.  

Słońce coraz bardziej grzało, więc strażacy uruchomili kurtynę wodną. A potem nastąpił punkt kulminacyjny. Druhowie z OSP z Kaczor wypuścili pianę na płytę stadionu. Dzieci były zachwycone, nurzały się w niej bez końca…
Rozstrzygnięto też turniej orkiestr. Zwycięzcę wyłoniła publiczność. Puchar Starosty  Pilskiego powędrował do orkiestry z Rogoźna.

Starosta pilski Eligiusz Komarowski podziękował wszystkim za tak liczny udział w Festynie Strażackim, a bohaterom tego wydarzenia za ich trud i poświęcenie.
- Frekwencja podczas wydarzeń, które odbywają się na stadionie przy Okrzei dowodzi, że to miejsce jest potrzebne, że mieszkańcy chcą by żyło, dzisiaj mamy tego kolejny przykład. Mieliście Państwo okazję zobaczyć strażaków w akcji, podziwiać ich umiejętności. Na co dzień, kiedy nie są ubrani w mundury, mijamy ich na ulicy, nie wiedząc, że to właśnie oni ratują nam życie, zdrowie i mienie. Dzisiaj, przybywając tu tak licznie, podziękowaliśmy im za to poświęcenie – powiedział starosta pilski.

Brygadier Rafał Mrowiński przyznał, że praca strażaków jest ciężka, to służba 24 godziny na dobę. A strażacy pracują w ciężkich warunkach, bo walczą przecież z żywiołem. A gaszenie pożarów to dzisiaj już tylko jedna trzecia zadań, które wykonują. Usuwają skutki nawałnic, jeżdżą do wypadków drogowych.
- Nasza praca wymaga ciągłych szkoleń i łączy się z dużym stresem. Dzisiaj zaprezentowaliśmy część naszych umiejętności. Dziękuję wszystkim strażakom za ich trud, zarówno tym z PSP jak i Ochotniczych Straży Pożarnych, z którymi tak dobrze nam się współpracuje. Takie święta, jak dzisiejsze, jednoczą nas z mieszkańcami, wiemy i czujemy, że nasza praca ma ogromny sens, a my jesteśmy po prostu potrzebni – podsumował z kolei Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Pile.

Na koniec festynu na scenie pojawił się zespół AM z Wyrzyska, który poderwał publiczność do tańca.
 
Zapisz się na newsletter