Do Piły Kaliny po nowej drodze

Data: 24-10-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Do Piły Kaliny po nowej drodze
Kto jeszcze niedawno korzystał z trasy łączącej Kalinę z Leszkowem, ten z pewnością doskonale pamięta fatalny stan asfaltowej nawierzchni. Na szczęście, to już historia. We wtorek, 24 października, a więc ponad miesiąc przed planowanym terminem, zadanie zostało sfinalizowane. Dokonano modernizacji drogi o długości 3290 metrów, w oparciu o dokumentację techniczną, opracowaną przez Powiatowy Zarząd Dróg w Pile. Na mocy zawartego w 2009 roku porozumienia, drogami powiatowymi na terenie Piły gospodaruje Gmina. W zamian Powiat Pilski przekazuje Gminie rocznie około dwóch milionów złotych na inwestycje związane z ich remontami i utrzymaniem.
 
- Jestem bardzo szczęśliwy z udanej współpracy przy modernizacji tej drogi. W ubiegłym roku, razem z Gminą Piła zmodernizowaliśmy drogę pomiędzy krajową „dziesiątką” a jeziorem Płotki. Teraz, wraz z trzecim partnerem – Nadleśnictwem Kaczory - pomiędzy Leszkowem i Kaliną. Wierzę, że przed nami kolejne równie udane przedsięwzięcia, które poprawią komfort jazdy wszystkim użytkownikom dróg. Bardzo dziękuję też wykonawcom, którzy spisali się doskonale – powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
 
- O planach inwestycyjnych w tym miejscu rozmawialiśmy od dawna. Dobrze się stało, że rozmowy z władzami miasta i nadleśnictwa zakończyły się szczęśliwym finałem. Dziś możemy mówić o naszym wspólnym sukcesie. Zadanie nie należało do łatwych, ponieważ musieliśmy jeszcze dojść do porozumienia z przedstawicielami kolei. Szczególne podziękowania kieruję w stronę pana Jana Tuszyńskiego, dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Pile, który na bieżąco czuwał nad przygotowaniem i realizacją prac. Ta inwestycja ma znaczenie nie tylko dla strefy ekonomicznej, ale również jest wspaniałą alternatywą dla turystów i drogą zastępczą w przypadku problemów na krajowej „jedenastce” – dodał wicestarosta Stefan Piechocki. Podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami głos zabrał też Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile, który podkreślił wagę zakończonego zadania i przypomniał, że drogi powiatowe wymagają remontu również na terenie pozostałych gmin: - Liczymy na udaną współpracę w tej kwestii z innymi samorządami – powiedział.
 
Podczas konferencji Gminę Piła reprezentował Krzysztof Szewc, zastępca prezydenta, a Lasy Państwowe – Marian Wiśniewski, zastępca dyrektora RDLP w Pile i Jacek Zwierzyński, nadleśniczy Nadleśnictwa Kaczory.
 
Całkowita wartość zadania wyniosła 1,5 mln zł. Wkład Powiatu Pilskiego wyniósł 700 tys. zł. Pół miliona złotych przekazała Gmina Piła, a pozostałą kwotę (300 tys. zł) – Nadleśnictwo Kaczory. Prace na drodze toczyły się bardzo sprawnie. Przekazanie placu budowy nastąpiło 21 lipca 2017 roku, a roboty dobiegły końca po niespełna trzech miesiącach. Odbioru dokonano 20 października. Wykonawcą było Przedsiębiorstwo Usługowo - Handlowe REDON Andrzej Trudziński z Nakła nad Notecią, natomiast o oznakowanie poziome zadbała VOBEMA POLSKA sp. z o.o. z siedzibą w Pile.
Zapisz się na newsletter