Uczniowie klas medialnych nadal smakują sukces…

Data: 05-04-2018    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Uczniowie klas medialnych nadal smakują sukces… - Pilska „Nafta" to bardzo dobra szkoła. Macie tutaj świetnych nauczycieli i wiele możliwości, z których czerpiecie. Wasz sukces jest tego najlepszym przykładem – powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski, podczas spotkania z uczniami klas medialnych w Zespole Szkół im. St. Staszica w Pile, którzy uczestniczyli w ogólnopolskim projekcie Szkoła Dialogu i zajęli w nim I miejsce w kategorii „Innowacyjność realizacji projektu”. W nagrodę zostali zaproszeni na wielką galę do Opery Narodowej w Warszawie. Młodzież ta z pewnością jest wizytówką szkół Powiatu Pilskiego.  

Przypomnijmy, uczniowie klas medialnych z pilskiej Nafty, większość z „II m”, realizowali program edukacyjny organizowany przez warszawską fundację Forum Dialogu. Ma on na celu poznanie historii Żydów w Polsce, w tym w miejscowościach, w których niegdyś żyli. Chodzi o przełamywanie stereotypów, uprzedzeń, a przede wszystkim poznanie tożsamości kulturowej miast.

35-osobowa grupa uczniów pod okiem nauczycielki Katarzyny Włodkowskiej przez 6 miesięcy poznawała historię Żydów w Pile i zaskoczyła jury pomysłami. Uczniowie przeprowadzili wywiady z członkami swoich rodzin, z lokalnymi aktywistami i historykami, zorganizowali festiwal piosenki żydowskiej, spotkali się z przedstawicielami gmin żydowskich, w końcu zorganizowali grę miejską. Odwiedzali miejsca związane z kulturą i historią pilskich Żydów, poznawali ich obrzędy, koszerne potrawy, a nawet próbowali pisać w jidysz. 
- Pomysły mieli genialne. Naprawdę się przyłożyli – przyznała Katarzyna Włodkowska.

Gala w Oprze Narodowej była zwieńczeniem ich pracy. W ogólnopolskim finale brało udział 2 tysiące uczniów z blisko 50 szkół. Ale to uzdolnieni muzycznie uczniowie pilskiej „Nafty” wystąpili na scenie opery w żydowskim repertuarze. W skład kwintetu muzycznego weszli: Barbara Wielebska, Hubert Mielke, Paulina Krzykowska, Paweł Śnioszek, Gracjana Huk.
Takiego sukcesu trudno zatem nie zauważyć. W spotkaniu z nagrodzoną młodzieżą uczestniczył zarówno starosta pilski Eligiusz Komarowski, jak i Przemysław Pochylski, etatowy członek zarządu powiatu.

– Z sentymentem wracam do szkoły, w której również się uczyłem. Dokonaliście także właściwego wyboru. Możecie tu rozwijać swoje pasje i talenty, o czym świadczy wasz niedawny sukces. Nie stawiajcie sobie żadnych ograniczeń i spełniajcie swoje marzenia. Powiat Pilski zawsze będzie was wspierał. Gratuluję wam sukcesu – powiedział jeszcze starosta Eligiusz Komarowski.
 
Zapisz się na newsletter