Wyjątkowa lekcja historii i tolerancji

Data: 19-06-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Wyjątkowa lekcja historii i tolerancji W Pile gościł dziś Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. Rabin spotkał się m.in. z młodzieżą pilskich szkół ponadgimnazjalnych. Udał się też pod pomnik upamiętniający dawny cmentarz żydowski w Pile.

- Uważam, że była to doskonała lekcja historii naszej małej ojczyzny, że była to również lekcja tolerancji i szacunku do innej wiary, tradycji i kultury. Często o tym zapominamy, że miejsce, w którym żyjemy powstawało przez stulecia i kształtowało je wiele pokoleń różnych narodowości, a ich dorobek należy również szanować – powiedział starosta pilski Eligiusz Komarowski.

- Jeżeli człowiek nie wie skąd jest, jak było wcześniej, nie może budować przyszłości. Żydzi byli tutaj i mieszkali przez wiele lat, razem budowali to miasto. Potem przyszła okupacja - straszne czasy, ale nie możemy zmienić historii, musimy jednak o niej pamiętać. Należy pamiętać też jak przed wojną wspólnie pracowano, i dziś jest to dla nas lekcja tolerancji i tego, że kiedy się współpracuje jest duża szansa na sukces – mówił na spotkaniu z młodzieżą Michael Schudrich.

Po spotkaniu w Starostwie Powiatowym rabin Polski w towarzystwie Starosty Pilskiego udał się pod pomnik upamiętniający dawny cmentarz żydowski, który znajduje się na terenie Szkoły Policji w Pile przy ul. M. Konopnickiej.

Wizyta Rabina Polski Michaela Schudricha odbyła się z okazji wydania polskiego tłumaczenia książki autorstwa Petera Cullmana pt. „History of the Jewish Community of Schneidemühl - 1641 to the Holocaust “ (Historia Gminy Żydowskiej Piły od roku 1641 do Holokaustu) w tłumaczeniu Agnieszki Kin. Jej promocja, połączona z otwarciem okolicznościowej wystawy, odbędzie się 29 czerwca o godz. 19.00 w Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra”. Już dziś zapraszamy na to spotkanie.

***
Michael Schudrich
Naczelny Rabin Polski

Rabin Michael Schudrich urodził się w Nowym Jorku w 1955 roku. Uczęszczał do szkół żydowskich w rejonie Nowego Jorku, następnie studiował na State University of New York w Stony Brooks. W 1977 uzyskał stopień BA w religioznawstwie. Michael Schudrich został rabinem w 1980, a dwa lata później ukończył studia historyczne w uniwersytecie Columbia. Lata 1983-1989 spędził w Japonii, gdzie dbał o potrzeby religijne miejscowej społeczności żydowskiej, uczył żydowskiej kultury i historii. Działał także na rzecz upamiętnienia bohaterskiej działalności konsula Sugihary. Już jako student, w latach 70., rabin Schudrich podróżował do Europy Środkowej i Wschodniej i nawiązywał kontakty z żyjącymi tu Żydami.
W 1990 zaczął pracować dla Fundacji Laudera. Lata 1992-98 spędził w Warszawie. Do Polski powrócił w czerwcu 2000 jako główny rabin Warszawy i Łodzi. 8 grudnia 2004 Michael Schudrich został wybrany Naczelnym Rabinem Polski.
Wszelkie osobiste kwestie i pytania związane z żydowskim życiem religijnym, rytuałami, obowiązkami religijnymi oraz obiektami używanymi do obrządków żydowskich należy konsultować z rabinem. Dotyczy to również takich kwestii jak śluby religijne, obrzezania, kąpiele rytualne oraz święta. Biuro Rabina oraz Biuro Gminy wystawia zainteresowanym osobom religijnym (lub pragnącym obchodzić dane święto) zaświadczenia dla szkół, uniwersytetów oraz miejsc zatrudnienia, usprawiedliwiających ich nieobecność w okresie żydowskich świąt religijnych objętych ustawą.