Powiat Pilski wraz z wybranymi samorządami powiatu pilskiego i złotowskiego przystąpili do projektu pn. „Pilotaż Centrum Wsparcia Doradczego”.
Centrum Wsparcia Doradczego to innowacyjny projekt, który ma na celu wsparcie mniejszych miast oraz powiatów w prowadzeniu skutecznej i efektywnej polityki rozwoju.
W ramach projektu samorządy wspólnie z doświadczonym zespołem ekspertów Związku Miast Polskich przygotują dobrej jakości projekty strategii rozwoju społecznego- inwestycyjnego, które pozwolą przyspieszyć rozwój naszego regionu.
Partnerami w tym przedsięwzięciu są: - Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, - Związek Miast Polskich, - Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, - oraz samorządy: Powiat Pilski, Gmina Białośliwie, Gmina Lipka, Gmina Łobżenica, Gmina Miasteczko Krajeńskie, Gmina Zakrzewo, Gmina Wyrzysk, Gmina Wysoka.
Na potrzeby pilotażu zawiązane zostało partnerstwo z gminami powiatu pilskiego pn. „Partnerstwo dla rozwoju Krajny” jako jeden z etapów innowacyjnego przedsięwzięcia, w którym nasze samorządy biorą udział.
Pilotaż zakłada zainicjowanie i wzmocnienie już istniejącej współpracy wszystkich miast i gmin z obszaru partnerstwa, tych słabszych gospodarczo (zagrożonych trwałą marginalizacją) z samorządami silniejszymi gospodarczo, tak by wykorzystać ich synergię i odkryć inne korzyści, które mogą być czerpane ze wspólnie realizowanych zadań.
W projekcie uczestniczy 38 partnerstw z całego kraju (gminy wiejskie i miejsko- wiejskie oraz miasta powiatowe). W każdym województwie wsparcie doradcze otrzymało od 1 do 3 partnerstw JST, mających pomysł na długofalową współpracę. Do każdego z wybranych partnerstw JST skierowani zostali doradcy w celu przeprowadzenia procesu planowania strategicznego i projektowego w partnerstwach samorządowych; te działania zakończą się opracowaniem strategii terytorialnej oraz pakietu projektów kluczowych dla rozwoju obszaru partnerstwa. Uczestniczące w pilotażu samorządy otrzymają wsparcie doradcze w formie analiz, opinii i konsultacji dla projektów zidentyfikowanych przez partnerstwa jako kluczowe dla rozwoju ich obszaru.
W przyszłości wzmocniona współpraca i doradztwo ekspertów pomogą samorządom w zdobyciu kompetencji do skuteczniejszej realizacji polityki rozwoju oraz zoptymalizowania kosztów świadczenia usług publicznych ponad podziałami administracyjnymi. Projekt ma także pomóc samorządom pozyskiwać pieniądze na realizację projektów z funduszy zewnętrznych.
Uczestniczące w projekcie samorządy przygotują wspólnie z zespołem ekspertów projekty dokumentów, które przyczynią się do rozwoju ich społeczności lokalnych. Projekty mają się także przyczynić do stworzenia nowych miejsc pracy oraz poprawić jakość w sektorze usług.
Realizacja Centrum Wsparcia Doradczego przewidziana jest na 2 lata. W tym czasie dobre praktyki współpracujących samorządów mogą być udostępniane innym gminom. To zachęta do wspólnego przygotowania i prowadzenia inwestycji przez inne samorządy.
Jednym z zadań w ramach projektu będzie przeprowadzenie badań ankietowych wśród różnych środowisk i grup społecznych naszego powiatu. Wyniki badania będą pomocne przy planowaniu i podejmowaniu inicjatyw przez zawiązane „Partnerstwo dla rozwoju Krajny” dotyczących kierunków rozwoju, ponadto pozwolą lepiej dostosować politykę władz samorządowych do potrzeb mieszkańców, szczególnie ludzi młodych.
W okresie 14 - 31 stycznia 2021 r. przeprowadzono ankietę wśród mieszkańców. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w wypełnianiu ankiet dotyczących potrzeb i opinii na temat miejsca, w którym żyją i pracują. Wasze głosy będą brane pod uwagę przy opracowywaniu strategii terytorialnej regionu Krajna oraz wykazu projektów o charakterze turystycznym, gospodarczym, społecznym, zdrowotnym i infrastrukturalnym planowanych do realizacji w najbliższych latach.
„Partnerstwo dla rozwoju Krajny” – warsztaty dla mieszkańców
W Białośliwiu i Łobżenicy 3 marca 2021r. odbyły się pierwsze warsztaty dla mieszkańców, w ramach opracowywania strategii terytorialnej dla „Partnerstwo dla rozwoju Krajny”.
