50 pytań z trudnej wiedzy konsumenckiej...

Data: 20-03-2018    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

50 pytań z trudnej wiedzy konsumenckiej... To była już dziesiąta edycja powiatowych eliminacji do XIV Wielkopolskiego Konkursu Wiedzy Konsumenckiej im. Elżbiety Połczyńskiej organizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, które 19 marca odbyły się w Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” w Pile. Udział w nich wzięło pięć czteroosobowych reprezentacji szkół ponadgimnazjalnych z powiatu pilskiego.  

- Konkurs służy upowszechnianiu wiedzy konsumenckiej. Właściwie codziennie, robiąc na przykład zakupy, zawieramy umowę konsumencką. Warto wiedzieć, kiedy i jak możemy towar zwrócić, złożyć reklamację. Wiedza o prawach konsumenckich chroni nas także przed zawarciem niekorzystnych umów, na przykład kredytowych. Ta wiedza po prostu bardzo pomaga w życiu – powiedziała Lucyna Grunau, Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Pile, która od lat angażuje się w konkurs, jest też autorką pytań.

Nie inaczej było tym razem. Test składał się z pięćdziesięciu niełatwych pytań. Na rozwiązanie sprawdzianu uczestnicy konkursu otrzymali zegarową godzinę, choć wielu z nich oddało prace znacznie wcześniej. Podczas gdy komisja pod przewodnictwem Lucyny Grunau, uważnie liczyła punkty, młodzież uczestniczyła w spotkaniu z pilskimi strażakami. Pracownicy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej opowiedzieli między innymi o zagrożeniach jakie niesie tlenek węgla i kulisach własnej pracy.

A później nadszedł moment, na który wszyscy czekali. Po zweryfikowaniu uczniowskiej wiedzy okazało się, że pierwsze miejsce zajął Michał Lewandowski z Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Salezjańskiego w Pile. Zresztą to był faworyt, w ubiegłym roku wygrał finał wojewódzki.  Jego koledzy ze szkoły byli niewiele gorsi. Michał Łuszkiewicz zajął drugie miejsce, trzecie – Kacper Perzyński. Przyznano jeszcze dwa wyróżnienia, otrzymali je: Paweł Grześ również z Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Salezjańskiego oraz Natalia Kaczmarkiewicz z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Pile. 

Puchar dla najlepszej szkoły, właśnie Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Salezjańskiego w Pile wręczył starosta pilski Eligiusz Komarowski.
- Gratuluję zwycięzcom, dzisiaj nie mieliście sobie równych. Podziwiam waszą wiedzę, która jest szeroka, ponieważ dotyczy właściwie wszystkich dziedzin życia i jest bardzo w nim przydatna. Dzięki takim konkursom stajecie się świadomymi swoich praw konsumentami. Oby ta wiedza stawała się powszechna, docierała do waszych rodziców, przyjaciół i znajomych  – powiedział.  

Warto przypomnieć, że 15 marca obchodzony jest Światowy Dzień Konsumenta, w rocznicę  wystąpienia prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego w Kongresie, który w 1962 roku sformułował cztery podstawowe prawa konsumentów: do informacji, do wyboru, do bezpieczeństwa, do reprezentacji i wypowiedział znamienne słowa: „Konsumenci to my wszyscy”.  
 
Zapisz się na newsletter