Powiat zrealizował kolejną proekologiczną inwestycję

Data: 07-11-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Powiat zrealizował kolejną proekologiczną inwestycję Budynek przy al. Wojska Polskiego 49B w Pile, który zarządzany jest przez Powiat Pilski od 14 lat, zyskał w końcu nową jakość, a najemcy lepszy komfort pracy i znaczne oszczędności energii. Wartość przeprowadzonych tu robót wynosi blisko 2 miliony złotych.

- Ten budynek powstał w 1985 roku, a Powiat otrzymał go na własność osiemnaście lat później. Czas zrobił swoje i obiekt, żeby na nowo stał się atrakcyjny dla najemców, musiał zostać zrewitalizowany. Pożyczkę na jego termomodernizację, dzięki złożonemu przez Powiat Pilski wnioskowi, przekazał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Cała kwota ma zostać rozliczona już do końca listopada. Dzięki temu, że inwestycja ma walor ekologiczny, realne jest umorzenie części pożyczki w wysokości około 500 tys. zł. Teraz zajmiemy się pracami nad estetyką budynku w jego wnętrzu. Bardzo dziękuję zarządowi powiatu, radnym i współpracownikom za odpowiednie działania. Koszt pożyczki, poprzez opłacenie mniejszych rachunków, powinien się zwrócić w ciągu kilku najbliższych lat. Dla zainteresowanych najemców mamy też konkurencyjne ceny. Po tym remoncie rachunki znacząco się zmniejszą. Jak widać, coraz bardziej inwestujemy w Piłę – stolicę powiatu pilskiego – powiedział na spotkaniu z dziennikarzami starosta Eligiusz Komarowski. I dodał: - W trakcie obecnej kadencji pozyskaliśmy już około 50 mln środków zewnętrznych na tzw. miękkie i twarde projekty. Jest to blisko dwa razy więcej niż w poprzedniej kadencji 2010-2014. Chcielibyśmy by za rok, było to łącznie 65 mln zł.

Ta inwestycja szczególnie mnie cieszy, ponieważ jest to obiekt dla wielu jednostek: rolniczych, służby zdrowia, sportowych. Teraz wygląda znakomicie. Mamy już w powiecie pięknie odnowione szkoły i inne obiekty. Wkrótce do tego grona być może dołączy pilski szpital. Widać, że zarząd w tej sferze pracuje bardzo intensywnie. A inwestycja, której się przyglądamy, powinna się sfinansować sama. Bardzo dziękuję staroście i wykonawcom za zaangażowanie – powiedział Stefan Piechocki, wicestarosta pilski.

Podkreślmy, że prace toczyły się w wyjątkowo szybkim tempie - teren budowy został przekazany zaledwie trzy miesiące temu, ostatniego dnia lipca. A zakres działań był znaczny. W ramach inwestycji, docieplone zostały ściany i dach obiektu, wymieniono stolarkę przy oknach i drzwiach, osuszono budynek i zmodernizowano wewnętrzną instalację centralnego ogrzewania. Szacuje się, że w wyniku realizacji projektu nastąpi redukcja emisji dwutlenku węgla, a zużycie energii zmniejszy się nawet o połowę.
 
Zapisz się na newsletter