Ratuję życie! Tą akcją mieszkańcy byli zachwyceni

Data: 03-03-2018    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Ratuję życie! Tą akcją mieszkańcy byli zachwyceni  To była kolejna udana akcja prozdrowotna pod patronatem Starosty Pilskiego z udziałem pilskich strażaków i policjantów. Tym razem w galerii Atrium Kasztanowa nasze służby ratownicze pod hasłem POTRAFIĘ, NIE BOJĘ SIĘ, RATUJĘ ŻYCIE szkoliły mieszkańców z pierwszej pomocy przedmedycznej i przepisów ruchu drogowego. Zainteresowanie było ogromne, a sama nauka połączona była z zabawą, ćwiczeniami, konkursami i nagrodami.

Zaczęliśmy punktualnie o godzinie 13. Strażacy tradycyjnie przed galerią ustawili ciężki sprzęt, między innymi łódź ratunkową. Jak zwykle takie wyposażenie budziło duże zainteresowanie, zwłaszcza najmłodszych. Wewnątrz galerii nie brakowało praktycznych stoisk z fantomami, na których pod okiem profesjonalistów ratowników-strażaków można było ćwiczyć resuscytację krążeniowo-oddechową. Chętnych nie brakowało. Uczyli się przede wszystkim dorośli. Próbowały jednak również starsze dzieci, jak i najmłodsi. Duże zainteresowanie budził również kącik policyjny. Tam każdy mógł się przekonać się jak negatywne są następstwa spożycie alkoholu dla kierowców. Pomogła w tym konkurencja z alkogoglami, przy wykorzystaniu których trzeba było ułożyć klocki. Jak się okazało, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, było to trudne zadanie.

- Alkogogle to symulacja widzenia kierowcy prowadzącego samochód pod wpływem alkoholu. Wystarczy jeden promil i ma się już duże zaburzenia ruchowe i wzrokowe – tłumaczyła st. sierż. Agnieszka Nalewajko z Komendy Powiatowej Policji w Pile.
Każdy otrzymywał odblaski i upominki od policjantów.

Podczas akcji cały czas trwały losowania nagród – apteczek samochodowych oraz upominków ufundowanych przez Powiat Pilski. Wystarczyło wypełnić ankietę na temat pierwszej pomocy i przepisów ruchu drogowego.
- Zainteresowanie jest duże, a nasi mieszkańcy mają już sporą wiedzę na ten temat – przyznał mł. bryg. Zbigniew Szukajło z Komendy Powiatowej Państowej Straży Pożarnej w Pile.

Przedsięwzięcie wspierały także osoby, które aktywnie działają na rzecz poprawy bezpieczeństwa: Eligiusz Komarowski - starosta pilski, patron wydarzenia, oraz radni Rady Powiatu w Pile: Agnieszka Magnucka i Robert Judycki.
- Widząc jak ogromne jest zainteresowanie mieszkańców naszymi akcjami prozdrowotnymi z pewnością będziemy je kontynuować. Umiejętność ratowania życia każdemu może się przydać. Nigdy nie wiemy, kiedy ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Najważniejsze to przełamać strach i wiedzieć jak postępować. Nasze służby są niezwykle skuteczne, co więcej fantastycznie przekazują wiedzę i edukują mieszkańców powiatu pilskiego – powiedział starosta Eligiusz Komarowski.  

Ideę i samą akcję docenili również mieszkańcy.
- Razem z żoną jesteśmy zawodowymi żołnierzami i służymy w jednostce w Wałczu – wyznał Grzegorz Rubak, który przybył do galerii z cała rodziną.  – Oczywiście znamy zasady pomocy przedmedycznej, ale nauki nigdy za wiele zwłaszcza dla syna Jakuba, który ćwiczył dzisiaj na fantomach i układał klocki w alkogoglach. Wiele się nauczył i doskonale się bawił, dostał też wiele upominków, cieszył się zwłaszcza z odblasków. Takie akcje są potrzebne, bardzo dobrze, że się odbywają - podsumował.
To nie ostatnia inicjatywa edukacyjna, którą z sukcesem zrealizowano w naszym powiecie - kolejne już niebawem.
 
Zapisz się na newsletter