Oddaliśmy hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej

Data: 13-04-2018    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Oddaliśmy hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym roku przypada już 78. rocznica jednej z najcięższej zbrodni stalinizmu.

Przypomnijmy, że wiosną 1940 roku na mocy rozkazu najwyższych władz ZSRR w Katyniu, Charkowie, Miednoje i wielu innych miejscach, funkcjonariusze NKWD strzałem w tył głowy zabili ponad 21 tysięcy obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji.

W Pile oficjalne uroczystości 78.rocznicy Zbrodni Katyńskiej odbyły się w piątek, w samo południe pod pomnikiem Ofiar Stalinizmu na pl. Staszica. Hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej oddali również przedstawiciele władz powiatu pilskiego: Eligiusz Komarowski, starosta pilski, Stefan Piechocki, wicestarosta i Przemysław Pochylski, etatowy członek zarządu powiatu. Obecny był również Robert Judycki, radny rady Powiatu w Pile z Porozumienia Samorządowego.

Wcześniej uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej odbyły się również pod obeliskiem ppłk. Eugeniusza Bogdziewicza, znajdującego się na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 przy ul. Teatralnej w Pile. W uroczystości także wzięli udział przedstawiciele władz powiatu pilskiego starosta Eligiusz Komarowski oraz Przemysław Pochylski, etatowy członek zarządu. Obecnie byli również przedstawiciele Rodziny Katyńskiej, policjanci, strażacy, kadra szkoły i licznie zgromadzeni na placu uczniowie. Wszyscy oddali hołd zamordowanemu w Katyniu polskiemu oficerowi Wojska Polskiego, który po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku, został aresztowany i przewieziony do obozu w Kozielsku. Wiosną 1940 roku został wywieziony do Katynia i rozstrzelany.
 
Zapisz się na newsletter