W Nieżychowie powstanie placówka dla dzieci z niepełnosprawnościami

Data: 12-06-2022    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

W Nieżychowie powstanie placówka dla dzieci z niepełnosprawnościami W zabytkowym budynku dawnej szkoły rolniczej w Nieżychowie Powiat Pilski utworzy placówkę wychowawczo-opiekuńczą dla dzieci z niepełnosprawnościami powyżej 10. roku życia. Właśnie zaczął się remont  obiektu, który zakończy się jeszcze w tym roku. Będzie to jedyna taka placówka w Wielkopolsce.  

Na tę inwestycję Powiat Pilski pozyskał dofinansowanie w wysokości 4 milionów złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Dzięki tym środkom w placówce opiekuńczo-wychowawczej dzieci będą miały zapewnione zajęcia wychowawcze, socjoterapeutyczne, korekcyjne, kompensacyjne, logopedyczne, terapeutyczne, rekompensujące braki w wychowaniu w rodzinie i przygotowujące do życia społecznego. Dla dzieci z niepełnosprawnościami zorganizowana będzie odpowiednia rehabilitacja i zajęcia rewalidacyjne.  Będzie to placówka specjalistyczno-terapeutyczna dla około 14 dzieci ze szczególnymi potrzebami. Dotąd nie było takiej w powiecie pilskim, ani w Wielkopolsce, dzieci z gmin powiatu korzystają z placówek w odległych miejscach kraju, np. w Rzeszowie, co powoduje, że kontakt z rodziną jest utrudniony. 

- Dzisiaj nie tworzy się już wielkich domów dziecka. Teraz powstają rodzinne domy dziecka i takie placówki, którą uruchomimy w Nieżychowie. Wartością dodatkową są obiekty, które tu się znajdują. Przede wszystkim sam budynek jest piękny i przestronny, powstał w 1900 roku, otacza go park, a w pobliżu znajduje się hala sportowa, z której dzieci i młodzież będą mogły korzystać, a która dotąd niestety była niewykorzystana. Główny budynek zostanie wyremontowany i przystosowany do potrzeb dzieci, podobnie zagospodarowany będzie teren wokół budynku. Powstanie naprawdę komfortowe miejsce dla dzieci z różnymi niepełnosprawnościami, które będą miały tu bezpieczne schronienie  – mówi starosta pilski Eligiusz Komarowski.

W budynku, który zostanie zaadaptowany na placówkę opiekuńczo- wychowawczą przez  50 lat funkcjonowały szkoły o kierunku rolniczym. Od 2007 r. Zespół Szkół Techniczno-Rolniczych, który rozwiązano w 2013 r, a szkoły zostały włączone do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wyrzysku. Jednak liczba uczniów w Nieżychowie cały czas malała, a od 2016 r. nie prowadzono tu żadnych naborów. Zgłaszało się najwyżej kilku chętnych, a to było za mało by otworzyć nawet jeden oddział. Ostatni absolwenci technikum zakończyli edukację w 2019 r. i od tego czasu nie prowadzono już żadnych zajęć. Uchwałą Rady Powiatu w 2020 r. technikum w Nieżychowie zostało zlikwidowane.

- Długo zastanawialiśmy się razem z radnymi co zrobić w tym miejscu, jak zagospodarować ten piękny budynek. Różne były pomysły. W końcu pomysł utworzenia tutaj tej placówki podsunęła radna Zdzisława Bosak – Kawa, jako Zarząd Powiatu go zaakceptowaliśmy. Dziękuję w szczególności pilskim posłom, którzy nas wspierali i pomogli w  zdobyciu środków. I tym sposobem już wkrótce rozpoczną się prace budowalne – dodał starosta.  

- Osobiście, bardzo się cieszę, że budynek wróci do dawnej świetności – mówi Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile, który niegdyś uczył w szkole w Nieżychowie.
Projekt architektoniczny powstał z Biurze Obsługi Architektonicznej „Archi-Graf” w Pile.  
- Nie był to łatwy projekt, budynek podlega  ochronie konserwatorskiej, park również jest zabytkiem. Musieliśmy zaplanować jak najmniejszą w niego ingerencję  – wyjaśnił projektant Roman Szumny

Prace modernizacyjne wykona Zakład Produkcyjno-Handlowo-Usługowy Sławomir Lisiewicz. Umowę już podpisano. Budynek zostanie przystosowany dla osób niepełnosprawnych, zamontowana zostanie winda dla osób z wózkami,  w piwnicy budynku powstaną pomieszczenia techniczne i magazynowe oraz socjalno-gospodarczo także dla pracowników. Na parterze mieścić się będzie administracja placówki, część mieszkalna dla wychowawców oraz podopiecznych placówki, kuchnia z jadalnią i pokojem dziennym, pomieszczenia zajęć oraz pokój pielęgniarki.

Cały budynek przejdzie generalny remont zgodnie z wymogami konserwatora. Zachowane zostaną jedynie pierwotne drewniane drzwi w wejściu głównym – jako jedyna pozostałość historyczna stolarki, pozostała w całym budynku zostanie wymieniona. Koniec prac zaplanowano na 4 grudnia.
Zapisz się na newsletter