W skład Partnerstwa wchodzi dzisiaj już 8 samorządów: Powiat Pilski i 5 gmin z powiatu pilskiego: Łobżenica, Wyrzysk, Wysoka, Białośliwie i Miasteczko Krajeńskie (gmina dołączyła w lutym) oraz gminy Lipka i Zakrzewo z powiatu złotowskiego. „Partnerstwo dla rozwoju Krajna” bierze udział w pilotażowym programie Centrum Wsparcia Doradczego Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Celem programu jest podniesienie komfortu życia mieszkańców, atrakcyjności gospodarczej i turystycznej regionu Krajna.
- Znaleźliśmy się w elitarnym gronie 38 Partnerstw w całym kraju, które otrzyma wsparcie doradcze fachowców Związku Miast Polskich. Nasza siła polega na tym, że możemy wspólnie sięgać po środki pomocowe, w tym unijne, brać także udział w specjalnie dla nas dedykowanych konkursach i zdobyć duże dotacje na realizację ważnych zadań, które poprawią sytuację mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski. ________________________
Warsztaty z mieszkańcami są pomocne w opracowaniu projektów inwestycyjnych. Mieszkańcy mogli wyrazić swoje opinie, potrzeby, słabe jak i mocne strony gmin, w których żyją i pracują oraz zgłosić swoje pomysły.
- Takie spotkania są pomocne w opracowaniu projektów inwestycyjnych dla poszczególnych gmin, jak i ponadregionalnych – dodaje starosta pilski. W warsztatach uczestniczyli doradcy ze Związku Miast Polskich: Justyna Pietrzykowska i Mirosław Mękarski. - Dokonaliśmy już analizy ankiet, które wcześniej wypełniali mieszkańcy. Pokazują one popyt i podaż usług rynkowych i publicznych na tym terenie. Obecne warsztaty z mieszkańcami dotyczyły analizy deficytów i problemów. Takie spotkania są potrzebne do opracowania projektów inwestycyjnych – mówi Justyna Pietrzykowska.
W warsztatach wzięła udział także radna Rady Powiatu w Pile Ewa Ramusiewicz. - Gmina Wysoka, której jestem mieszkanką również przystąpiła do Partnerstwa. Korzyści dla mieszkańców będą w aspekcie finansowym, społecznym i wizerunkowym – twierdzi. Pozytywnie o projekcie mówi także Iwona Schulz, również radna Rady Powiatu w Pile, mieszkanka Osieka nad Notecią w gminie Wyrzysk. - To cenny projekt z wielu powodów. Po raz pierwszy uczestniczę w przedsięwzięciu, w którym to mieszkańcy są pytani o swoje potrzeby i mogą zgłaszać swoje pomysły, dotyczące tego jak żyć lepiej. Mam nadzieję, że to pomoże zatrzymać wielu młodych ludzi w naszych gminach, aby z nimi związali swoje życie zawodowe i osobiste. W warsztatach brała udział także radna Rady Powiatu w Pile Zdzisława Bosak-Kawa.
***
Z inicjatywy Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego 9 listopada 2021 r. odbyło się spotkanie on-line samorządowców tworzących Partnerstwa z terenu Wielkopolski, powstałe w ramach Pilotażu Centrum Wsparcia Doradczego. Rozmawiano o projektach strategicznych wypracowanych przez poszczególne Partnerstwa w ramach strategii terytorialnych i potencjalnych źródłach ich finansowania. Kolejne spotkanie w tej sprawie odbędzie się stacjonarnie w Starostwie Powiatowym w Wągrowcu 29.11.21 r.
W spotkaniu udział wzięli:
Partnerstwo dla Rozwoju Krajny: Eligiusz Komarowski – Starosta Pilski, Przewodniczący Rady Partnerstwa, Józef Lewandowski – Zastępca Burmistrza Łobżenicy, Zastępca Przewodniczącego Rady Partnerstwa, Przemysław Kurdzieko – Wójt Lipki, Zastępca Przewodniczącego Rady Partnerstwa, Karolina Szambelańczyk – Koordynator Grupy Roboczej,
Partnerstwo Razem dla Rozwoju: Tomasz Kranc – Starosta Wągrowiecki, Przewodniczący Rady Partnerstwa, Beata Jessa – Koordynator Grupy Roboczej,
Partnerstwo „Południe Wielkopolski działa wspólnie”: Anna Mądra – Wiceburmistrz Grabów nad Prosną, Przewodnicząca Rady Partnerstwa, Dariusz Kwiatek – Koordynator Grupy Roboczej,
Partnerstwo na 307: Magdalena Osada – Sekretarz Powiatu Kępińskiego, Katarzyna Kucharska – Koordynator Grupy Roboczej,
Doradcy Partnerstw ZMP: Justyna Pietrzykowska, Mirosław Mękrski, Anna Żabińska – Pioterek, Wojciech Zarzycki, Rafał Kaftan, Grzegorz Kamiński, Robert Rogulski.