Powiat Pilski przygotowuje obchody stulecia Powstania Wielkopolskiego i zachęca do przystąpienia do Komitetu Honorowego

Data: 27-04-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Powiat Pilski przygotowuje obchody stulecia Powstania Wielkopolskiego i zachęca do przystąpienia do Komitetu Honorowego

Uroczystym spotkaniem w sali Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych 26 kwietnia r. zainaugurował swoją działalność Powiatowy Komitet Honorowy Obchodów 100. Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 i Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jego przewodniczącym jest starosta pilski Eligiusz Komarowski, a wiceprzewodniczącym Jan Ryszard Garbarczyk, prezes Koła nr 9 Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Skład Komitetu, do którego na początek chęć przystąpienia zgłosiło niemal 50 osób, jest ciągle otwarty na wszystkich, którzy swoimi działaniami chcieliby włączyć się w przedsięwzięcia mające upamiętnić te wyjątkowe jubileusze.

- Jest to kontynuacja bliźniaczych przedsięwzięć sprzed dziesięciu i pięciu lat, które również Powiat wraz z Towarzystwem inicjowali. Przy poprzednich rocznicach zostały wydane pamiątkowe publikacje: „Powrót orła” i „Kiedy ojczyzna wezwała”. Na stulecie nie może być inaczej. Członkowie Koła przygotowali już wiele bezcennych materiałów do kolejnej książki. Bardzo chciałbym, aby jubileusz miał nie tylko wysoki poziom merytoryczny, o co jestem całkowicie spokojny, ale również konkretny wymiar popularnonaukowy. Być może dzięki mniej standardowym działaniom, których zamierzamy się podjąć, temat Powstania Wielkopolskiego zainteresuje osoby, które dotąd nie zajmowały się dziejami regionu. Serdecznie zachęcam też do udziału w pracach Komitetu Honorowego, jest on otwarty na wszystkich chętnych  – mówi starosta Eligiusz Komarowski.

- Tak wyjątkowe obchody mają nam przypomnieć, że dzięki Powstaniu Wielkopolskiemu duża część dzisiejszego powiatu pilskiego odzyskała upragnioną wolność. Zryw sprzed stu lat był finałem najdłuższej wojny współczesnej Europy, udanym zakończeniem walk z germanizacją polskich ziem. Najpierw trwała żmudna praca u podstaw, a później świadoma walka z najeźdźcą, w której uczestniczyli przedstawiciele wszystkich grup społecznych. I na ten fakt też należy zwrócić uwagę. Nasz Komitet z pewnością podkreśli role małych ojczyzn i lokalnych bohaterów, którzy swoją postawą załużyli na wieczną pamięć – dodaje Jan Ryszard Garbarczyk.  

W powstaniu wielkopolskim, które wybuchło 27 grudnia 1918 roku, kiedy do Poznania dotarł Ignacy Jan Paderewski, wzięły udział tysiące mieszkańców całego regionu. Dzięki ich zaangażowaniu, udało się odnieść spektakularne zwycięstwo nad pruskim zaborcą. Rozejm zawarto 16 lutego 1919 roku, ale walki trwały jeszcze przez długie miesiące.

Zapisz się na newsletter