Weterani misji pokojowych uhonorowali Starostę Pilskiego

Data: 28-05-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Weterani misji pokojowych uhonorowali Starostę Pilskiego
Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa i Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ jest szczególnym świętem upamiętnienia poświęcenie tysięcy polskich żołnierzy, którzy pełnili i pełnią wymagającą i niebezpieczną służbę poza granicami kraju płacąc nieraz najwyższą cenę jaką jest życie i zdrowie. Główne obchody tych świąt zorganizowało, 26 maja w Hotelu Gromada w Pile, Koło nr 24 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Podczas uroczystości wręczone zostały medale okolicznościowe osobom wspierającym działalność stowarzyszenia. Wśród uhonorowanych znalazł się starosta pilski Eligiusz Komarowski, którego reprezentował etatowy członek Zarządu Powiatu Przemysław Pochylski. Medalami wyróżnieni zostali również: Franciszek Leszczyszyn, Zygmunt Jeliński, Henryk Banach i Antoni Szczeszek.

- W życiu najważniejsza jest praca, która daje człowiekowi zadowolenie, satysfakcję i umożliwia rozwój. Nie lubię hipokryzji, krętactwa i kłamstwa. Jestem zadowolony ze swojego życia, nie liczyłem, że tyle uda mi się osiągnąć – mówił Franciszek Leszczyszyn.
- Obiema rękoma podpisuję się pod słowami pana Franciszka, najstarszego obecnego tu weterana (90 lat). Pan Franciszek to również Honorowy Obywatel Miasta Piły, odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi. Cieszę się, że na spotkaniu nie zabrakło też akcentu bliskiego mojej rodzinie i prezentacji dokonań na misjach ONZ st. chor. sztab. Leszka Pochylskiego. Padło też wiele ciepłych słów pod adresem starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego, za jego wkład w pomoc i wsparcie weteranów i kombatantów regionu pilskiego, za co został uhonorowany okolicznościowym medalem. Wyrażam ogromny szacunek i podziękowania za przemiłe przyjęcie w tak dostojnym gronie – mówił Przemysław Pochylski, etatowy członek Zarządu Powiatu.
Działania stowarzyszenia polegają głównie na integracji środowiska weteranów misji zagranicznych oraz wzajemnej pomocy.

- Naszym moralnym obowiązkiem jest udzielanie wszelkiej pomocy starszym kolegom kombatantom. Zależy nam też na współpracy z młodzieżą szkolną, związkami i organizacjami pozarządowymi. No i oczywiście czynnie uczestniczymy w życiu miasta reprezentując nasze Koło podczas imprez organizowanych przez Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta podczas uroczystości państwowych oraz miejskich – mówi Tadeusz Daukszewicz, prezes Koła nr 24 SKMP ONZ.