W gminie Łobżenica przybywa nowoczesnych dróg

Data: 11-04-2018    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

W gminie Łobżenica przybywa nowoczesnych dróg W powiecie pilskim przybyła kolejna bezpieczna droga. Chodzi o 1,5 - kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 242 w gminie Łobżenica, który przeszedł gruntowną modernizację. Na spotkanie podsumowujące tę inwestycję przyjechał wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak oraz przedstawiciele władz powiatu: starosta pilski Eligiusz Komarowski, Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile i wicestarosta Stefan Piechocki. Samorządowców przyjął gospodarz gminy burmistrz Piotr Łosoś.

Modernizacja drogi rozpoczęła się w kwietniu 2017 r i trwała niespełna rok. Objęła 1,5 kilometrowy odcinek, który przede wszystkim poszerzono i teraz łatwo mogą się na nim mijać samochody. Droga zyskała nową nawierzchnię asfaltową i została lepiej wyprofilowana. Wzdłuż niej pobudowano chodniki, zatoczki autobusowe, miejsca postojowe, a w wielu miejscach zamontowano barierki ochronne. To również poprawiło bezpieczeństwo. Modernizacja objęła także przebudowę zjazdów oraz budowę kanalizacji deszczowej, więc na drodze nie będą już stały kałuże.

Remont kosztował 4,7 mln zł. W całości sfinansował go Samorząd Województwa Wielkopolskiego.  
- Każda nowa droga w powiecie przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców i wpisuje się w nasz plan remontu, rozwoju i modernizacji sieci dróg. I nieważne, kto jest inwestorem. Ważne, że poprawia się infrastruktura drogowa w powiecie pilskim. A ten odcinek między Luchowem, a Łobżenicą już od lat wymagał remontu i mieszkańcy z niecierpliwością na niego czekali. Sam też wiele razy tędy jeździłem i wiem jak to wyglądało. Teraz droga spełnia wszystkie standardy zarówno kierowców, jak i pieszych – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.   

Inwestycje powiatu pilskiego w sieć dróg i chodników w gminie Łobżenica też są spore. Tylko w minionych latach i w 2018 r. na bieżące remonty nawierzchni i modernizację powiatowych dróg i budowę chodników przeznaczono ponad 2,5 mln zł. Do tego w gminie realizowana jest duża inwestycja na ponad 3, 6 - kilometrowym odcinku Kruszki Kijaszkowo, której koszt to blisko 4 mln 193 tysiące zł. Powiat pozyskał na to jeszcze dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2 535 216 zł.
- Cieszy nas, że zmodernizowanych i bezpiecznych dróg w powiecie pilskim przybywa i w gminie Łobżenica również. Staramy się remontować drogi powiatowe, budować chodniki, na tyle, na ile wystarcza nam środków. Z radością przyjmujemy więc każdą pomoc, która przychodzi również z zewnątrz. Dzięki temu infrastruktura drogowa poprawia się w szybszym tempie  przyznaje Stefan Piechocki, wicestarosta pilski.

Podobne zdanie ma Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile, zresztą radny powiatu właśnie z gminy Łobżenica.
- Na własne oczy widzę, ile dobrego dzieje się na drogach w naszej gminie. W fazie realizacji, po wyłonieniu nowego wykonawcy, jest w końcu droga Kruszki – Kijaszkowo, czołowa nasza inwestycja w gminie. W Kruszce powstały chodniki, firma zwozi materiały budowlane. A to nie jedyna obecnie nasza inwestycja w gminie - chwali przewodniczący rady powiatu.    
Na ten rok Powiat Pilski zaplanował między innymi modernizację odcinka Fanianowo-Dębno za ponad 250 tysięcy złotych. W gminie powstaną też nowe chodniki za kwotę ponad 200 tysięcy złotych. 
Wypada też nadmienić, że w 2017 roku powiat zrealizował w gminie m.in. modernizację  blisko kilometrowego odcinaka Łobżenica – Trzeboń za kwotę ponad 257 tysięcy złotych. Nie mniej ważna, dla samych mieszkańców Łobżenicy był też remont w 2016 roku ulicy Złotowskiej, który kosztował blisko 325 tysięcy złotych, z czego gmina dołożyła 100 tysięcy.
 
 
Zapisz się na newsletter