Związek Powiatów Polskich
Twitter
Facebook
BIP

Starosta uhonorował ludzi kultury

Data: 29-12-2017    Drukuj     Udostępnij

Starosta uhonorował ludzi kultury Starosta pilski Eligiusz Komarowski wręczył doroczne nagrody w dziedzinie kultury. Po raz pierwszy nagrodzonych zostało aż 27 artystów, twórców nieprofesjonalnych, animatorów kultury, stowarzyszeń i instytucji kultury. Uroczysta gala odbyła się 28 grudnia w Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” w Pile.

- W tym roku lista wyróżnionych jest liczniejsza. Dzięki zmianie regulaminu, zaproponowanego przez obecny Zarząd i zatwierdzonego przez Radę Powiatu w Pile, Starosta Pilski otrzymał możliwość wręczenia nie dziesięciu – jak dotąd – ale nawet trzydziestu nagród w ciągu roku. Informuję o tym z satysfakcją, ponieważ mamy w powiecie pilskim wielu wspaniałych artystów oraz osób działających na rzecz rozwoju kultury. Powstaje też coraz więcej organizacji i stowarzyszeń animujących życie kulturalne w społecznościach lokalnych, które - w mojej ocenie – zasługują na uhonorowanie. Dlatego właśnie zwiększenie liczby corocznie przyznawanych nagród w kulturze było wręcz konieczne. Każdemu laureatowi szczerze i serdecznie gratuluję. Winszuję artystom, nauczycielom, animatorom, zespołom, instytucjom, stowarzyszeniom i wszystkim twórcom, którzy swoją postawą znacząco ubogacają naszą codzienność. Dziękuję za Państwa wysiłek i efekty działalności, rozsławiające powiat pilski daleko poza jego granicami – powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Uroczystość uświetnili swoimi występami uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile, wokaliści i tancerze z Młodzieżowego Domu Kultury „Iskra” w Pile, a także zespół DKD, związany z Niemieckim Towarzystwem Społeczno – Kulturalnym w Pile.
 
***
 
Nagrodzeni za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury:
 
Edward Kreft (artysta, grafik, plastyk)za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania sztuk plastycznych
Zajmuje się grafiką artystyczną, użytkową, metaloplastyką, rysunkiem i rzeźbą. Wykonał ponad 300 grafik (drzeworyty, linoryty, akwaforty) jak również ponad 70 ekslibrisów dla instytucji i osób prywatnych. Znajdują się one m.in. w  Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, w Warszawskiej Galerii Exlibrisu oraz Galerii Exlibrisu i w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Jest autorem pomnika ziemniaka (9 m) dla doświadczalnego ośrodka rolnego w Biesiekierzu oraz pomnika upamiętniającego 70-lecie Policji dla Komendy Głównej Policji w Warszawie. Z zakresu małych form rzeźbiarskich wykonał m.in. statuetki dla Polskiego Górnictwa Nafty i Gazu w Poznaniu oraz dla Ministerstwa Leśnictwa w Warszawie. Brał udział w ponad 90 wystawach zbiorowych i indywidualnych w  kraju i za granicą (Bułgaria, Niemcy, Rosja, Francja, Holandia i Szwecja). Rysunki Edwarda Krefta cechuje żelazna dyscyplina kompozycyjna, przemyślana konstrukcja formy, konsekwencja w tworzeniu napięć i precyzja wykonania. W kwietniu 2018 roku w Galerii BWA odbędzie się jubileuszowa prezentacja prac artysty.
Wnioskodawca: Tadeusz Ogrodnik – dyrektor Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile,
 
Urszula Klimczak – Skrzypczak (nauczyciel) - za całokształt działalności w dziedzinie edukacji muzycznej dzieci i młodzieży
Nauczyciel dyplomowany klasy skrzypiec i harmonii w Zespole Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile od 1978 roku. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu - Wydział Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki. Jest dyrygentem orkiestry szkolnej, która pod batutą laureatki bierze udział w wielu znaczących wydarzeniach szkoły, miasta i powiatu, choćby z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, czy odzyskania niepodległości przez Polskę. Orkiestra koncertowała również na zaproszenie władz Kołobrzegu oraz Zespołu Szkół Salezjańskich w Szczecinie. Urszula Klimczak - Skrzypczak sama opracowuje i aranżuje utwory na skład orkiestry szkolnej. Jest autorką niezwykle cenionego w Pile programu – „Edukacja Muzyczna” z cyklu „Poznajemy instrumenty muzyczne”, adresowanego dla dzieci z klas trzecich. Całe zawodowe życie związała ze środowiskiem pilskim.
Wnioskodawca: Karol Urbanek – dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile
 
Małgorzata Biała (artysta, plastyk)za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechnianie sztuk plastycznych
Dzieła laureatki były prezentowane w Polsce i za granicą (np. w Niemczech). Artystka udziela się charytatywnie, co roku przekazując własne prace na aukcje dzieł sztuki na rzecz Warsztatów Terapii Zajęciowej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną - podopiecznych WTZ Motylewska w Pile i WTZ w Morzewie. Brała udział w akcji „Artyści dzieciom”, prezentując swoją sztukę artystyczną - monotypię pt. „Anioł” oraz przeprowadziła konkurs  plastyczny dla dzieci z Piły. Jej uczniowie z MDK „ISKRA” w Pile mogą się pochwalić wspaniałymi wyróżnieniami w konkursach plastycznych. Pani Małgorzata jest organizatorką Saloników Literackich w Muzeum Stanisława Staszica od 2008 roku. Jako członek jury bierze udział w konkursach plastycznych  organizowanych przez MDK „ISKRA” w Pile. Małgorzata Biała od wielu lat z dużym powodzeniem promuje powiat pilski, upowszechniając swoją sztukę i sztukę własnych wychowanków podczas licznych wystaw.
Wnioskodawca: Eligiusz Komarowski – starosta pilski
 
Marta Mrówka (artysta, plastyk, nauczyciel)za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechnianie sztuk plastycznych
 Regularnie bierze udział w wystawach plastycznych, uczestniczy również w Interdyscyplinarnych Spotkaniach Twórców – plenerach artystycznych. Z dużym powodzeniem  przygotowuje swoich uczniów do udziału w konkursach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Wzięła udział w „Nocy Muzeów 2017”, zorganizowanej w Młodzieżowym Domu Kultury „ISKRA” i w Biurze Wystaw Artystycznych w Pile, wystawiając 130 prac plastycznych prowadzonych przez siebie uczniów. Marta Mrówka, wraz z podopiecznymi, przekazała  prace na aukcje charytatywne, organizowane w czasie obchodów Dnia Dziecka i  festynu dla Adasia z Piły. Brała udział w cyklu spotkań  "Rozmowy o sztuce"  z wykładem  pt. „Obecny/obecna". Corocznie uczestniczy w przeglądzie twórczości środowiska pilskiego. Marta Mrówka od wielu lat z dużym powodzeniem  promuje powiat pilski, upowszechniając  sztukę własną oraz twórczość młodzieży.
Wnioskodawca: Eligiusz Komarowski – starosta pilski
 
Eliza Sabik (nauczyciel tańca towarzyskiego)za osiągnięcia w dziedzinie edukacji tanecznej dzieci i młodzieży
Bardzo utytułowana wychowawczyni młodych tancerzy. Do znaczących osiągnięć Elizy Sabik w 2017 roku należy zaliczyć wyniki par tanecznych na następujących imprezach: mistrzostwa Europy Północnej w Elblągu (brązowy medal), otwarte mistrzostwa Słowacji w Bratysławie (brązowy medal), WDSF YOUTH Open w Jeleniej Górze (brązowy medal), OK Dance Open w Ołomuńcu (złoty medal) oraz setki miejsc medalowych w turniejach rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej. Pary taneczne trenowane przez laureatkę biorą udział w występach dla mieszkańców Piły i powiatu pilskiego. Eliza Sabik od wielu lat z dużym powodzeniem  upowszechnia kulturę taneczną wśród dzieci i młodzieży. Wiedza, doświadczenie i ogromne zaangażowanie przynoszą sukcesy tancerzy na turniejach tańca rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej. Upowszechnienie tańca towarzyskiego pozwoliło na osiągnięcie bardzo dobrych wyników w tej dziedzinie kultury oraz znakomitą promocję powiatu pilskiego.
Wnioskodawca: Ariana Latzke – dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury „Iskra” w Pile
 
Iwona Brandenburger (nauczyciel śpiewu)za osiągnięcia w dziedzinie edukacji muzycznej dzieci i młodzieży
Prowadzi w Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” w Pile zajęcia wokalne dla dużej grupy dzieci i młodzieży, osiągając bardzo dobre rezultaty artystyczne. Wychowankowie biorą udział w występach dla mieszkańców Piły i powiatu. Przygotowani przez Iwonę Brandenburger młodzi wokaliści zajmowali wysokie miejsca w międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych konkursach wokalnych, wśród nich: Międzynarodowy Festiwal Piosenki „Muszelki Wigier” w Suwałkach, Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Koninie, XIX Ogólnopolski Festiwal Twórczości Muzycznej Dzieci i Młodzieży „Wesoła pięciolinia” w Ostrowie Wielkopolskim, Ogólnopolski Festiwal Piosenki w Gdańsku, Pomorski Przegląd Piosenki w Człuchowie, Ogólnopolski Festiwal Piosenki „O bursztynową nutkę”, XV Dziecięcy Konkurs Piosenki Ekologicznej „Śpiewajmy o przyrodzie” w Koszalinie, Ogólnopolski Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Bajkowa kraina”, Ogólnopolski Festiwal Piosenki „Kwietnik” w Kutnie, Ogólnopolski Festiwal Piosenki „Piosenki na dobre i na złe”.
Wnioskodawca: Ariana Latzke – dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury „Iskra” w Pile
 
