Organizacje pozarządowe mogą liczyć na wsparcie powiatu

Data: 01-02-2018    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Organizacje pozarządowe mogą liczyć na wsparcie powiatu W Młodzieżowym Dom Kultury „Iskra” w Pile odbyło się ważne spotkanie przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na terenie powiatu pilskiego. Okazją  była konferencja na temat sposobów i możliwości zdobycia środków finansowych w 2018 roku, o które te organizacje zawsze mocno zabiegają i to nie tylko na własną działalność, ale przede wszystkim na realizację ważnych celów społecznych.  Zainteresowanie było naprawdę duże.

- Liczba stowarzyszeń w powiecie pilskim gwałtownie wzrasta. Jeszcze trzy lata temu było ich około 370, a obecnie aż 530. Wiele z nich powstało dzięki moim sugestiom. Jako osoba mająca od lat kontakt ze stowarzyszeniami, zdaję sobie sprawę, że mogą one dużo więcej niż niezarejestrowana grupa znajomych. Przede wszystkim dużo łatwiej mogą sięgać po środki zewnętrzne. Dobrze działające stowarzyszenia szybko zdobywają zaufanie społeczne i potrafią  pozyskać wiarygodnych partnerów – powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Starosta zwrócił też uwagę na ważną zmianę  w ustawie „Prawo o stowarzyszeniach”, która wejdzie w tym roku: - Zgodnie z nowymi wytycznymi, do 20 maja należy zaktualizować statuty. Warto też pamiętać, że obecnie do założenia stowarzyszenia wystarczy już nie piętnastu, a tylko siedmiu członków.

Interesujące prelekcje  wygłosili:  Anna Wawrzyniak,  doradca z Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP, Karolina Szambelańczyk, dyrektor Wydziału Funduszy Pomocowych i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Pile, Agnieszka Matusiak , dyrektor Biura Starosty i Hubert Adamczyk – główny specjalista w Biurze Starosty.

Liczna grupa przedstawicieli organizacji pozarządowych miała okazję dowiedzieć  się, jak można sięgać po środki, nie tylko krajowe, ale także unijne. Poruszone zostały też prawne aspekty działalności organizacji pozarządowych i tak dzisiaj ważna – promocja stowarzyszeń w internecie. To od niej często zależy, ile środków pozyskają. W końcu była też mowa o patronacie honorowym,  jako szczególnej formie wsparcia organizacji pozarządowych przez Powiat Pilski.
 
 
Zapisz się na newsletter