44. Salon Pilski i pierwszy on-line

Data: 09-01-2021    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

44. Salon Pilski i pierwszy on-line Blisko 80 prac 35 artystów środowiska pilskiego zaprezentowanych zostało na dorocznym Salonie Pilskim ART. 2020. To już 44. taki przegląd twórczości lokalnego środowiska artystycznego jednak pierwszy bez udziału publiczności. Wernisaż wystawy, pod honorowym patronatem Starosty Pilskiego, odbył się on-line 8 stycznia br.

- Kiedy tak jak dziś jest niepewność bytu, szukamy otuchy w przyjaznych miejscach, w tym w kulturze. Kultura uwrażliwia i przypomina, że musimy patrzeć na siebie szczególnie przyjaźnie. Bardzo się cieszę, że aż 35 artystów, mimo trudności, mimo pandemii, zmobilizowało się i udostępniło swoje prace na tę wyjątkową wystawę – mówił podczas wernisażu Edmund Wolski, dyrektor BWAiUP w Pile.

- Chciałbym podziękować całemu środowisku pilskich artystów. Kultura łagodzi obyczaje, sztuka łagodzi obyczaje, a trudne warunki kształtują charakter, nawet tak wrażliwych ludzi, jak ludzie kultury – mówił starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Podczas wernisażu Starosta Pilski poinformował też, że już niebawem na mapę kulturalną Piły i Powiatu Pilskiego, powróci dawne Kino ISKRA. Remont budynku przy ul. Kilińskiego jest już na ukończeniu.

- Jestem dumny z tego, że jako Powiat Pilski wspieramy rewitalizację kolebki naszej kultury, ważnego miejsca naszej powojennej historii. Będzie to piękny budynek i piękne miejsce do różnych działań w zakresie kultury – dodał starosta.

Na Salonie Pilskim swoje prace prezentują:

Alfred Aszkiełowicz, Wojciech Beszterda, Małgorzata Biała, Danuta Grabowska, Robert Judycki, Anna Kluza, Agnieszka Kołcon, Wacław Kubski, Anna Lejba, Hanna Łastowska-Semrau, Wiktoria Łuszczewska, Krzysztof Madera, Paula Marinelli, Andrzej Masianis, Marta Mrówka, Joanna Naranowicz, Krystyna Noska, Tadeusz Ogrodnik, Katarzyna Olter, Tomasz Perlicjan, Barbara Pierzgalska-Grams, Anna Mrosczok-Podolak, Andrzej Podolak, Stanisław Pręgowski, Eugeniusz Repczyński, Bogusława Różańska, Ewa Rudnicka, Piotr Spek, Marta Tomaszewska-Gruszka, Andrzej Tomaszewski, Agnieszka Ulanowska, Elżbieta Wasyłyk, Iwona Widawska-Kubska, Renata Wojnarowicz oraz Dariusz Zatoka.

Prezentacji przyświecają słowa Tadeusza Kantora „Obraz jako wydzielina wnętrza”.

- Zapraszam wszystkich do obejrzenia wystawy, do głębokich przemyśleń, do wyciagnięcia wniosków i zainteresowania się sztuką. Zachęcam do tego, aby znajdować tę wydzielinę, która dodaje nadziei i upiększa otoczenie – mówi kurator wystawy, prof. Elżbietą Wasyłyk.

Wystawa będzie czynna do 12 lutego. Narazie można ją oglądać jedynie on-line. Być może po 18 stycznia Rząd złagodzi obostrzenia i będzie możliwość indywidualnego zwiedzania.

Zobacz relację z wernisażu