Polska w Unii Europejskiej - czy wciąż warto? Pod takim hasłem odbyło się w poniedziałek, 14 kwietnia, pożyteczne i ciekawe spotkanie młodzieży szkół średnich Powiatu Pilskiego z Michałem Szwedem, polskim audytorem w Europejskim Trybunale Obrachunkowym w Luksemburgu – instytucji, która pełni kluczową rolę w kontroli finansów Unii Europejskiej.
Znakomity fachowiec, z bogatym doświadczeniem i dogłębną wiedzą na temat funkcjonowania Unii Europejskiej, dostarczył uczniom wielu cennych informacji na temat Unii Europejskiej, jej znaczenia dla państw członkowskich, przede wszystkim dla Polski i wpływu jaki ma UE na nasze codzienne życie.
Michał Szwed omówił m.in. fake newsy, które krążą na temat UE i rozpowszechnianą dezinformację, choćby o tym, że Unia ogranicza nam suwerenność, a jej gospodarka jest w rozsypce. Umiejętnie rozwiał te mity.
Omówił również strukturę i instytucje UE oraz korzyści, jakie wynikają dla Polski z członkostwa, m.in.: swoboda podróżowania i pracy, programy edukacyjne (Erasmus+) - ważne dla młodzieży i nauczycieli oraz wsparcie finansowe dla regionów, które ma ogromne znaczenie dla rozwoju naszego kraju.
Gość przedstawił także perspektywy Unii Europejskim na przyszłość oraz rolę Polski w Unii, która jest silnym i ważnym członkiem Wspólnoty.
- Pan Michał Szwed przybliżył kluczowe aspekty związane z Unią Europejską. Dla młodzieży z pewnością ważnym elementem było omówienie kwestii dezinformacji i fake newsów, które w dzisiejszych czasach stanowią poważne wyzwanie. Jestem przekonany, że spotkanie z Panem Michałem Szwedem było dla nas wszystkich cenną okazją do poszerzenia wiedzy, rozwiania wątpliwości i wyrobienia sobie bardziej świadomego zdania na temat Unii Europejskiej - mówi Rafał Zdzierela, starosta pilski
Spotkanie miało charakter interaktywny, młodzież mogła również zadawać nurtujące ją pytania, na które gość chętnie odpowiadał.
Pierwsze spotkanie odbyło się z młodzieżą pilskich szkół w Kinie Iskra w Pile, drugie w Zespole Szkół w Łobżenicy.
Michał Szwed gościł także w Starostwie Powiatowym, gdzie spotkał się z Rafałem Zdzierelą, starostą pilskim, Stefanem Kowalem, wicestarostą pilskim oraz Sławomirem Poszwą, dyrektorem Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa.
Praca Michała Szweda koncentruje się obecnie na ocenie unijnych programów w strategicznym obszarze energii, obejmującym zarówno produkcję energii elektrycznej, jak i bezpieczeństwo dostaw surowców.
Omówione tematy podczas prelekcji na temat Unii Europejskiej
Mity o Unii Europejskiej - Najpopularniejsze fake newsy o Unii Europejskiej:
- gospodarka UE jest w rozsypce?
- Unia zmusza nas do jedzenia robaków,
- Unia Europejska jest zbiurokratyzowana,
- Unia ogranicza nam suwerenność.
Korzyści z członkostwa w UE - Dlaczego warto być w UE?
- swoboda podróżowania i pracy,
- wspólna waluta (euro),
- programy edukacyjne (Erasmus+),
- wsparcie finansowe dla regionów.
Struktura i Instytucje UE - Kto rządzi w Unii Europejskiej?
- Parlament Europejski,
- Komisja Europejska,
- Rada Europejska,
- Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Wyzwania i przyszłość UE - Jakie wyzwania stoją przed UE?
- brak jedności politycznej,
- problemy migracyjne,
- brak struktur obronnych,
- nowa inicjatywa ReARM – m.in. wspólny zakup sprzętu wojskowego i przekierowanie funduszy na obronność,
- uzależnienie.
Polska w Unii Europejskiej - Jak Polska korzysta z członkostwa w UE?
- projekty finansowane przez UE w Polsce,
- wpływ na gospodarkę i społeczeństwo,
- rola Polski w UE.
Dezinformacja - Fake newsy – jak się nie dać nabrać?
- NIE WIERZ WSZYSTKIEMU co przeczytasz w internecie, bądź krytyczny,
- zwróć uwagę na emocjonalne tytuły i nagłówki, czytajmy treść,
- sprawdzajmy wiarygodność autora,
- szukajmy potwierdzenia w innych źródłach,
- upewnijmy się, czy to nie jest ŻART.