Powiat stawia na ochronę zdrowia mieszkańców

Data: 06-04-2018    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Powiat stawia na ochronę zdrowia mieszkańców W Starostwie Powiatowym odbyła się XX Powiatowa Konferencja Promocji Zdrowia pod hasłem „Zdrowie dla wszystkich”. Organizatorem konferencji był Powiat Pilski i Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pile.   
W konferencji wzięło udział ponad 100 osób, wśród słuchaczy były pielęgniarki szkolne, środowiskowe, nauczyciele, a także studenci wydziału pielęgniarstwa w PWSZ w Pile, którzy w holu głównym urządzili stoisko, na którym można było zmierzyć ciśnienie, tkankę  tłuszczową i sprawdzić poziom cukru.

Tegoroczna konferencja była poświęcona zdrowemu stylowi życia, a odbyła się w przeddzień Światowego Dnia Zdrowia, który przypada 7 kwietnia.  
- Dzisiaj będziecie mieli Państwo okazję wysłuchać ciekawych wykładów, a wiedzę tę przekażecie dalej, w szkołach, przychodniach, w swoich środowiskach, tak by dotarła ona do mieszkańców powiatu pilskiego i nie tylko. Ale takie konferencje to nie jedyne nasze działania na rzecz ochrony zdrowia mieszkańców. Stawiamy na profilaktykę, bo lepiej zapobiegać chorobie niż ją leczyć. Przez ponad rok, korzystając z funduszu norweskiego realizowaliśmy program bezpłatnych badań profilaktycznych w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów. Organizujemy akcje profilaktyczne ze stowarzyszeniami, jak ostatnio w starostwie powiatowym z pilskimi Amazonkami. Jestem przekonany, że dzisiejsze spotkanie będzie równie udane – powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski, podczas otwarcia konferencji.

Konferencje promocji zdrowia odbywają się już od 20 lat, a od 2004 roku ich współorganizatorem jest Powiat Pilski. Tematy, które są na nich omawiane określa Światowa Organizacja Zdrowia - o czym opowiadała Danuta Kmieciak, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pile.
Uczestnicy wysłuchali ciekawego wykładu m.in. dr Małgorzaty Wiszniewskiej na temat chorób naczyniowych mózgu i ich przyczyn, Zofia Kędzia z Państwowej Stacji Sanitarnej w Pile mówiła o tym, jak żywność, którą spożywamy, ma duży wpływ na nasze zdrowie, Grzegorz Witkowski, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego w Pile, przekonywał z kolei jak ważna dla naszego zdrowia jest aktywność fizyczna.  

Działania Powiatu Pilskiego na rzecz ochrony zdrowia mieszkańców:
Na bezpłatne badania profilaktyczne dla mieszkańców powiatu pilskiego w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego, płuc i oskrzeli i raka sutka Powiat Pilski pozyskał środki z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 oraz z budżetu państwa w wysokości ponad 2 mln 200 tys. zł.  Skorzystało z nich 2 500 osób.

Szpital Specjalistyczny w Pile w minionych trzech latach otrzymał ponad 4 mln zł  na zakup sprzętu medycznego i modernizację pomieszczeń. Obecnie trwa tu przebudowa oddziału ratunkowego – koszt  7 mln zł oraz przeniesienie i urządzenie oddziału nefrologii i stacji dializ za 6 mln zł.  
 
 
Zapisz się na newsletter