Miasteczko Krajeńskie odzyskało prawa miejskie

Data: 02-01-2023    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Miasteczko Krajeńskie odzyskało prawa miejskie 1 stycznia 2023 roku, dokładnie po 50 latach, Miasteczko Krajeńskie odzyskało prawa miejskie. Symboliczny „klucz do miasta” burmistrzowi Krzysztofowi Oświecimskiemu wręczył Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
 
Miasteczko Krajeńskie posiada średniowieczny rodowód. Najprawdopodobniej otrzymało ono prawa miejskie około 1475 roku. Niestety, w związku z reformą administracyjną z dnia 1 stycznia 1973 roku, miejscowość ta utraciła wtedy status miasta.
 
W ubiegłym roku grupa mieszkańców oraz sympatycy gminy Miasteczko Krajeńskie zawnioskowali do Rady Gminy o przystąpienie do projektu odnowienia praw miejskich. I tak w marcu u wojewody wielkopolskiego zostały złożone odpowiednie dokumenty. I tak rozporządzeniem Rady Ministrów Miasteczko Krajeńskie od 1 stycznia 2023 roku znalazło się wśród 15 nowych miast na mapie Polski. Z tej okazji w stolicy gminy w noc sylwestrową odbyła się wielka wspaniała zabawa, w której razem z władzami samorządowymi uczestniczyli mieszkańcy.     
 
- Cieszę się, że sprawę udało doprowadzić się do szczęśliwego zakończenia. To ważne dla mieszkańców zadośćuczynienie. Za tym idzie także wzrost prestiżu, a cała gmina w ostatnich latach prężnie się rozwija. Dzięki nadaniu praw miejskich Miasteczko Krajeńskie dołączy do gmin miejsko-wiejskich, co umożliwi np. pozyskanie dodatkowych pieniędzy z Unii Europejskiej – powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
 
Miasteczko Krajeńskie posiada także liczne walory turystyczne i historyczne. To tu na cmentarzu spoczywa m.in. Michał Drzymała, którego słynny wóz stał się symbolem walki z germanizacją w zaborze pruskim. Z kolei w miejscowej parafii pracował późniejszy prymas Polski Józef Glemp.

Obecnie na 9 gmin, które wchodzą w skład powiatu pilskiego, 6 to gminy miejsko-wiejskie. W ubiełym roku do tego grona dołączyły Kaczory. 
Zapisz się na newsletter