Świętowaliśmy odzyskanie niepodległości

Data: 12-11-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Świętowaliśmy odzyskanie niepodległości Mieszkańcy Piły i powiatu tłumnie uczestniczyli w przygotowanych przez Powiat Pilski obchodach Narodowego Święta Niepodległości, które odbyły się w sercu naszego powiatu - Pile. To było bardzo radosne, patriotyczne, a zarazem rodzinne świętowanie!

Zaczęło się tradycyjnie - na sportowo. Jeszcze przed południem na trasę, wyznaczoną na stadionie przy ul. Okrzei, wyruszyli chodziarze, którzy mieli do pokonania dystans nieco ponad trzech kilometrów. Zwyciężyli faworyci: pilanin Sebastian Rajewski i Katarzyna Banaszkiewicz z Kaczor. Zaraz po nich ulice miasta zdominowało pół tysiąca biegaczy, którzy, mając na sobie biało – czerwone stroje, pokonali trasę o długości sześciu i pół kilometra. Wygrali reprezentanci Klubu Sportowego Gwda Piła: Adrian Wyrzykiewicz oraz Hanna Krajewska. Na deser sportowych zmagań odbył się bieg dla dzieci, które miały do pokonania czterysta metrów, czyli jedno okrążenie stadionu.

- I zawody sportowe, i pozostałe elementy obchodów spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony mieszkańców. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy skorzystali z naszego zaproszenia. Mówię „naszego”, ponieważ nad organizacją obchodów pracowały dziesiątki osób. Wszystkim bardzo dziękuję za udaną współpracę. Mam nadzieję, że ta patriotyczna, radosna sobota pozostanie w naszej pamięci na długo – powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Tego dnia stadion przy Okrzei był bardzo gościnny zarówno dla zawodników, jak i dla kibiców, na których czekały rogale świętomarcińskie i ciepły poczęstunek. Zawody miały też charakter charytatywny, ponieważ prowadzona była zbiórka pieniędzy na leczenie Adriana Knap i Michelle Koteckiej.
Podczas gdy stadion tętnił jeszcze życiem, radni Rady Powiatu w Pile spotkali się na uroczystej sesji, zorganizowanej w gościnnych murach Młodzieżowego Domu Kultury „Iskra”, która zainaugurowała powiatowe obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Podczas sesji prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Piły Maria Bochan przybliżyła zebranym postaci pilan okresu międzywojennego, a dr Robert Kolasa z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica, mówił o ruchu niepodległościowym na terenie gmin powiatu pilskiego. Sesji towarzyszyła też wystawa „Wygrać Polskę 1918”, przygotowana przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Pile. Złożyły się na nią unikatowe wydawnictwa ze zbiorów biblioteki, nawiązujące do czasów Józefa Piłsudskiego oraz Ignacego Paderewskiego.

Wieczorem, w wypełnionej po brzegi galerii Biura Wystaw Artystycznych, odbył się koncert muzyki polskiej „Raduje się serce, raduje się dusza”, w wykonaniu uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile z dyrektorem Karolem Urbankiem. Było to wyjątkowo piękne spotkanie, połączone ze wspólnym śpiewaniem patriotycznych pieśni. Występ został owacyjnie przyjęty przez zgromadzoną publiczność.  

Dziękujemy wszystkim, którzy swoim wsparciem i pomocą uświetnili powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości! Do wspólnego świętowania zapraszamy już za rok!
Jednocześnie wiemy już teraz, że kolejny cykl rozpocznie się w sobotę, 7 kwietnia. Będzie to X Papieski Bieg Przełajowy im. św. Jana Pawła II ze Skrzatusza do Starej Łubianki.
 
***
Sponsorzy i partnerzy XI Biegu Niepodległości: Pralnia Sonia, Celmar Cafe, Dolina Noteci, Polskie Zakłady Zbożowe Wałcz, Plastwil, Renault Pabich, Lux Car Jacek Szałkiewicz, Sklep For Kids, BudComArt PC, Termetal, Pizzeria La Gondola, Mc Donald's, Wentmar, Kino Helios, Stowarzyszenie Biegów Ulicznych, Brooks, Śnieżynka, PSS Społem Piła, Elbex, Wicher – Elektryka – Remonty, Stamina Wear, Gym Factory, Mag Piła, Mini – Max, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Łobżenica, Bar Wyspiarz, Gabinet Masażu Orfeusz, Stowarzyszenie Biegaczy Gminy Szydłowo, Marian Jędrzejaszek. DZIĘKUJEMY!

WIĘCEJ ZDJĘĆ NA FACEBOOKU. POLECAMY :)
Zapisz się na newsletter