Związek Powiatów Polskich
Twitter
Facebook
BIP

To była naprawdę CZAD-owa akcja!

Data: 03-12-2017    Drukuj     Udostępnij

To była naprawdę CZAD-owa akcja! Bardzo wielu pilan skorzystało w minioną sobotę, z porad strażaków i kominiarzy jak należy uchronić się przed tlenkiem węgla. Akcję, w gościnnych murach galerii Atrium Kasztanowa, zorganizowały wspólnie: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pile, Powiat Pilski oraz Korporacja Kominiarzy Polskich.

- To nasza kolejna wspólna inicjatywa profilaktyczna z pilskimi strażakami, i jak się okazało bardzo potrzebna. Przygotowaliśmy kilka tysięcy ulotek informacyjnych dla mieszkańców, filmy edukacyjne, a teraz wychodzimy do mieszkańców z bezpośrednimi poradami, ponieważ o zagrożeniu jakie powoduje tlenek węgla warto ciągle przypominać, zwłaszcza teraz, w sezonie grzewczym. W mojej ocenie, każde działanie mogące uchronić ludzkie zdrowie czy życie, jest jak najbardziej uzasadnione – mówi starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Podczas CZAD-owej Imprezy, bo taką nazwę nosiła akcja w galerii Atrium Kasztanowa, prócz porad, mieszkańcy mogli wziąć udział w konkursach, w których można było wygrać czujników tlenku węgla i dymu. Chętnych było blisko 300 osób. Nie zabrakło też animacji dla najmłodszych przygotowanych przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Pile oraz wolontariuszy. Atrakcją był także quad i sprzęt strażacki, a także wozy bojowe ustawione przed galerią.
*
Tlenek węgla, zwany potocznie czadem, to związek chemiczny o wyjątkowo silnych właściwościach toksycznych. Ponieważ jest bezbarwny, nie ma zapachu i smaku, trudno go zlokalizować. Człowiek, który znajdzie się w zasięgu jego oddziaływania, jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Czad dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie dociera do krwiobiegu, uniemożliwiając prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi.