Związek Powiatów Polskich
Twitter
Facebook
YouTube
BIP

Powiatowo-Gminne Dożynki Łobżenica 2019: staropolskie obrzędy i dobra zabawa

Data: 09-09-2019    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Powiatowo-Gminne Dożynki Łobżenica 2019: staropolskie obrzędy i dobra zabawa W minioną niedzielę do Łobżenicy zjechali rolnicy z całego powiatu pilskiego, by obchodzić tegoroczne Święto Plonów. Tradycyjnie ulicami miasta przeszedł barwny korowód. Następnie na stadionie im. Alojzego Graja, bp Jan Tyrawa odprawił mszę świętą dziękczynną, podczas której poświęcone zostały tegoroczne zbiory. Zgodnie z tradycją odbył się też obrzęd dożynkowy z przekazaniem i dzieleniem chleba. Dożynkom towarzyszyły koncerty i zabawa taneczna do późnych godzin nocnych. Gospodarzami dożynek byli wspólnie: starosta pilski Eligiusz Komarowski oraz burmistrz Łobżenicy Piotr Łosoś.

- Dożynki to jeden z najpiękniejszych staropolskich zwyczajów, który jest wpisany w tradycję polskiej wsi. To święto rolników, sadowników, ogrodników, pszczelarzy, działkowców i wszystkich tych, który żyją z owoców ziemi. Dziś dziękujemy Wam za codzienną, ciężką pracę i składamy wyrazy ogromnego szacunku. Jej efektem są piękne wieńce dożynkowe i ten chleb, którym możemy się dziś dzielić. Życzę, aby nikomu nie brakowało chleba, a jego podział był zawsze sprawiedliwy – powiedział starosta Eligiusz Komarowski.

Podziękowania złożył także Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile:
- Dziękuję również mieszkańcom za trud włożony w przygotowanie tak barwnego korowodu, wspaniałych wieńców dożynkowych i pięknego wystroju ulic – powiedział.  

Zaszczytne funkcje starostów dożynek powiatowych pełnili: Katarzyna Wagner i Julian Szalski.
Katarzyna Wagner wraz z mężem  prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 85 hektarów w miejscowości Wiktorówko, które specjalizujące się w produkcji roślinnej i hodowli bydła mlecznego. Julian Szalski, to młody gospodarz, który z żoną i rodzicami prowadzi 90-hektarowe gospodarstwo rolno-hodowlane we wsi Kruszki. Specjalizuje się w produkcji roślinnej i hodowli bydła opasowego.

Podczas Dożynek wręczone zostały też odznaczenia „Za Zasługi dla Rolnictwa”. Otrzymali je:

Marek Dorsz, gmina Miasteczko Krajeńskie, który prowadzi ponad 20-jektarowe gospodarstwo. Specjalizuje się w uprawie czereśni i  produkcji roślinnej.
Leszek Gil, Kosztowo, gmina Wyrzysk – gospodaruje na około 55 ha, specjalizuje się w hodowli bydła opasowego. Produkcja roślinna podporządkowana jest produkcji zwierzęcej.
Franciszek Kapeja, Wiktorówko, gmina Łobżenica – gospodaruje na powierzchni 26,5 ha, ukierunkowany jest na chów bydła opasowego i trzody chlewnej. Już trzecia kadencje pełni funkcję sołtysa wsi Wiktorówko.  
Józef Niemczuk, prezes PRH Agrifarm Sp. Z o.o. - firmy rodzinnej, w ciągu kilku lat działalności rozwinęła się i unowocześniła produkcję roślinną oraz hodowlę trzody chlewnej.
Paweł Wełnic, Równopole, gmina Kaczory -  gospodaruje na powierzchni 47 ha, uprawia głównie warzywa. Od 2015 roku jest członkiem Rad Powiatowych Wielkopolskiej Izby Rolniczej z terenu Gminy Kaczory.

Dożynki Powiatowe to była również doskonała zabawa. Publiczność miała okazję podziwiać występy zespołów z Gminnego Centrum Kultury z Łobżenicy. Na scenie wystąpił też zespół JuRaD oraz gwiazda wieczoru Czadoman, który porwał łobżenicką publiczność. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych.  

Wyniki Powiatowego Konkursu na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy:
I miejsce – gmina Wysoka,
II miejsce – gmina Białośliwie
III miejsce -gmina Łobżenica
© Copyrights Starostwo Powiatowe w Pile   |   Polityka prywatności
Agencja Interaktywna Sun Group