Związek Powiatów Polskich
Twitter
Facebook
BIP

Nowoczesny defibrylator w starostwie dostępny przez całą dobę dla mieszkańców, dzięki wsparciu PZU na Życie S.A.

Data: 07-02-2018    Drukuj     Udostępnij

Nowoczesny defibrylator w starostwie dostępny przez całą dobę dla mieszkańców, dzięki wsparciu PZU na Życie S.A. Teraz będzie jeszcze bezpieczniej. W Starostwie Powiatowym w Pile przy al. Niepodległości 33/35, pojawił się automatyczny defibrylator AED. Urządzenie  jest dostępne na parterze, zaraz przy wejściu, przy Biurze Obsługi Mieszkańców. Jego użycie jest bardzo łatwe i nie wymaga dodatkowego przeszkolenia. Ale mimo tego pracownicy starostwa przejdą dodatkowe szkolenia z pierwszej pomocy i obsługi AED. 

Defibrylator AED wraz zestawem trzech fantomów został zakupiony ze środków, które Powiat Pilski otrzymał od Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń na Życie spółka akcyjna w ramach realizacji zadania prewencyjnego:  „Likwidacja istotnych zagrożeń w zakładach pracy związanych z utratą życia i zdrowia pracowników, zmniejszenie liczby wypadków oraz ograniczenie zachorowań” .
- W miejscu publicznym takim jak Urząd, gdzie dziennie  przychodzi  około 300 mieszkańców, do tego pracuje blisko 200 osób, takie urządzenie  może okazać się bardzo przydatne. Nie wiemy bowiem, kiedy ktokolwiek z nas będzie potrzebował pomocy. Dodam, że tylko w ubiegłym roku do Szpitala Specjalistycznego w Pile trafiło 733 pacjentów z zawałem serca, w tym 230 z samej Piły. Te liczby pokazują, jak wiele jest przypadków, kiedy życie ludzkie jest bezpośrednio  zagrożone - powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Prezentację działania defibrylatora przeprowadzili strażacy ratownicy z Komendy Powiatowej  Państwowej Straży Pożarnej w Pile.
- Osobę, która straci przytomność należy położyć na plecach i cały czas ją resuscytować. Po otwarciu opakowania elektrody defibrylatora przyklejamy do ciała i czekamy na komunikaty, bo defibrylator sam podpowiada nam, krok po kroku, co mamy robić i podejmuje decyzję o defibrylacji – tłumaczył mł. bryg. Zbigniew Szukajło, z KP PSP w Pile.  

Urządzenie będzie ogólnodostępne już od poniedziałku. Pracownicy Starostwa Powiatowego w Pile jeszcze w tym tygodniu przejdą dodatkowe szkolenie na nowych fantomach z zakresu udzielania pierwszej  pomocy i korzystania z defibrylatora.  A warto wiedzieć, że urządzenie służy do reanimacji nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Zestaw Little Familiy, który również został zakupiony dzięki dotacji otrzymanej od Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń na Zycie spółka akcyjna,  do nauki składa się z trzech fantomów.
- Wielu z nas najpewniej było świadkiem nieszczęśliwych wypadków. Często boimy się udzielać pomocy z obawy, że pogorszymy jeszcze sytuację. Jestem przekonany, że wielokrotne ćwiczenia wykonane na fantomach pomogą pracownikom Starostwa Powiatowego w Pile pokonać strach, dadzą poczucie pewności i tym samym w przyszłości być może pomogą  uratować nie jedno życie. Te działania wpisują się w politykę prozdrowotną, którą powiat od lat realizuje – podkreślił jeszcze starosta pilski.

To nie jedyne działania na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców podejmowane przez  Starostwo Powiatowe w Pile. Nadal trwa „CZADowy konkurs” , organizowany razem z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Pile, w którym mieszkańcy powiatu pilskiego mogą wygrać czujki tlenku węgla.
- Rozpowszechnianie wiedzy na temat zagrożeń jakie może spowodować czad przynosi pozytywne efekty. W ubiegłym roku na terenie powiatu zanotowaliśmy 17 przypadków podtrucia tlenkiem węgla, a rok wcześniej było ich 30. Do tego, na szczęście, nie było już żadnych ofiar śmiertelnych – podsumował bryg. Rafał Mrowiński, komendant PSP w Pile.