Związek Powiatów Polskich
Twitter
Facebook
BIP

Izba Pamięci o pilskim wojsku otwarta!

Data: 09-02-2018    Drukuj     Udostępnij

Izba Pamięci o pilskim wojsku otwarta! Pilscy członkowie Związku Żołnierzy Wojska Polskiego i Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w końcu doczekali się Izby Pamięci. Urządzono ją w jednym z pomieszczeń należących do Starostwa Powiatowego w Pile, gdzie mieści się też Poczta Polska, przy al. Wojska Polskiego. W piątek miało miejsce jej oficjalne otwarcie.
 
- Niech to miejsce służy dobrze idei, dla której zostało stworzone. Cieszę się, że mogłem przyczynić się choć w części do ocalenia bogatej historii wojskowej Piły. Zresztą sam składałem przysięgę wojskową na pilskim lotnisku i dlatego mam tak ogromny sentyment do pilskiego wojska  – powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski. 
 
Z kolei Zygmunt Jedliński, prezes Zarządu Rejonowego ZŻWP i członek Zarządu Głównego wyznał:

- Nie chcieliśmy, aby ślad po jednostkach wojskowych uległ zapomnieniu. Stąd też szukaliśmy pomieszczenia, w którym moglibyśmy wyeksponować i pokazać mieszkańcom Piły nie tylko pamiątki po wojsku, które stacjonowało w Pile, ale również te, które znajdowały się w dawnej Sali Tradycji Garnizonu Pilskiego przy ul. Kossaka.
 
Do niedawna ciekawe pamiątki i eksponaty leżały w piwnicach.  Ppłk Józef Kaniecki., wiceprezes ZRZŻWP, kustosz byłej Sali Tradycji robił jednak wszystko, by znowu znalazły właściwe miejsce.

Izbą Pamięci będą opiekować się byli żołnierze zawodowi, którzy doskonale znają wojskową historię Piły i okolic. Izba może być też dobrym miejscem nauki historii zarówno dla uczniów pilskich szkół, jak i studentów. 
 
Członkowie stowarzyszenia dziękowali za pomoc nie tylko staroście, ale również Janowi Janczewskiemu, starszemu Cechu Rzemiosł Różnych w Pile oraz wszystkim, którzy wspierają działalność stowarzyszenia, a szczególne podziękowania gen. pilot  Zenon Kułaga skierował pod adresem Henryka Stokłosy.