Członkowie Stowarzyszenia „Radość” z Glesna z wizytą u starosty

Data: 07-03-2018    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Członkowie Stowarzyszenia „Radość”  z Glesna z wizytą u starosty To była niezwykle sympatyczna wizyta. 6 marca do serca powiatu pilskiego – zawitała ponad 30-osobowa grupa przedstawicieli Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Lokalnej "Radość" z niewielkiego Glesna w gminie Wyrzysk. Gościom, którzy przybyli do Starostwa Powiatowego towarzyszyła radna Iwona Schulz, która reprezentuje mieszkańców z tego regionu w Radzie Powiatu w Pile.

Tak liczną grupę przyjął starosta pilski Eligiusz Komarowski. Spotkanie upłynęło w iście rodzinnej atmosferze. Nie wszyscy mieszkańcy Glesna mieli bowiem okazję odwiedzić wcześniej starostwo. 

Był więc poczęstunek i miła rozmowa. Starosta zachęcał członków stowarzyszenia, by składali wnioski o dofinansowanie imprez rekreacyjno-sportowych, które ma zamiar organizować jeszcze w tym roku. A stowarzyszeniu „Radość” z Glesna stuknęło już 10 lat i od tak długiego czasu, w niewielkiej wsi, liczącej 500 mieszkańców, działa właśnie na rzecz ich aktywności, zarówno kulturalnej, rekreacyjnej, jak i prozdrowotnej. Świetnie też integruje lokalną społeczność. Siedzibę ma w pięknej i dużej wiejskiej świetlicy, a zrzesza obecnie 45 członków. Właśnie przygotowuje się do obchodów 600-lecia Glesna, które będą miały miejsce w czerwcu.

Spotkanie było też okazją do przedstawienia mieszkańcom tego, co ważnego dzieje się obecnie w najważniejszych placówkach prowadzonych przez powiat pilski.
- Na pewno Państwa zainteresuje kondycja szpitala w Wyrzysku. Jeszcze kilka lat temu był on na skraju upadłości. Wielkim wysiłkiem finansowym powiatu, udało się go uratować. Niedawno otworzył nowy oddział rehabilitacji neurologicznej, kupił nowy ambulans. Wygląda na to, że wszystko idzie tam w dobrym kierunku – powiedział starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Podobnie wymienił inwestycje prowadzone obecnie w Szpitalu Specjalistycznym w Pile, których łączna wartość wraz zakupem nowego sprzętu medycznego wynosi 17 mln zł.
- Przebudowujemy Szpitalny Odział Ratunkowy. Będzie miał nie tylko nowe wyposażenie, ale powstaną także pokoje dla rodzin oczekujących na swoich bliskich. Trwa również budowa w nowym miejscu oddziału nefrologii i stacji dializ. Ma być otwarty już w kwietniu. Z kolei jeszcze w tym miesiącu w nowej Pracowni Elektrofizjologii będą wykonywane skomplikowane zabiegi ablacji, likwidujące zaburzenia rytmu serca – wyjaśnił.     

Starosta wspomniał również o dużej inwestycji, jaką jest obecnie budowa hali sportowej dla Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Śniadeckich w Pile.
- Pochłonie ona w sumie ponad 7 mln zł, ale 4 miliony pozyskaliśmy z unijnych środków. Jeszcze w tym roku ma być gotowa. W planie jest również budowa drugiej sali sportowej dla ILO w Pile. Jej koszt to 10 milionów złotych, ale zabiegamy również o środki z zewnątrz. Niedawno otrzymaliśmy informację, że została ona ujęta w wieloletnim planie Ministra Sportu i Turystyki jako inwestycja o szczególnym znaczeniu dla sportu. A to oznacza, że mamy szansę na dotację w wysokości 7 milionów złotych, czyli 70 procent kosztów inwestycji. A tylko w ciągu dwóch minionych lat pozyskaliśmy z zewnątrz środki w wysokości ponad 45 milionów złotych!  Dzisiaj, żeby zarządzać samorządem, trzeba być menadżerem, a nie tylko urzędnikiem. Przynajmniej ja tak postrzegam swoją rolę – przyznał starosta Eligiusz Komarowski.

W spotkaniu przez chwilę uczestniczyli również pilscy policjanci, m.in. komendant Powiatowy Policji w Pile mł. insp. Sebastian Cichocki i nowy komendant komisariatu w Wyrzysku kom. Marcin Towalewski, których członkowie Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Lokalnej „Radość” mieli okazję poznać.

Spotkanie zakończyło się wycieczką po budynku Starostwa. Członkowie stowarzyszenia zobaczyli jakie zmiany nastąpiły w ostatnim czasie, wyremontowane sale czy nowe Biuro Obsługi Mieszkańców, znajdujące się zaraz przy wejściu do budynku.  
- Nie spodziewaliśmy się takiego przyjęcia. Naprawdę jesteśmy mile zaskoczeni - podsumował Sławomir Mrotek, prezes stowarzyszenia.
 
Zapisz się na newsletter