Janina Nieścieruk (szefowa Koła Gospodyń Wiejskich w Dolaszewie)za całokształt działalności w dziedzinie upowszechniania tradycji ludowych w środowisku lokalnym
Od 1952 roku mieszka w Dolaszewie. Przez 25 lat prowadziła sześciohektarowe gospodarstwo rolne, wychowując jednocześnie czworo dzieci. Jest wieloletnią szefową Koła Gospodyń Wiejskich w Dolaszewie i członkiem Stowarzyszenia Integracji i Twórczości Artystycznej Gminy Szydłowo. Pani Janina jest znakomitym organizatorem. Bardzo dużo satysfakcji daje jej praca społeczna na rzecz gminy i sołectwa. Jest prawdziwym ludowym twórcą - wspaniale haftuje ornaty i sztandary (sztandar Szkoły Podstawowej w Skrzatuszu, sztandar ZHP w Wałczu), szydełkuje, wije wieńce dożynkowe (które były wielokrotnie nagradzane) oraz dekoracje ze słomy (kosze z kwiatami, krzyże, postacie). Prowadzi warsztaty, podczas których pokazuje i promuje tradycyjne rękodzieło ludowe. Pisze również wiersze. Wieloletnia sołtys Dolaszewa (sprawuje tę funkcję do dziś). Panią Janinę Nieścieruk uhonorowano m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Matki, Złotą Odznaką „Za zasługi w Rozwoju Województwa Pilskiego” i odznaczeniem „ Zasłużony dla Rolnictwa”.
Wnioskodawca: Grażyna Bednarek – dyrektor Centrum Upowszechniania Kultury w Szydłowie
 
Mirosława Jezior (bibliotekarz)za osiągnięcia w dziedzinie edukacji kulturalnej i promocji czytelnictwa
Poza codzienną pracą, polegającą m in. na kompleksowej obsłudze czytelnika, jest również współmoderatorką Dyskusyjnego Klubu Książki „Po słowach”, funkcjonującego w ramach Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Pantaleona Szumana w Pile. Spotkania klubowe odbywają się raz w miesiącu i mają charakter otwarty. Adresowane są do wszystkich miłośników literatury, którzy lubią rozmawiać o książkach, nowościach wydawniczych i wydarzeniach kulturalnych. Podczas spotkań uczestnicy mają możliwość zaprezentowania własnej twórczości. Mirosława Jezior jest także koordynatorką spotkań autorskich, organizowanych przez Klub. Dyskusyjny Klub Książki „Po słowach” powstał w listopadzie 2006 roku. Mieszkańcy powiatu pilskiego mieli przyjemność spotkać się ze wspaniałymi  twórcami, m. in.: Stefanem Chwinem, Teresą Torańską, Jackiem Żakowskim, Joanną Siedlecką, Rafałem Ziemkiewiczem,  Wojciechem Kuczokiem, Wojciechem Tochmanem, Pawłem Smoleńskim, Ewą Wojdyłło, Moniką Szwają.
Wnioskodawca: Joanna Wyrwa – Krzyżańska – dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Pantaleona Szumana w Pile
 
Aleksandra Flens – Nowacka (bibliotekarz)za osiągnięcia w dziedzinie edukacji kulturalnej i promocji czytelnictwa
 Kustosz pracujący w Wypożyczalni dla Dorosłych Biblioteki Głównej w Pile. Współmoderuje Dyskusyjny  Klub Książki „Po słowach” Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Pantaleona Szumana. Aleksandra Flens - Nowacka, poza prowadzeniem rozmów z  zaproszonymi twórcami, jest aktywną koordynatorką spotkań autorskich. Łącznie, na zaproszenie Klubu, gościło w Pile 32 twórców, a spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców powiatu pilskiego.  W ramach działań klubu, w ostatnich miesiącach odbyły się cztery spotkania autorskie : z Angeliką Kuźniak, autorką powieści reportersko-biograficznych; z Bogusławem Chmielem, pilskim poetą; z Małgorzatą Gutowską - Adamczyk, autorką bestsellerów „Cukiernia pod Amorem” czy „Podróże do miasta świateł”; z Małgorzatą Modrak, gerontologiem, promotorką zdrowia, autorką książek „Trzeci poziom dojrzałości”, "Szczęśliwe życie po sześćdziesiątce" oraz ćwiczeń pamięci dla osób z zaburzeniami demencyjnymi.  Działalność Klubu to znakomita promocja czytelnictwa, powiatu pilskiego oraz północnej Wielkopolski.
Wnioskodawca: Joanna Wyrwa – Krzyżańska – dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Pantaleona Szumana w Pile
 
