Powiat pilski koleją stoi

Data: 25-10-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Powiat pilski koleją stoi Minęło 110 lat od remontu pierwszego parowozu w Pile. Prace wykonano w oddanych do użytku w 1907 roku Królewskich Warsztatach Naprawy Lokomotyw. Z tej okazji przed wejściem na pilski dworzec kolejowy Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA zorganizowało okolicznościową wystawę. Jej otwarcie nastąpiło w poniedziałek, 23 października. Jednym z honorowych patronów wydarzenia jest Eligiusz Komarowski, starosta pilski. Autorem wyjątkowej pracy, która została zaprezentowana obecnym, jest natomiast Mateusz Dołęga, laureat głównej nagrody Konkursu im. Jana Zachwatowicza na najlepsze prace dyplomowe, podejmujące problematykę ochrony dziedzictwa kulturowego.
  

- Piła to miasto ze wspaniałymi kolejowymi tradycjami, które nie zapomina o swojej przeszłości, o czym świadczą prace nad odrestaurowaniem zabytkowej parowozowni, zwanej „Okrąglakiem”. Gotowy jest już dach obiektu i wierzę, że kolejne działania będą systematycznie kontynuowane. W powiecie mamy również stacjonującą w Białośliwiu zabytkową kolejkę wąskotorową, która rozwija się dzięki grupie pasjonatów i życzliwych nam osób, jak choćby Henryk Palczewski, prezes pilskiego Interloku. Wielkie brawa należą się inicjatorom wszelkich przedsięwzięć, które mają na celu rozwój kolei i nawiązują do jej historii. Jestem szczęśliwy, że ta wystawa ujrzała światło dzienne, również dzięki wsparciu Powiatu Pilskiego – powiedział Eligiusz Komarowski.

Przygotowana ekspozycja, zawierająca między innymi historyczne, zamontowane na wózku kolejowym fotografie z początku poprzedniego wieku, jest również bogata w treść, która powinna zainteresować nie tylko kolejarzy.  Zachęcamy do uczestnictwa!
 
Zapisz się na newsletter