Eko-Meeting Powiatu Pilskiego na stadionie przy Okrzei w Pile

Data: 10-09-2021    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Eko-Meeting Powiatu Pilskiego na stadionie przy Okrzei w Pile Eko-Meeting Powiatu Pilskiego to było kolejne duże wydarzenie, które tego lata na Stadionie Powiatowym przy Okrzei w Pile zorganizował Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile. 4 września na stadionie zaprezentowały się m.in. gminy powiatu pilskiego, pilscy działkowcy, pszczelarze, twórcy ludowi i rękodzielnicy oraz szkoły,  Warsztaty Terapii Zajęciowej i Domy Pomocy Społecznej.
- To było wydarzenie wpisujące się w nasze działania proekologiczne, mające na celu edukację mieszkańców w zakresie ochrony środowiska, promocję zdrowego stylu życia, w tym aktywności fizycznej. W tym zakresie wspieramy stowarzyszenia, wspieramy działkowców, pilskich emerytów i rencistów - mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Powiat Pilski w ramach projektu Eko- Edukacja Powiatu Pilskiego wartości 1,7 mln zł (dofinasowanie unijne 1,2 mln zł), realizowanego razem z nadleśnictwami Zdrojowa Góra i Kaczory urządził m.in. ścieżkę edukacyjną dla dzieci i dorosłych przy Starostwie w Pile oraz Powiatowe Centrum Edukacji Ekologicznej w I LO wraz stacją meteorologiczną. Podczas Eko-Meetingu uczniowie i nauczyciele zorganizowali dla odwiedzających mini laboratorium z mikroskopami, w którym prowadzono ciekawe doświadczenia dla dzieci.

Gminy z powiatu zaprezentowały swoje walory turystyczne oraz regionalne produkty. Ozdobą stoisk były wieńce dożynkowe, które wzięły udział w Powiatowym Konkursie Wieńca Dożynkowego. I miejsce zajął wieniec z Walentynowa z gminy Łobżenica, II – z sołectwo Arentowo z gminy Miasteczko Krajeńskie, III – z sołectwa Stare z gminy Wysoka. Uczetników nagrodził starosta pilski Eligiusz Komarowski.   

Starosta wręczył również nagrody dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych w konkursie „Działalność Rodzinnych Ogrodów Działkowych na rzecz społeczności lokalnych powiatu pilskiego z okazji 40-lecia Polskiego Związku Działkowców”.  
I miejsce ex aequo zajęły: ROD im. T. Kościuszki w Łobżenicy i ROD im. 40-lecia WP w ile, II miejsce ex aequo zajęły: ROD im. Wł. Sikorskiego w Pile i ROD „Malwa” w Pile, III miejsce ex aequo zajęły: ROD „Pod Słonecznikiem” w Wyrzysku i ROD „Kalinka” w Pile. Starosta Eligiusz Komarowski wręczył również 23 wyróżnienia oraz 6 nagród jubileuszowych. Łączna kwota nagród dla ROD działających w gminach powiatu pilskiego wyniosła 36 tys. zł.
- Gratuluję wszystkim działkowcom. Sam mam ogród i wiem jak wiele pracy on wymaga. Gratuluję Wam aktywności i działań na rzecz integracji społecznej i rodzinnej i wielkiej dbałości o zielone tereny miast i gmin naszego powiatu– mówił starosta podczas wręczenia nagród.          

Eko Meeting to była również doskonała zabawa dla całych rodzin. Można było zasiąść do elektrycznego samochodu z salonu Auto Pabich w Pile, degustować regionalne potrawy i zdrową żywność, która częstowali m.in. uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych w Pile i Zespołu Szkół przy Teatralnej. Z kolei Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pile oraz Młodzieżowy Dom Kultury Iskra zorganizowały dla dzieci warsztaty artystyczne EkoArt. Dzieci korzystały także z dmuchanych zamków.  

Nie zabrakło także sportowych emocji podczas pokazów judoków z UKS 6 z Piły podopiecznych Tomasza Jopka i zawodników z klubu Sporty Walki Piła.
Na scenie odbywały się koncerty na żywo, a wystąpili: Zespół Osieczanki z Osieka nad Notecią, dzieci z MDK Iskra, zespoły Mikesh i Etnozja, a także KasjaN, który dzień wcześniej występował na scenie opolskiego amfiteatru.

Na Eko-Meetingu swoje produkty i ofertę zaprezentowały ponadto m.in.: Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Krajna nad Notecią”, Sady Dolina Noteci i Zakłady Mięsne Łuków, RDLP w Pile, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Pile, Polski Związek Pszczelarski, który reprezentował Henryk Rolbiecki z Białośliwia.
 
Zapisz się na newsletter