Halina Drab (członek Komitetu Obchodów Regionalnego Święta Sadowników)za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury i dziedzictwa lokalnego
Mieszkanka wsi Pobórka Wielka, bardzo prężnie działająca na terenie sołectwa, zaangażowana w pracę lokalnego Koła Gospodyń Wiejskich. Członkini Komitetu Obchodów Regionalnego Święta Sadowników, gdzie z dużym powodzeniem realizuje swoje pomysły. Współorganizuje imprezy okolicznościowe: Dni Dziecka, Dni Matki, Dni Babci i Dziadka. Rok 2017 to czas obchodów jubileuszu 590-lecia powstania wsi Pobórka Wielka. Z tej okazji pani Halina przygotowała publikację pt. „Pobórka Wielka od 1427 r.”. Ogrom pracy, jaki został włożony w zebranie materiałów do książki, zasługuje na ogromny szacunek. Autorka w niezwykle interesujący sposób  prezentuje istotne fakty i osobowości, jakie zapisały się na historycznej karcie wsi, w której żyje, mieszka i pracuje. Halina Drab wzbogaciła kulturalne dziedzictwo o bardzo wartościową publikację na temat swojej małej ojczyzny.
Wnioskodawca: Natalia Michalska – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Białośliwiu
 
Jolanta Grabowska (założycielka zespołu teatralnego „Grabajki”)za osiągnięcia w dziedzinie edukacji teatralnej dzieci i młodzieży
Zespół powstał 25 lat temu. Początkowo był dedykowany najmłodszym dzieciom szkolnym. Od 1996 roku pani Jolanta prowadziła grupę dzieci starszych, a w 2012 roku założyła zespół teatralny „18+”, czyli teatr dorosłych dla dorosłych. Grupy dziecięca i młodzieżowa dotychczas przygotowały i wystawiły ponad 40 sztuk teatralnych. Widownia to uczniowie szkół z Kruszewa, Ujścia, Mirosławia, Nowej Wsi Ujskiej i Gębic. Zespół „18+” zorganizował 4 spektakle i 1 kabaret, które obejrzało ponad 2 tysiące widzów z Kruszewa, Ujścia, Trzcianki i Chodzieży. Jolanta Grabowska zajmuje się doborem repertuaru, reżyserią, scenografią, organizacją widowni i kostiumami. Zespoły teatralne „Grabajki” i „18+” są wizytówkami Kruszewa. Obecnie wyrosło drugie pokolenie aktorów. „Grabajki” zdobyły 3 srebrne i 4 brązowe „Maski” na przeglądach teatrów szkolnych w Pile, Łobżenicy i Czarnkowie. Dziewięcioro młodych adeptów sztuki aktorskiej zostało wyróżnionych przez aktorów zawodowych.
Wnioskodawca: Mariusz Wylegała – dyrektor Wiejskiego Ośrodka Kultury w Kruszewie
 
Zdzisław Seroka (nauczyciel, poeta, działacz społeczny) – za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury
W ostatnim roku wydał imponujący tom wierszy pt. „Ziemia Wyrzyska w świetle prawdziwym… i odbitym”. Tom zawiera zbiór 53 utworów poetyckich poświęconych Krajnie, a w szczególności Wyrzyskowi, okolicznym gminom i miejscowościom. Treści dotykają w artystycznym, a czasem faktograficznym ujęciu atrakcyjnych miejsc z opisywanych okolic, losów znamiennych postaci dla Ziemi Wyrzyskiej, opisów obrzędów i obyczajów krajeńskich, a także ciekawostek etnograficznych. Zdzisław Seroka od dawna należy do dwóch towarzystw kulturalno - społecznych: Pilskiego Oddziału Towarzystwa Przyjaźni Polsko - Francuskiej oraz Stowarzyszenia Pomocy Gimnazjum w Wyrzysku. Jako nauczyciel polonista, z entuzjazmem propagował samodzielną twórczość uczniowską (świadczy o tym m.in. wydanie pięciu książek z twórczością młodzieży wyrzyskiego gimnazjum – każda o nakładzie ok. 100 egz.). „Ziemia Wyrzyska w świetle prawdziwym… i odbitym” to poetycki debiut książkowy Zdzisława Seroki.
Wnioskodawca: Wydawnictwo Media Zet – Zuzanna Przeworska
 
Roman Jasiński (nauczyciel, portrecista)za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury
Absolwent Akademii Rolniczej w Poznaniu. Na co dzień, od 1992 roku, nauczyciel zootechniki, biologii i BHP w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Brzostowie. Maluje od jedenastego roku życia. Od 1991 roku członek  Pilskiego Stowarzyszenia Plastyków Nieprofesjonalnych. Pan Roman jest świetnym portrecistą. Maluje również krajobrazy, konie, pisze ikony. Częstym motywem jego obrazów jest architektura, a ulubioną techniką – olej.  W 2017 roku wykonał cykl obrazów dotyczących dziejów polskich okrętów podwodnych w okresie II wojny światowej na okoliczność 20. rocznicy nadania Szkole Podstawowej w Miasteczku Krajeńskim imienia komandora Bolesława Romanowskiego. Laureat ilustruje pozycje literackie i kartki pocztowe. Uczestniczył w wielu plenerach oraz indywidualnych i zbiorowych wystawach. W tym roku mija 40 lat twórczości Romana Jasińskiego. Swoją pasję dzieli w wychowankami i uczniami, bezinteresownie prowadząc w szkole pracownię plastyczną. Wiele prac podarował na dobroczynne aukcje. Za swoją twórczość w roku 2007 został laureatem Medalu Przyjaciela Kultury w Gminie Miasteczko Krajeńskie.
Wnioskodawca: Małgorzata Włodarczyk – wójt gminy Miasteczko Krajeńskie
 
