Liceum dla przyszłych strażaków. Wkrótce nabór

Data: 23-04-2018    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Liceum dla przyszłych strażaków. Wkrótce nabór To doskonała wiadomość dla gimnazjalistów, którzy niebawem będą decydować o wyborze szkoły średniej. Od nowego roku szkolnego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 przy Teatralnej w Pile powstanie klasa o profilu pożarniczym. Rekrutacja ruszy w maju.
Klasa będzie uruchomiona w III LO, które działa w ZSP nr 2. Program przygotuje uczniów nie tylko do dalszej edukacji w zawodzie strażaka, ale na każde inne studia, w tym związane z zarządzaniem kryzysowym, organizacją bezpieczeństwa narodowego czy na uczelnie medyczne. Uczniowie zdobędą wykształcenie ogólne, a przy okazji umiejętności związane z pracą strażaków. 

Szkoła będzie współpracować z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Pile, w której uczniowie będą też odbywali praktyki i poznawali tajniki zawodu strażaka. W poniedziałek w siedzibie pilskiej straży przy ul. Moniuszki, podpisano już porozumienie o współpracy pod patronatem starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego. ZSP nr 2 to bowiem placówka oświatowa prowadzona przez Powiat Pilski. Pilską straż reprezentował bryg. Rafał Mrowiński, Komendant Powiatowy PSP w Pile, z kolei w imieniu ZSP nr 2 umowę podpisał dyrektor szkoły Piotr Halama.

- Cały czas poszerzamy ofertę edukacyjną naszych szkół. Podpisaliśmy to porozumienie przede wszystkim ze względu na potrzeby społeczne. A straż pożarna cieszy się ogromnym zaufaniem i dlatego postanowiliśmy w nowym roku szkolnym uruchomić klasę właśnie o tym profilu. W szkole przy Teatralnej od 2006 roku z powodzeniem działają już klasy policyjne, od nowego roku w technikum będzie nabór na logistyka wojskowego. Można więc powiedzieć, że szkoła będzie przygotowywać uczniów do pracy we wszystkich służbach mundurowych. Poza tym klasa ta na pewno nauczy młodzież ważnych w życiu wartości: odpowiedzialności, obowiązkowości i poświęcenia dla innych – mówi  Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Jak wiadomo, w gminach powiatu pilskiego działa wiele jednostek ochotniczych straży pożarnych. Do młodych druhów również skierowana jest ta oferta.  
- To dla powiatu pilskiego ważny dzień, bo podpisanie tej umowy umożliwi jeszcze większy rozwój właśnie ochotniczych straży pożarnych. W każdej gminie są co najmniej dwie jednostki działające w systemie ratownictwa krajowego. Potrzebna jest tam również wykształcona kadra, a ta szkoła takiej wiedzy druhom może dostarczyć, zarówno w zabezpieczeniu mienia, jak i życia ludzi – powiedział Stefan Piechocki, wicestarosta pilski.

Z kolei bryg. Rafał Mrowiński, Komendant PSP w Pile przyznał, że powiat pilski  jest jednym z większych w Wielkopolsce. Jego zabezpieczenie wymaga pracy profesjonalnych służb ratowniczych.
- W powiecie mamy ponad 50 jednostek OSP, w których znajdują się drużyny młodzieżowe. To właśnie wychodząc naprzeciw ich zapotrzebowaniu, zachęcam młodych ludzi, by skorzystali z tej oferty. To będzie fajny kierunek, jeśli ktoś chce się rozwijać  w zakresie ochrony przeciwpożarowej, ratownictwa, w zakresie pierwszej pomocy. Będzie też troszeczkę musztry, rynsztunku wojskowego, czy pożarniczego – zachęca komendant.

Piotr Halama, dyrektor ZSP nr 2 nie kryje, że cieszy się, że szkoła zyskała tak dobrego partnera.
- Nasza straż zajęła w ubiegłym roku drugie miejsce w Wielkopolsce w ogólnej klasyfikacji. Program nauki obejmie zagadnienia związane z zarządzaniem kryzysowym, ratownictwem medycznym, jak i z pierwszą pomocą. Jest on skorelowany z przedmiotami ogólnokształcącymi. Zapraszam więc młodych ludzi, to będzie dobra klasa - podsumowuje.
Uczniowie klasy o profilu pożarniczym będą mieli kilka godzin zajęć teoretycznych w tygodniu, a praktyki właśnie w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Pile, gdzie od kuchni zobaczą pracę strażaków.
 
Zapisz się na newsletter