Budzimy do życia stadion przy Okrzei. Będzie otwarty dla wszystkich mieszkańców

Data: 20-04-2018    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Budzimy do życia stadion przy Okrzei. Będzie otwarty dla wszystkich mieszkańców Stadion przy ul. Okrzei to kolejny obiekt w centrum Piły, który niebawem stanie się nowoczesnym, a zarazem przyjaznym miejscem rodzinnej i sportowej rekreacji. Koszt rewitalizacji tego miejsca, które, jak pokazały już organizowane tu wydarzenia, zyskało uznanie mieszkańców, to blisko 4 mln złotych. Ale Powiat Pilski, właściciel obiektu, złożył już wniosek o dofinasowanie jego modernizacji w 85 procentach.  

Stadion przy Okrzei zostanie przebudowany i zmodernizowany. Po pierwsze dwie części zostaną rozdzielone, mniejsza na rekreacyjną, większa na typowo sportową. Na dużym stadionie pojawią się nowe siedzenia dla widzów, nawierzchnia, drogi dojazdowe i chodniki, w mniejszej - nowe wiaty, bogato wyposażony w urządzenia plac zabaw, siłownia pod chmurką, a nawet ścianka wspinaczkowa. Miedzy dwiema częściami wybudowane zostanie nowe przejście. Obiekt będzie dostępny dla każdego i będzie spełniał różne funkcje, od koncertowej, piknikowej, po sportową właśnie.

Koszt tego zadania to 3,7 mln zł. Powiat Pilski ubiega się o dofinasowanie prac w tym samym wniosku, który dotyczy rewitalizacji budynku dawnego kina Iskra przy ul. Kilińskiego złożonym w konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski z programu WRPO (Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny), w ramach działania „Rewitalizacji miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych”.
Koszty obu tych inwestycji, które będzie realizował Powiat Pilski, to w sumie 8,7 mln złotych!

- Prace na stadionie przy Okrzei de facto już się zaczęły – mówi Eligiusz  Komarowski, starosta pilski. - Pilanie przychodząc tu tak licznie na organizowane przez nas wydarzenia pokazali, że chcą by ten obiekt żył, by funkcjonował. Przez 20 lat władze powiatu nic na tym obiekcie nie zrobiły. My w ubiegłym roku wybudowaliśmy już wjazd na stadion, wiatę, z której chętnie korzystali mieszkańcy. A dosłownie za kilka dni zostanie rozstrzygnięta procedura przetargowa i rozpoczną się kolejne prace – zapewnia starosta. 

Przetargi mają wyłonić wykonawcę prac i to już w maju. A dotyczą budowy przejścia między obiema częściami stadionu, wykonania schodów z poręczami i umocnień na trybunach. Niebawem prace  zaczną się także w drugiej części stadionu, tu przewidziano już częściowy remont wiaty - wykonanie nowego dachu.
Drugi przetarg ogłoszony przez Powiat Pilski ma na celu wyłonienie wykonawcy, który wykona generalny remont szatni schroniska Staszicówka, znajdującego się tuż przy stadionie. Zmodernizowane zostaną również sanitariaty, które będą służyły także mieszkańcom korzystającym z imprez piknikowych i sportowych na stadionie.
Co ważne, środki na wymienione prace powiat ma już zabezpieczone.
- Zagospodarujemy stadion na tyle, że jeśli pojawi się taka potrzeba, będzie można go systematycznie rozbudowywać, choćby zwiększyć liczbę miejsc na trybunach – tłumaczy starosta pilski.

Urządzenie części rekreacyjnej ma na celu nie tylko wykorzystanie jej podczas zorganizowanych  imprez, ale również udostępnienie jej pilanom, którzy będą mogli tu w każdej chwili przyjechać i piknikować indywidualnie. Nie każdy bowiem mieszkaniec ma działkę, czy własny ogród pod domem.  Będzie więc mógł tu z rodziną na przykład rozpalić grilla, wyprawić urodzinowe przyjęcie, a dzieci będą mogły korzystać z placu zabaw. Dotyczy to także grup zorganizowanych, a wszystko to za darmo.  

- To będzie miejsce dla wszystkich, od maluchów po seniorów. Plac zabaw, który zaplanowaliśmy  będzie bogaty w urządzenia. Znajdą się na nim bujaki, zjeżdżalnie, ściana wspinaczkowa, karuzele, huśtawki. Dla młodzieży z kolei stół do ping ponga, ściany do graffiti. Wiat piknikowych będzie aż sześć. Będą nowe chodniki, jezdnie, nowe trawniki – wymienia Karolina Szambelańczyk, dyrektor wydziału Funduszy Pomocowych i Rozwoju w Starostwie Powiatowym w Pile.   
  
Plany, co do korzystania ze stadionu mają już też słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
- Zrealizujemy tu nasz projekt Aktywny Senior Latem, czyli wieczorne spotkania czwartkowe.  Były już w historii obiady czwartkowe, dlaczego nie mogą być wieczorki? Takich spotkań planujemy 18 i to nie tylko dla członków Uniwersytetu, ale dla szerokiego grona seniorów. Latem, jak już wszyscy wrócą z działek i będą mieli wolny czas, zapraszamy do nas, na stadion  – mówi Bogumiła Cybulska, prezes UTW w Pile. 

A walorem tego obiektu jest fakt, że leży on w centrum Piły i władze powiatu uważają, iż jest on mieszkańcom potrzebny. Już w ubiegłym roku wniosek o odbudowanie tego obiektu złożył radny Robert Judycki z Porozumienia Samorządowego w Radzie Powiatu w Pile. Potem był on konsultowany i w końcu zapadła decyzja, że obiekt należy udostępnić mieszkańcom. Żeby tak się stało, trzeba go zmodernizować. I nikt nie wymaga, by na stadionie odbywały się od razu mistrzostwa Polski czy Europy, ale żeby każdy mieszkaniec miał do niego dostęp i mógł z niego korzystać, przez wiele godzin w ciągu dnia i w godzinach wieczornych.
 
ZAKRES PRAC NA STADIONIE PRZY UL. OKRZEI: WARTOSĆ ZADANIA 3,7 mln zł
- remont szatni razem z sanitariatami w budynku Staszicówki: roboty rozbiórkowe, wykonanie nowych instalacji,  podłogi, ścianek działowych, malowanie, montaż nowej stolarki, sanitariatów.
- zagospodarowanie terenu, w tym: altany drewniane, plac zabaw dla dzieci, siłownia zewnętrzna, stojaki na rowery, oświetlenie,  przebudowa widowni, w tym montaż krzesełek na stelażach, odwodnienie, ciągi piesze i drogowe – nawierzchnia.
Zakończenie całości w 2020 roku

STADION PRZY OKRZEI MA DŁUGĄ HISTORIĘ:
Jest najstarszym stadionem w Pile, został wybudowany w 1922. Po wojnie korzystał z niego Robotniczy Klub Sportowy „Orzeł”, potem zarządzały nim  Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego. Rozgrywała tu mecze drużyna Kolejowego Klubu Sportowego „Polonia”, a w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku obiekt przekazano Milicyjnemu Klubowi Sportowemu „Gwardia”, następnie KS „Gwardia” działającemu przy Szkole Policji. W 1999 roku przejął go Powiat Pilski. Obecnie zarządza nim MDK w Pile. 
 
 
Zapisz się na newsletter