Marek Pluciński (dokumentalista)za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury
Działalność dokumentującą historię regionu pilskiego rozpoczął w 1992 roku, po zakończeniu zawodowej służby w Jednostce wojskowej 2377 w Pile. Początkowo działalność polegała na rejestrowaniu filmowym i fotograficznym wydarzeń z życia społecznego i wojskowego miasta Piły oraz województwa pilskiego. W swoich zasobach posiada archiwum kilku tysięcy zdjęć i kilkuset filmów, które prezentują życie ówczesnego województwa i miasta Piły. W 2012 roku Marek Pluciński założył ogólnodostępne profile na kanale Youtube. Obecnie jest to 6 tematycznych kanałów: Pilskie militaria, Harcerstwo, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Społeczny, Pilskie wydarzenia, Automobilni - promujący ciekawych pilan. Obecnie jego filmy osiągają jednorazową oglądalność kilkudziesięciu tysięcy osób. Swoją pasję do działalności społecznej wyniósł z harcerstwa. Od 10 lat jest aktywnym słuchaczem pilskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, z którym organizuje rajdy reporterskie pn. „Poznajemy powiat pilski”. Stowarzyszenie PRO-SENIOR przyznało Panu Markowi zaszczytny tytuł Seniora Roku 2016. Marek Pluciński poprzez kilkadziesiąt lat swojej działalności społecznej i publicystycznej, wniósł wielkie zasługi na rzecz zachowania pamięci o historii i kulturze naszego regionu.
Wnioskodawca: Eligiusz Komarowski – starosta pilski
 
Chór Mieszany „Halka” w Pileza całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury
Powstał w Pile 3 sierpnia 1917 roku jako Towarzystwo Śpiewu „Halka”. Chór „Halka” jest jedną z najstarszych organizacji kulturalnych z polskim rodowodem w Pile i regionie. Obecnie w chórze występuje około 25 osób, czasami towarzyszą im również dodatkowi śpiewacy oraz goście. Niektórzy związani są z chórem od dziesiątków lat. W tym zaszczytnym gronie znajdują się Klaus Piotr Giese, Aniela Jabłońska, Helena Karaniewicz, Zuzanna Klimek i Alina Kin. Tradycją związaną z występami „Halki”, które cieszą się ogromną popularnością, stały się coroczne koncerty kolęd i pastorałek w nowych, ciekawych aranżacjach i pod batutą obecnego dyrygenta, Przemysława Wojnarowskiego. Odbywały się one m.in. w Pile (kilkanaście charytatywnych występów na rzecz budowy pierwszego pilskiego hospicjum), Jastrowiu, Rogoźnie, Chojnicach i Wałczu. Chór „Halka” w Pile zdobył szerokie uznanie za wysoki poziom wokalny. Prezentowany przez niego niezwykły kunszt artystyczny pozwala sięgać po trudny repertuar. Chór stanowi niezwykły zespół ludzi – pasjonatów, miłośników muzyki, którzy w godny i kunsztowny sposób promują miasto Piłę i powiat pilski. W repertuarze chóru znajduje się wiele pieśni o różnorakim charakterze. Podczas uroczystej Mszy Świętej z okazji 500-lecia Piły „Halka” została wymieniona jako chór, który na trwałe zapisał się w historii miasta.
Wnioskodawca: Eligiusz Komarowski – starosta pilski
 
Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział Nadnotecki w Pileza osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury
Rokrocznie organizuje około 12 imprez artystycznych. Najbardziej popularne imprezy dla chórów to: koncerty kolęd i pastorałek w ramach Festiwalu Bożonarodzeniowego pt. „Najpiękniejsze Kolędy Świata”, Krajeński Festiwal Chórów w najstarszym Sanktuarium Maryjnym w Górce Klasztornej, Festiwal w Sanktuarium Królowej Rodzin w Lubaszu, Nadnoteckie Dni Pieśni i Muzyki w Starej Wiśniewce, Parady Orkiestr Dętych, Festiwal Pieśni Pasyjnej. Laureat organizuje imprezy na terenie powiatów: obornickiego, wągrowieckiego, złotowskiego, pilskiego, czarnkowsko- trzcianeckiego, chodzieskiego i wałeckiego. Czołówka chórów Oddziału Nadnoteckiego zdobywa laury nie tylko na ogólnopolskich, ale i na międzynarodowych przeglądach. Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział Nadnotecki w Pile od ponad 65 lat dba o integrację chórów i orkiestr działających w północnej Wielkopolsce. Związek zrzesza 16 chórów i 9 orkiestr dętych.
Wnioskodawca: Zarząd Powiatu w Pile
 
