6 milionów złotych na rozbudowę i nowoczesne wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Pile

Data: 19-10-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

6 milionów złotych na rozbudowę i nowoczesne wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Pile

Oddział Ratunkowy (SOR) pilskiego szpitala zostanie gruntownie przebudowany! Dzięki temu znacząco skróci się czas przyjęcia pacjentów oraz poprawi się komfort i jakość leczenia. Wartość zaplanowanych prac wynosi blisko 7 milionów zł, z czego 6 milionów zł stanowić będzie pozyskane dofinansowanie w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Tylko w tym roku Powiat wspólnie ze szpitalem pozyskali już blisko 12 milionów złotych na inwestycje i zakupy dla pilskiego Szpitala Specjalistycznego. Dodatkowo szpital pozyskał przeszło 700 tysięcy na najnowszej klasy aparat rentgenowski.

 Szpital Specjalistyczny w Pile znalazł się na liście rankingowej projektów złożonych w konkursie w zakresie wsparcia istniejących szpitalnych oddziałów ratunkowych, ze szczególnym uwzględnieniem stanowisk wstępnej intensywnej terapii, którą Ministerstwo Zdrowia opublikowało 17 października br. Jest to kolejny krok po m.in. informatyzacji szpitala, pozyskaniu środków finansowych na pracownię elektrofizjologii, stworzeniu funkcjonalnego punktu przyjęć planowych pacjentów do tego aby po latach zaniechań i braku istotnych inwestycji – pilski szpital stał się nowoczesnym ośrodkiem leczenia pacjentów.

 Eligiusz Komarowski, starosta pilski: - Wspólnymi siłami kadry szpitala i pracowników Starostwa Powiatowego, pozyskaliśmy blisko 6 milionów zł na przebudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, jego wyposażenie, modernizację podjazdu i drogi do lądowiska. Jest to bardzo dobra informacja przede wszystkim dla pacjentów. Działania te, związane także z otwartym przez nas w bieżącym roku punktem przyjęć planowych, spowodują znaczną poprawę komfortu i jakości obsługi i leczenia pacjentów. W szpitalu dzieje się coraz lepiej w aspekcie inwestycyjnym. Warto przypomnieć, że prócz tych 6 milionów, w bieżącym roku pozyskaliśmy 3 miliony złotych na informatyzację placówki i kolejne 2 miliony złotych na pracownię elektrofizjologii, a także ostatnio 700 tysięcy złotych na przenośny aparat RTG, który będzie służył pacjentom różnych oddziałów. Chciałbym powiedzieć, że mimo to nie spoczywamy na laurach i nie jest to nasze ostatnie słowo w tej kwestii. Tylko w samym 2017 roku na dzień 18 października br. pozyskaliśmy łącznie dla szpitala około 12 milionów złotych - proszę wskazać mi rok gdzie udało się pozyskać tak dużą kwotę - i nie jest to nasze ostatnie słowo. Dziękuję parlamentarzystom za wspieranie naszej pracy. Oczywiście, należy także wspomnieć o kadrze. Dużym wyzwaniem dla szpitali w całej Polsce jest pozyskiwanie nowych pracowników. W Powiecie Pilskim położyliśmy nacisk na nowoczesne warunki zachęcenia specjalistów do pracy w pilskim szpitalu. To zadanie, przed którym stoi dyrekcja pilskiej placówki, my te starania wspieramy. W Pile mamy wielu wybitnych specjalistów, to grono chcemy poszerzyć.

 Rafał Szuca, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile: - Przez Szpitalny Oddział Ratunkowy trafia do nas większość pacjentów, jest to ponad 30 tysięcy osób rocznie. Dzisiaj, możliwości przyspieszenia obsługi pacjentów, m.in. ze względów lokalowych, zwyczajnie nie ma. Dlatego przebudowa tego oddziału jest jedną z potrzebniejszych w inwestycji w naszym szpitalu, i w przyszłym roku o tej porze będziemy mogli mówić o nowym SOR-ze. Oczywiście będzie to dla nas potężnym, logistycznym wyzwaniem, również ze względu na to, że będzie nowy dojazd i nowa rampa, która zastąpi tę 30-letnią. Opracowujemy dwa warianty organizacji pracy na czas przebudowy.

