Wspólna konferencja Wielkopolskiego Centrum Onkologii i Powiatu Pilskiego

Data: 12-10-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Wspólna konferencja Wielkopolskiego Centrum Onkologii i Powiatu Pilskiego

Chorobom nowotworowym kobiet poświęcona była Powiatowa Konferencja Promocji Zdrowia, która odbyła się 10 października w Młodzieżowym Domu Kultury w Pile. Patronat honorowy nad konferencją sprawowali dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu prof. dr hab. Julian Malicki oraz starosta pilski Eligiusz Komarowski. Było to kolejne przedsięwzięcie powiatu w kwestii profilaktyki zdrowotnej.

Promocja zdrowia to temat zawsze ważny. W parze z nią idzie profilaktyka, a nie ma skuteczniejszego środka do walki z chorobą niż jej zapobieganie, do której jako Powiat Pilski przywiązujemy ogromną wagę. Przez dwa lata z powodzeniem realizowaliśmy program bezpłatnych badań profilaktycznych w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów. Skorzystało z nich wielu mieszkańców powiatu pilskiego. Co więcej, przy naszym Szpitalu Specjalistycznym, powstaje nowoczesny Ośrodek Radioterapii. To są realne działania. W tym miejscu chcę podziękować za ogromne wsparcie jakie otrzymujemy z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu. Należy wspomnieć także o innych przedsięwzięciach, w które angażujemy się jako Powiat Pilski. Międzynarodowe Sympozjum Sekcji Dziecięcej Chirurgii Urazowej i Medycyny Ratunkowej Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych, które na początku października odbyło się w Poznaniu, i zgromadziło kilkuset chirurgów z całego świata - także z Piły, to także ważny element poszerzania wiedzy specjalistów. Chcemy, aby chirurgia urazowa rozwijała się również w kontekście leczenia najmłodszych pacjentów, także u nas. Te wszystkie działania skupiają się wokół jednego celu – zdrowia mieszkańców powiatu pilskiego – powiedział starosta Eligiusz Komarowski. 

Adresatami konferencji byli przede wszystkim pedagodzy, dyrektorzy, pielęgniarki i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Ze względu na to, że październik jest miesiącem profilaktyki raka piersi, temu tematowi w głównej mierze poświęcona była konferencja: dr n. med. Agnieszka Dyzmann Sroka, pochyliła się nad interdyscyplinarnym leczeniem na miarę XXI wieku, prof. dr hab. Julian Malicki przedstawił wielkopolską sieć ośrodków radioterapii i onkologii, dr Eliza Dąbrowska o tym co pacjentom i ośrodkowi zdrowia daje akredytacja, a dr n. med. Anna Szafryna – Kliwicka mówiła na temat wczesnych objawów choroby nowotworowej. 

Po konferencji odbyło się spotkanie pod nazwą „Pacjenci partnerem w tworzeniu polityki w zakresie opieki onkologicznej (prewencji, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych)”. Miało ono charakter dyskusyjny i zostało poświęcone postulatom oraz potrzebom związanym z procesem leczenia. Podczas dyskusji przekazano informacje dotyczące uruchomienia w Pile filii Wielkopolskiego Centrum Onkologii, które ma zostać ukończone w przyszłym roku. 

Zapisz się na newsletter