Towarzystwo Śpiewacze Magnificat w Górce Klasztornej wraz z dyrygentem Ewą Dmochewiczza osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury
 Chór powstał 17 lat temu z inicjatywy ówczesnego rektora Sanktuarium Maryjnego, ks. Piotra Pietrzyka. Przez kilkanaście lat działalności chór występował na terenie gminy Łobżenica, powiatu pilskiego, w Polsce i za granicą, choćby w Niemczech i na Litwie. Towarzystwo Śpiewacze Magnificat było również współorganizatorem Krajeńskiego Festiwalu Chórów w Górce Klasztornej. Repertuar góreckiego chóru został utrwalony na płycie. Podczas zagranicznych warsztatów i występów członkowie chóru promowali region, między innymi śpiewając utwory związane z Krajną. Za sprawą dyrygent Ewy Dmochewicz chór prezentuje wysoki poziom, a w jego repertuarze znajdują się zarówno utwory klasyczne, jak i piosenki patriotyczne, ludowe oraz pieśni z operetek i musicali. 
Wnioskodawca: Piotr Łosoś – burmistrz miasta i gminy Łobżenica
 
Orkiestra Dęta przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieku nad Noteciąza osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury
Utworzona została w 1927 roku. W 1966 roku, w przeglądzie Orkiestr Dętych w Toruniu, zdobyła drugie miejsce. W 1974 roku zawieszono jej działalność. Taki stan trwał 12 lat. Rok 1986 przyniósł zmiany w osieckiej OSP. Wybrano nowy zarząd i reaktywowano orkiestrę pod przewodnictwem druha Stefana Banaszaka. W 1991 roku zespół został doposażony w nowe instrumenty i mundury. W 2000 roku orkiestra otrzymała zaproszenie do wzięcia udziału w uroczystych obchodach 80. rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II w Wadowicach. Obecnie kapelmistrzem jest druhna Katarzyna Wyczyńska. Orkiestra uświetnia swoimi występami uroczystości gminne, bierze udział w Szamocińskich Dniach Muzyki, występuje też podczas dożynek. Szeregi Orkiestry Dętej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieku nad Notecią tworzą uczniowie szkół z gminy Wyrzysk oraz mieszkańcy, głównie Osieka nad Notecią. W repertuarze orkiestry znajduje się wiele utworów, zarówno religijnych jak i świeckich. W swoim dorobku laureat posiada liczne nagrody i wyróżnienia. W tym roku zespół obchodzi 90. rocznicę założenia. Jest to jedyna orkiestra posiadająca tak bogatą historię w regionie.
Wnioskodawca: Eligiusz Komarowski – starosta pilski
 
Zespół Śpiewaczy „Kasztelanki”za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury
Powstał w 2003 roku w Nowej Wsi Ujskiej. Ideą zespołu było i jest stworzenie mieszkańcom możliwości do regularnego spotykania się, podtrzymywania tradycji i więzi towarzyskich oraz wspólnego śpiewania. W swoim repertuarze Zespół posiada wiele utworów o charakterze ludowym, biesiadnym, patriotycznym, religijnym, rozrywkowym, a nawet klasycznym. „Kasztelanki” biorą udział w przeglądach zespołów śpiewaczych, festiwalach i dożynkach. Uświetniają zarówno uroczystości świeckie, jak i religijne. Występują w całej Wielkopolsce. Największym osiągnięciem Zespołu jest zajęcie drugiego miejsca w Wielkopolskim Przeglądzie Twórczości Seniorów w Pile w 2013 roku. Od kilku lat „Kasztelanki” uświetniają organizowane w Pile Agrotargi. Obecnie zespół liczy 10 osób o wielkim zaangażowaniu i pasji do śpiewania. Instruktorem jest Marek Frąckowiak, a prezesem Alicja Hajt.
Wnioskodawca: Roman Wrotecki – burmistrz miasta i gminy Ujście
 
Zespół Skakankaza osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej
Wyrzyska mieszanka młodości z doświadczeniem, która wyróżnia się energią i żywiołowością w każdym calu. Na scenie od listopada 2012 roku. Gra wyłącznie po polsku. Muzyka zespołu ma charakter rozrywkowy. Zespół wygrał „Bitwę kapel” podczas Juwenaliów w Pile i Bydgoszczy, konkurs „Graj o teledysk” w TV Asta i zajął trzecie miejsce w konkursie „Leszek Live Festival” w Opolu. Skakanka wspiera akcje charytatywne, koncertując podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dwa lata temu zespół nagrał debiutancki album „Przeterminowane”, na którym znalazło się siedem autorskich utworów. Laureat promuje powiat pilski oraz województwo wielkopolskie na terenie całej Polski, a także poza jej granicami. Teledyski powstają głównie na terenie powiatu pilskiego. Aktualnie grupa przygotowuje aranżacje w rockowym brzmieniu dla popowej piosenkarki Ramony Rey. W planach jest nagranie teledysku promującego gminę Wyrzysk i okolice.
Wnioskodawca: Magdalena Smełsz – dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Wyrzysku
 
