Biznes bez Granic – ruszył innowacyjny projekt dla przedsiębiorców powiatu pilskiego

Data: 30-10-2019    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Biznes bez Granic – ruszył innowacyjny projekt dla przedsiębiorców powiatu pilskiego 30 października w budynku MDK ISKRA w Pile odbyła się konferencja „Biznes Bez Granic – jak wejść na rynek międzynarodowy”, inaugurująca projekt  pn. „Promocja Gospodarcza Powiatu Pilskiego”. Na realizację projektu, który ma przede wszystkim promować pilskich przedsiębiorców poza granicami naszego kraju, Powiat Pilski pozyskał blisko milion złotych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.
 
Oferta skierowana jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. W ramach projektu przedsiębiorcy będą mieli możliwość udziału m.in. w targach branżowych w USA oraz Niemczech, a wszystkie koszty związane z wyjazdem i stworzeniem stoisk wystawienniczych pokryje Powiat Pilski.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele firm z naszego regionu, którzy mają ambicje poszerzyć swoją działalność, nawiązać współpracę z partnerami biznesowymi za granicą, zdobyć nowe rynki zbytu, a tym samym zwiększyć swoje zyski.

- Gratuluję Wam, że zdecydowaliście się wziąć udział w tym unikatowym w skali kraju projekcie, który realizuje Powiat Pilski. Należycie do tych odważnych, którzy chcą rozwijać swoje firmy i  myślą perspektywicznie. Wierzę, że Wam się uda i wiele skorzystacie na udziale w tym projekcie. Od Was również zależy, czy Powiat Pilski będzie realizował kolejny podobny projekt. Powodzenia! - powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
 
Podczas konferencji jednym z prelegentów był Rafał Wojciechowski z UL International Polska Sp. z o.o., który przedstawił szereg ciekawych informacji na temat rozszerzania działalności biznesowej i wprowadzania produktów na rynek USA. Firma UL International Polska Sp. z o.o. zajmuje się między innymi certyfikowaniem i nadawaniem znaków jakości na rynek amerykański i kanadyjski.
 
- Zajmuję się szkoleniami przedsiębiorców od 15 lat. Pomagam rozwijać firmy i edukuję przedsiębiorców w zakresie zwiększenia sprzedaży np. poprzez wprowadzenie nowego produktu czy usługi. USA to ogromy rynek zbytu. Polskie firmy mają duże możliwości sprzedaży tam produktów i usług wysokiej jakości. Mamy duży potencjał, np. firmy z branży meblarskiej i wystroju wnętrz posiadają doskonały design i jakość produkowanych towarów. Technologią jutra jest elektromobilność i polskie firmy powinny się nią już mocno zainteresować. Przedsiębiorcy z powiatu pilskiego, którzy biorą udział w tej konferencji należą do pierwszych odważnych. Jeśli im się uda, w ślad za nimi pójdą kolejni – wyjaśnił Rafał Wojciechowski.  
 
Sebastian Kuśmierek z Polskiego Klastra Eksportowego przybliżył uczestnikom rynek amerykański i niemiecki oraz przedstawił zasady współpracy na tych rynkach. Polski Klaster Eksportowy to organizacja powołana do życia przez Fundację Promocji Eksportu. Celem Klastra jest ułatwienie polskim firmom dostępu do rynków zagranicznych poprzez zastosowanie na nich najskuteczniejszych narzędzi do popularyzacji polskich produktów i usług.
 
Przedsiębiorcy, którzy uczestniczyli w konferencji, nie kryli, że są zainteresowani rozwojem swoich firm, zwiększeniem sprzedaży, właśnie za granicą. Jednym z  nich był Maciej Kożuchowski, dyrektor generalny firmy K-M Import Sp. J ze Starej Łubianki, zajmującej się importem, sprzedażą, wymianą  i serwisem samochodów ciężarowych, importowanych głównie z Niemiec.
 
Sprzedajemy sprowadzane samochody głównie na Wschód. Serwisujemy je, dostosowując nasze usługi do potrzeb klienta. Zatrudniamy około 50 osób. To firma rodzinna. Zdecydowałem się na udział w konferencji, ponieważ interesuje mnie elektromobilność, konkretnie produkcja samochodów o napędzie elektrycznym. Jeśli będzie taka możliwość chciałbym wziąć udział w targach w Las Vegas w USA. Myślę  o rozwoju firmy w wieloletniej perspektywie i zależy mi na zdobyciu kolejnych zagranicznych rynku zbytu – przyznał Marcin Kożuchowski.   
 
Tematyka konferencji dotyczyła także zatrudniania cudzoziemców. W tym zakresie porad praktycznych udzielili: Andrzej Soboń Zastępca Dyrektora w Wydziale Spraw Cudzoziemców Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu oraz Ewa Dorna Dyrektor PUP w Pile.
Do udziału w kolejnych działaniach w ramach projektu zachęcal przedsiębiorców także Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski.
Zasady rekrutacji na targi zagraniczne przedstawiła Karolina Szambelańczyk, dyrektor Wydziału Funduszów Pomocowych w Starostwie Powiatowym w Pile.

Uczestnicy mogli skorzystać z porad ekspertów zarówno w zakresie rekrutacji do projektu jak i zatrudniania cudzoziemców.
 
Prezentacje z konferencji załączamy poniżej i formularz rekrutacyjny.
 
Jednocześnie informujemy, że ruszyła rekrutacja do projektu dla pracowników gmin z powiatu pilskiego na wsparcie szkoleniowo-doradcze w zakresie pozyskiwania inwestorów. Załączamy niezbędne dokumenty rekrutacyjne. Termin na nadsyłanie zgłoszeń upływa 31 grudnia 2019  r.
 
Ponadto rozpoczęliśmy badanie zapotrzebowania przedsiębiorców (MŚP) z powiatu pilskiego  na uczestnictwo w zagranicznych targach branżowych oraz wsparcie szkoleniowo-doradcze. Załączamy pre-ankietę z prośbą o odesłanie do 29 listopada 2019 r.
 
Wszelkich informacji udziela Biuro Projektu – Wydział Funduszy Pomocowych, tel. 67 210 94 81, e-mail: ue@powiat.pila.pl  
PLIKI DO POBRANIA
Zapisz się na newsletter