 Stefan Piechocki, wicestarosta pilski: - To jeden z najbardziej newralgicznych oddziałów, udzielający pomocy ratującej życie. Skoro nasz szpital znajduje się na wyższym poziomie referencji to musi działać na wyższym poziomie. Więc ta przebudowa jest konieczna, a pozyskanie środków jest efektem aktywnych działań dyrekcji szpitala, starosty i Zarządu Powiatu. Robimy więc bardzo dużo w celu pozyskania środków, i ten rok jest niezwykle korzystny pod tym względem, aby wykonać niezbędne remonty i doposażyć szpital w sprzęt. Osobnym problemem jest kontraktowanie usług, dlatego zwracam się do posłów, do rządzących, aby zrobili dużo więcej, by Szpital Specjalistyczny w Pile, miał wyższe środki, które pozwolą na podwyższenie komfortu leczenia pacjentów.

W ramach inwestycji wykonany zostanie także remont istniejących pomieszczeń SOR, dostosowujący je do obowiązujących wymogów. Ponadto powstanie nowa hala dla postoju karetek, wyremontowana zostanie nawierzchnia podjazdu, będzie zamontowana winda dla osób niepełnosprawnych, przebudowane będą też schody z parkingu oraz zostanie zakupiony nowy sprzęt medyczny i wyposażenie socjalno-bytowe. Przetarg na wykonanie przebudowy SOR ma być ogłoszony w połowie listopada 2017r. W połowie stycznia 2018r. planuje się jego rozstrzygnięcie, i w lutym mogłaby być podpisana umowa z wykonawcą. Zakończenie inwestycji planowane jest na październik 2018 roku. 

 Starosta pilski, na spotkaniu z dziennikarzami, podkreślił także, iż niezmiernie ważne jest również budowanie dobrego klimatu wokół pilskiego szpitala - z parlamentarzystami, organizacjami zewnętrznymi czy stowarzyszeniami. Szczególne słowa podziękowania, skierował pod adresem Stowarzyszenia Matki Wariatki, które zainicjowało akcję Matki Wariatki Malują Szpital. Dzięki tej inicjatywie i wsparciu wielu ludzi dobrej woli, udało się odnowić kilkanaście sal na oddziałach dziecięcych pilskiego szpitala. Starosta podkreślił, że takie obywatelskie działania są tak samo ważne, jak pozyskiwanie środków na duże inwestycje.

 Patrycja Kujawa, prezes Stowarzyszenia Matki Wariatki: - Bardzo się cieszę ze Stowarzyszenie Matki Wariatki może być częścią odnowy tego szpitala, która jest efektem ciężkiej pracy, nie tylko tych osób które szukają pieniędzy, aby ten szpital był coraz lepszy i coraz bardziej przyjazny pacjentom. Nasza akcja Matki Wariatki Malują Szpital wciąż trwa, chociaż o nas mniej słychać. Na dziś mamy odnowionych 10 sal, trwają prace w świetlicy interaktywnej (dzięki pieniądzom z Fundacji Aviva), w sobotę, Lechici Pilscy wchodzą na świetlicę na chirurgii dziecięcej, i mamy kolejnych czterech sponsorów, którzy czekają, aby wejść na sale wskazane przez szpital. Dziękujemy wszystkim sponsorom, którzy nas dopingują do dalszej pracy.

 Zarząd Powiatu w Pile wraz z dyrekcją szpitala przygotowują się też do termomodernizacji całego obiektu szpitala, szukając możliwości dofinansowania ze źródeł zewnętrznych, w wysokości kilkunastu milionów złotych. Opracowywane są także kolejne projekty związane z  dalszym rozwojem szpitala, który ma być konsultowany m.in. z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia.

Zapisz się na newsletter