Gminny Ośrodek Kultury w Białośliwiuza całokształt działalności w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury
Od 45 lat prowadzi edukację kulturalną dzieci, młodzieży i dorosłych poprzez aktywny udział w zespołach i kołach zainteresowań. Na przestrzeni lat wypracował cykl imprez, np. Regionalne Święto Sadowników, Towarzyskie Spotkanie Akordeonistów, Koncert Pieśni Maryjnych i Religijnych. Organizuje szereg wydarzeń w sołectwach, a także wieczory poetyckie, wernisaże, wystawy, koncerty okolicznościowe, imprezy plenerowe, np. Dni Białośliwia, Gminne Święto Plonów, udział w akcjach ogólnopolskich oraz odwołanie do świąt nietypowych. GOK proponuje różnorodną ofertę, która pozwala każdemu odnaleźć formę aktywności kulturalnej odpowiednią dla siebie. Wśród nich znajdziemy zajęcia muzyczne, instrumentalne, plastyczne, taneczne, teatralne, klub malucha, zajęcia kreatywne. Przy Gminnym Ośrodku Kultury działa również Drużyna Harcerska oraz Gromada Zuchowa. Aktywnie funkcjonuje grupa seniorów, która tworzy chór, ale również korzysta z bogatej oferty zajęć przygotowanych specjalnie dla niej. Działalność Gminnego Ośrodka Kultury w Białośliwiu pozwala wierzyć w istnienie kultury dopasowanej do potrzeb współczesnego odbiorcy.
Wnioskodawca: Krzysztof Rutkowski – wójt gminy Białośliwie
 
Zespół Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pileza osiągnięcia w dziedzinie edukacji muzycznej dzieci i młodzieży, upowszechniania i ochrony kultury
Powstał 1 stycznia 1970 roku. W latach 1993-2016 pilska placówka zrealizowała trzynaście edycji cieszących się ogromną renomą „Ogólnopolskich Warsztatów Rytmiki”. Od 2003 roku, z inicjatywy dyrektora Karola Urbanka, Szkoła organizuje obchody „Międzynarodowego Dnia Muzyki”, a także koncerty kolęd w parafii pw. św. Antoniego w Pile. W ostatnich latach pilska Szkoła Muzyczna była organizatorem wielu recitali i koncertów w wykonaniu znakomitych artystów. Jej działalność jest bardzo widoczna w powiecie pilskim, który uczniowie i nauczyciele w sposób godny i kunsztowny promują. Nie maleje zainteresowanie szkołą, jej sukcesami oraz sprawami codziennymi ze strony lokalnej społeczności. Szkoła umacnia pozycję animatora życia muzycznego w grodzie Staszica i regionie. Miarą rosnącej pozycji, jaką Zespół Szkół Muzycznych w Pile zyskał wśród podobnych szkół w kraju, jest powierzanie mu przez Ministerstwo Kultury i Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie roli gospodarza przeglądów i warsztatów muzycznych.
Wnioskodawca: Eligiusz Komarowski – starosta pilski
 
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica w Pileza osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury
Od 2007 roku organizuje Festiwale Nauki, należące do najcenniejszych inicjatyw społeczno - kulturalnych, podejmowanych zarówno na rzecz integracji środowiska akademickiego, jak i całej społeczności lokalnej i regionalnej. Celem Festiwali jest prezentowanie nie tylko osiągnięć o charakterze ściśle naukowym, ale także promocja interesujących zagadnień społeczno - kulturalnych. W 2012 roku Festiwal „Propaganda sukcesu – sukces propagandy” został doceniony przez Stowarzyszenie PR i Promocji Uczelni Polskich P.R.O.M. i uznany za najlepszy projekt w konkursie ogólnopolskim. Atrakcyjnej tematyce i sposobie prezentacji festiwalowych przedsięwzięć, organizatorzy zawdzięczają rosnącą popularność. Organizacja Festiwali Nauki w Pile potwierdziła wysoki potencjał Uczelni w kreowaniu i realizacji cennych inicjatyw społecznych. Do realizacji zadań w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury zalicza się również działania wystawiennicze galerii „Na poddaszu" PWSZ w Pile. W pilskiej uczelni kultywowane są wartości ogólnohumanistyczne, przejawiające się poprzez wolontariat, pracę z najmłodszymi w ramach Akademii Młodych Odkrywców, czy akcje krwiodawstwa.
Wnioskodawca: prof. nzw. dr hab. Donat Mierzejewski – rektor PWSZ w Pile
 
