Oddaj krew i zostań bohaterem! Krwiobus już w poniedziałek

Data: 12-04-2018    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Oddaj krew i zostań bohaterem! Krwiobus już w poniedziałek 16 kwietnia, w poniedziałek pod Starostwem Powiatowym w Pile stanie autobus,  w którym będzie można oddać krew. To inauguracja akcji „Krwiodawstwo nie ma wakacji”, na którą mieszkańców  zaprasza starosta pilski Eligiusz Komarowski. Współorganizatorami akcji jest Oddział Rejonowy PCK w Pile i Grupa Krwiodawców Północnej Wielkopolski „KROPELKA”.

Mobilny pobór krwi odbędzie się pod hasłem PODZIEL SIĘ SOBĄ – ODDAJ KREW. Autobus, w którym będzie pobierana krew będzie stał pod starostwem w godzinach od 9.30 do 14.30.
- W miesiącach letnich wzrasta zapotrzebowanie na krew i wtedy w szpitalach zaczyna jej brakować. Dlatego włączamy się do akcji PCK „Krwiodawstwo nie ma wakacji” by zachęcić mieszkańców Piły i powiatu pilskiego do oddawania krwi. Nigdy nie wiadomo, kiedy nam albo naszym bliskim będzie ona potrzebna. Niedawno na przykład ojciec naszego współpracownika potrzebował krwi i organizowano dla niego specjalną akcję zbiórki. Nie ukrywam, że ten przypadek był również  asumptem do tego, by zorganizować pobór krwi pod starostwem.  Wierzę, że i tym razem mieszkańcy nie zawiodą. Pamiętam jak w biegłym roku w Pile był pobity rekord w ilości oddanej krwi i frekwencja zaskoczyła nas wszystkich – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.  

W ramach akcji „Krwiodawstwo nie ma wakacji” krwiobus będzie często pojawiał się w Pile i gminach powiatu pilskiego przynajmniej raz w miesiącu od maja do września.   
- Zbliża się gorący okres wakacji. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniu służby zdrowia, chcemy dołożyć swoją cegiełkę, by podaż krwi była większa. Dlatego będziemy często organizować otwarte akcje poboru krwi. Serdecznie zapraszamy 16 kwietnia pod starostwo, a potem 19 kwietnia na kolejną akcję podczas 26 mistrzostwa z pierwszej pomocy na PWSZ. Staramy się trafiać do każdych środowisk, realizujemy wieloletnie programy, na przykład „Młoda krew ratuje życie,” który skierowany jest do  uczniów szkół policealnych i studentów i w ciągu roku każdorazowo pozyskujemy od 200 do 400 litrów krwi. Każdy może zostać honorowym krwiodawcą, wystarczy oddać 450 mililitrów krwi i można uratować komuś życie. Ja jestem krwiodawcą od 1980 roku i cieszę się dobrym zdrowiem – zachęca z kolei Mirosław Welc, prezes Oddzialu Rejonowego  PCK w Pile.

Nie inaczej mówi Dariusz Kopaczyk, członek Grupy Krwiodawców Północnej Wielkopolski „KROPELKA”, którzy skrzykują się na zbiórki na Facebooku.
- Jest nas już około 3 tysięcy. Mamy wiele akcji, niedawno właśnie dla naszego przyjaciela Wojtka, kiedy potrzebna była krew dla jego taty. Zgłosiło się 48 osób. Krwiodawcę mógłbym porównać do bohatera, bo ratuje życie. Oddawanie krwi staje się modne wśród młodych ludzi. Większość jednak robi to z potrzeby serca. A samo pobieranie krwi nie boli. Użądlenie osy jest bardziej bolesne niż wkłucie igły. Nie ma żadnych powikłań. Wystarczy zjeść niskotłuszczowy posiłek, dużo się napić i przyjść oddać krew.

Kto może oddać krew?
- osoba w wieku od 18-do 65 lat
- o wadze powyżej 50 kg
- nie chorująca wcześniej na żółtaczkę i ciesząca się dobrym zdrowiem.
Dawcy przysługuje
- po oddaniu krew dzień wolny od pracy
- słodki deputat - 8 czekolad  i napój
 
Zapisz się na newsletter