Samobadanie piersi może uratować życie

Data: 09-03-2018    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Samobadanie piersi może uratować życie  W Polsce co roku prawie 18 000 kobiet słyszy od lekarza diagnozę: rak piersi. Z  tego 6 000 czyli jedna trzecia umiera. Aby zmienić tę złą statystykę, takie akcje jak Samobadanie Piersi, z udziałem Stowarzyszenia Pilskiego Klubu Amazonek, która 8 marca odbyła się w Starostwie Powiatowym w Pile, są bardzo potrzebne.

- Chodzi o to, by kobiety same badały się regularnie. Szybko wykryta zmiana daje większe szanse na wyleczenie – powiedział starosta pilski Eligiusz Komarowski, który objął patronat nad tą akcją. – Aby jednak wyczuć pod palcami guza, trzeba to robić umiejętnie. Temu właśnie służy nasza akcja nauki samobadania piersi zorganizowana razem z pilskimi Amazonkami – wyjaśnił.  

Stoisko z fantomami i materiałami informacyjnymi na temat raka piersi i profilaktyki onkologicznej zorganizowano zaraz przy wejściu do starostwa, przy Biurze Obsługi Mieszkańców. Już od godziny 10. zaczął się przy nim ruch. Jedną z pierwszych kobiet, która się przy nim pojawiła, była  posłanka Marta Kubiak, która przeszła wszystkie etapy nauki, podobnie jak wicestarosta pilski, Stefan Piechocki.   

- Panów też zachęcamy do nauki badania piersi. 1 procent z nich też zapada na tę chorobę. Ponadto i oni mogą wykryć pierwsze zmiany u swoich żon i partnerek – wyjaśniła Elżbieta Stoińska, prezes Pilskiego Klubu Amazonek. – Regularne samobadanie piersi naprawdę może uratować kobiecie życie. Dlatego tak bardzo staramy się docierać do nich i je edukować, już od najmłodszego wieku. Takie akcje prowadzimy nawet w szkołach podstawowych, zwłaszcza, że w Wielkopolsce umieralność na raka piersi jest większa, niż w innych województwach. Z tych 6 tysięcy pań, które rocznie traci życie, 10 procent to Wielkopolanki - dodała.    

Wiele kobiet, które wzięły w udział w akcji przyznało, że nie miało pojęcia, iż statystki w naszym regionie są tak przerażające. To dało im do myślenia. Przyznały, że strach o to, co mogą wyczuć pod palcami, często je zniechęca do badań.  Ale takie akcje przekonują, że warto i trzeba je robić.
Każda z pań, która wzięła udział w akcji otrzymała w prezencie tulipana, jabłko i materiały edukacyjne.
 
Zapisz się na newsletter