Niemieckie Towarzystwo Społeczno – Kulturalne w Pileza osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury
organizacja, która w 2017 roku obchodzi 25 – lecie istnienia, powstała z inicjatywy osób pochodzenia niemieckiego, których członkowie rodzin zamieszkiwali w przedwojennej Pile. Od początku towarzystwo jest otwarte na innych, przyjmuje w poczet swych członków również osoby nieposiadające korzeni niemieckich jako wspierających działalność organizacji. W swojej ofercie ma m. in. imprezy kulturalno – oświatowe, spotkania i wycieczki służące pogłębieniu kultury i oświaty niemieckiej wśród swych członków, organizowanie nauki języka niemieckiego, wymianę doświadczeń z niemieckimi organizacjami społeczno – kulturalno – oświatowymi w państwach niemieckojęzycznych, sprowadzanie prasy i wydawnictw niemieckich oraz organizowanie swoich wydawnictw. Wieloletnim przewodniczącym Towarzystwa jest Edwin Kemnitz.
Wnioskodawca: Eligiusz Komarowski – starosta pilski
 
Stowarzyszenie Formacja Dźwierszno OMMPza upowszechnianie wartości patriotycznych w kulturze małych ojczyzn
Od lat zajmuje się propagowaniem bogactwa kulturowo - krajobrazowego Krajny. Myślą przewodnią zainicjowania Stowarzyszenia było propagowanie jeździectwa połączonego z historią i kontynuacją tradycji kawaleryjskich, reaktywacja ruchu harcerskiego w połączeniu ze sportem, turystyką i krajoznawstwem.  Stowarzyszenie jest organizatorem pikniku ułańskiego oraz przedstawień historycznych na 1 września. Uczestniczyło w wielu przedsięwzięciach na terenie powiatu pilskiego, na przykład w Święcie Wojska Polskiego czy w VII Festiwalu Tradycyjnej Kuchni Wielkopolskiej. Członkowie Stowarzyszenia uczestniczą w inscenizacji Bitwy Pod Krojantami - epizodu z kampanii wrześniowej, przedstawiając heroizm żołnierza polskiego i umiłowanie Ojczyzny. Stowarzyszenie organizuje wiele innych przedsięwzięć, które w swoim zamyśle propagują patriotyczne postawy (Hubertus), a także szerzą zasady tolerancji w stosunku do ludzi o innych poglądach, tradycjach czy narodowościach (Międzynarodowy Konkurs Gotowania). Jest też organizatorem wielu akcji charytatywnych – w tym roku m.in. na rzecz ofiar nawałnic w województwie kujawsko - pomorskim.
Wnioskodawca: Eligiusz Komarowski – starosta pilski
 
Oddział Okręgowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidówza osiągnięcia w dziedzinie aktywizacji kulturalnej seniorów
Funkcjonuje w ośmiu powiatach, grupując około 9,5 tysiąca członków. Do Związku należą ludzie o różnym wykształceniu, zdolnościach, umiejętnościach i zainteresowaniach. Związek aktywizuje i integruje seniorów, organizując bezpłatne kursy komputerowe, a także kursy z języka angielskiego i niemieckiego. Seniorzy biorą udział w licznych imprezach, organizowanych przez Oddział: zabawach karnawałowych, teatrach piosenek, sanatoriach, wczasach rehabilitacyjnych, biesiadach, koncertach. Do działań, które upowszechniają kulturę i ukazują zdolności artystyczne seniorów, należą „Prezentacje Dorobku Artystycznego Ludzi III Wieku”, które w 2017 roku zostały zorganizowane już po raz osiemnasty. Podczas tego wydarzenia można obejrzeć liczne prace malarskie, rzeźbiarskie, czy wyroby ze słomy, gipsu, koronki oraz różnego rodzaju hafty. Związek umiejętnie uwypukla rolę seniorów w powiecie pilskim oraz propaguje wśród tej grupy aktywność kulturalną.
Wnioskodawcy: Eligiusz Komarowski – starosta pilski i Piotr Głowski – prezydent miasta Piły
 
Uniwersytet III Wieku w Pileza osiągnięcia w dziedzinie aktywizacji kulturalnej seniorów
Największa tego typu uczelnia w regionie. Uniwersytet niedawno obchodził 15-lecie istnienia. Wciąż się rozwija, o czym świadczy rekordowy nabór słuchaczy w 2017 roku. Od kilku miesięcy Uniwersytet gospodaruje lokalem po byłym kinie „Iskra” przy ul. Kilińskiego w Pile, przekazanym mu przez Powiat Pilski. Dzięki zaangażowaniu słuchaczy UTW i wsparciu sponsorów, wyremontowano pomieszczenia i stworzono nowe centrum aktywizacji seniorów w Pile. Seniorzy działający w ramach pilskiego UTW zrzeszają się w różnych grupach zainteresowań, m.in.: klubie miłośników literatury pięknej, kole przyjaciół harcerstwa, klubie języka angielskiego i niemieckiego, klubie podróżnika, czy obchodzącej ostatnio 10-lecie funkcjonowania grupie „Ekologia i ochrona środowiska”. Seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pile są bardzo aktywną grupą mieszkańców powiatu. Bardzo chętnie uczestniczą w akcjach społecznych na terenie ziemi pilskiej i to dla wszystkich grup wiekowych, z Juwenaliami włącznie.
Wnioskodawca: Eligiusz Komarowski – starosta pilski