Izba Pamięci o pilskim wojsku otwarta!

Data: 09-02-2018    Drukuj     UdostÄ™pnij     UdostÄ™pnij

Izba Pamięci o pilskim wojsku otwarta! Pilscy członkowie Związku Żołnierzy Wojska Polskiego i Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w końcu doczekali się Izby Pamięci. Urządzono ją w jednym z pomieszczeń należących do Starostwa Powiatowego w Pile, gdzie mieści się też Poczta Polska, przy al. Wojska Polskiego. W piątek miało miejsce jej oficjalne otwarcie.

- Niech to miejsce sÅ‚uży dobrze idei, dla której zostaÅ‚o stworzone. CieszÄ™ siÄ™, że mogÅ‚em przyczynić siÄ™ choć w części do ocalenia bogatej historii wojskowej PiÅ‚y. ZresztÄ… sam skÅ‚adaÅ‚em przysiÄ™gÄ™ wojskowÄ… na pilskim lotnisku i dlatego mam tak ogromny sentyment do pilskiego wojska  â€“ powiedziaÅ‚ Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Z kolei Zygmunt Jedliński, prezes Zarządu Rejonowego ZŻWP i członek Zarządu Głównego wyznał:

- Nie chcieliśmy, aby ślad po jednostkach wojskowych uległ zapomnieniu. Stąd też szukaliśmy pomieszczenia, w którym moglibyśmy wyeksponować i pokazać mieszkańcom Piły nie tylko pamiątki po wojsku, które stacjonowało w Pile, ale również te, które znajdowały się w dawnej Sali Tradycji Garnizonu Pilskiego przy ul. Kossaka.

Do niedawna ciekawe pamiÄ…tki i eksponaty leżaÅ‚y w piwnicach.  PpÅ‚k Józef Kaniecki., wiceprezes ZRZÅ»WP, kustosz byÅ‚ej Sali Tradycji robiÅ‚ jednak wszystko, by znowu znalazÅ‚y wÅ‚aÅ›ciwe miejsce.

IzbÄ… PamiÄ™ci bÄ™dÄ… opiekować siÄ™ byli żoÅ‚nierze zawodowi, którzy doskonale znajÄ… wojskowÄ… historiÄ™ PiÅ‚y i okolic. Izba może być też dobrym miejscem nauki historii zarówno dla uczniów pilskich szkół, jak i studentów.

CzÅ‚onkowie stowarzyszenia dziÄ™kowali za pomoc nie tylko staroÅ›cie, ale również Janowi Janczewskiemu, starszemu Cechu RzemiosÅ‚ Różnych w Pile oraz wszystkim, którzy wspierajÄ… dziaÅ‚alność stowarzyszenia, a szczególne podziÄ™kowania gen. pilot  Zenon KuÅ‚aga skierowaÅ‚ pod adresem Henryka StokÅ‚osy.

Zapisz siÄ™ na newsletter