Susza i przymrozki dziesiątkują w tym roku sady i uprawy rolnicze w powiecie pilskim. Straty mogą wpłynąć zarówno na niższe dochody rolników, jak i wyższe ceny produktów.
- Powiat pilski rolnictwem stoi. Dzisiaj ważne, aby być wsparciem dla rolników w tych trudnych dniach. Działają instytucje powiatowe i oddolne, które wspierają rolników na co dzień. Ale jest taki czas, aby stanąć razem i podjąć wspólne działania - mówi Rafał Zdzierela, starosta pilski.
- Sytuacja jest trudna i apelujemy do rolników, aby zgłaszali straty, w celu uzyskania pomocy finansowej - apeluje Stefan Kowal, wicestarosta pilski.
Trudną sytuację w wielu sadach i uprawach potwierdza Mateusz Mrowiński, przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Pile, który sam jest rolnikiem i posiada uprawy na terenie gmin Wysoka, Miasteczko Krajeńskie i Białośliwie.
- Brak deszczu oraz silne przymrozki zwłaszcza w maju mocno zniszczyły uprawy zbóż jarych i ozimych, rzepaku oraz kukurydzy. Są takie miejsca w powiecie, gdzie starty zwłaszcza w sadach są stuprocentowe – mówi.
Zachęca rolników aby w sprawie start spowodowanych przymrozkami zgłaszali wnioski do gmin, gdzie specjalne komisje będą je na miejscu oceniać. Podobnie jest w przypadku strat spowodowanych burzami, czy opadami nawalnymi.
Gdy komisja gminna orzeknie poniesione starty rolnik będzie mógł się zgłosić po rekompensatę do Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Pile, do czego zachęca kierownik biura Katarzyna Czyżykowska. W ubiegłym roku wpłynęło 196 wniosków z tytułu strat z powodu przymrozków.
W przypadku strat spowodowanych suszą, zgłoszenia, podobnie jak w ubiegłym roku, będzie można złożyć w aplikacji „zgłoś suszę” na stronie gov.pl. Niebawem powinna być ona uruchomiona. Po takim zgłoszeniu rolnik, który otrzyma protokół kalkulacji start, będzie mógł złożyć wniosek do Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Pile o udzielenie pomocy finansowej.
W ubiegłym roku Agencja rozpatrzyła 66 wniosków suszowych wsparcia dla rodzin.
Starosta pilski Rafał Zdzierela, aby przyspieszyć procedurę wypłacania rekompensat, w ubiegłym tygodniu wystosował apel do Wojewody Wielkopolskiej o podjęcie działań, które skutkowałyby pomocą w zrekompensowaniu poniesionych przez rolników strat i uznaniu obszaru powiatu pilskiego za teren objęty klęską suszy.