Sentymentalna wizyta w Starostwie byłych uczennic…

Data: 14-06-2019    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Sentymentalna wizyta w Starostwie byłych uczennic… Niezwykłych gości przyjął w piątek, 14 czerwca Starosta Pilski Eligiusz Komarowski. Odwiedziły go absolwentki byłego Liceum Pedagogicznego dla Wychowawczyń Przedszkoli w Pile, które 50 lat temu mieściło się w obecnym budynku Starostwa Powiatowego w Pile.     

Na spotkanie przybyły panie, które uczęszczały tu do szkoły w latach 1964-1969. Są absolwentkami klasy Va, bo ówczesne liceum było pięcioletnie. Starosta przyjął byłe uczennice w sali nr 109, w której przed laty mieściła się ich klasa. Obecnie jest to miejsce m.in. obrad Zarządu Powiatu w Pile.   
- Jest mi niezwykle miło gościć Was w tym budynku, który spełnia już zupełnie inną rolę. Jest budynkiem administracji publicznej, przez lata był siedzibą władz wojewódzkich, a od 1999 roku - Starostwa Powiatowego. Zdaję sobie sprawę, jak wiele wspaniałych wspomnień macie związanych z tym miejscem, jaki budzi ono sentyment. Taka wizyta jest powrotem do lat młodości, pięknych lat. Czujcie się jak u siebie w domu – powiedział Eligiusz Komarowski, Starosta Pilski.   
Spotkanie upłynęło na wspomnieniach, byłe uczennice przyniosły szkolne zdjęcia, ze wspólnych spotkań klasowych, studniówki, a także z wcześniejszych zjazdów. Miały przy sobie także archiwalne dokumenty, kartki z kalendarza, a nawet spis maturalnych tematów.
Liceum, do którego uczęszczały panie, było żeńskie. W budynku mieścił się internat, stołówka a także mieszkania dla nauczycieli. Największa sala na I piętrze, w której przed laty jeszcze odbywały się sesje rady powiatu – spełniała rolę gimnastycznej, koncertowej, a także tanecznej, na przykład  podczas studniówek. W niej również byłe uczennice liceum pisały maturę.

Starosta oprowadził też panie po budynku, by zobaczyły jak się zmienił. Pokazał im również rzadko odwiedzany schron, który mieści się w piwnicach Starostwa.  
Spotkanie zorganizowała Maria Bartol.
-  Dałam koleżankom sygnał, że obchodzimy właśnie jubileusz 50–lecia matury. Mamy kontakt przez Nasza Klasę, tam się odnalazłyśmy – tłumaczy.   
Panie długo wspominały przeżyte w szkole lata. Przyznały, że duży nacisk nauczyciele kładli na naukę przedmiotów ścisłych, humanistycznych, na pedagogikę, metodykę, ale również na wychowanie muzyczne i sport. Grały przynajmniej na trzech instrumentach, uczyły się robótek ręcznych i gotowania. Zostały doskonale przygotowane do zawodu, jak i do życia. Nie wszystkie jednak po ukończeniu szkoły pracowały zgodnie z wyksztalceniem. Niektóre wyjechały z Piły na studia, inne za pracą.

- Przeżyłyśmy tu jednak pięć cudownych lat –  wyznały zgodnie na koniec.
Starosta Pilski podarował paniom materiały promocyjne Powiatu Pilskiego, w tym zdjęcie budynku, w którym się niegdyś się uczyły.  
 
HISTORIA SZKOŁY
W roku szkolnym 1949/1950 zapadła decyzja utworzenia w Pile Państwowego Liceum Wychowawczyń Przedszkoli. Od 1 września 1950 r. lekcje odbywały się jeszcze w gmachu Liceum Ogólnokształcącego w Pile przy ul. Wincentego Pola.  W czterech klasach było 99 uczennic.
W roku szkolnym 1951/52 utworzono dwa kolejne oddziały. Do szkoły uczęszczało wtedy 191 uczennic. W październiku 1952 roku liceum zostało przeniesione do budynku przy placu Staszica 7. W listopadzie 1954 roku szkoła otrzymała budynek przy al. Niepodległości 33/37. W roku szkolnym 1955/56 liczba oddziałów wzrosła do 9, a liczba uczennic do 277. Szkoła otrzymała nazwę Liceum Pedagogiczne dla Wychowawczyń Przedszkoli w Pile. Od roku szkolnego 1965/66 nastąpiło stopniowe wygaszanie szkoły oraz przejmowanie jej funkcji przez Liceum Pedagogiczne w Trzciance.
W roku szkolnym 1966/67 nie było już naboru do klas pierwszych. W 1970 r. Liceum Pedagogiczne dla Wychowawczyń Przedszkoli w Pile opuściły ostatnie absolwentki, a szkoła przestała istnieć. 
© Copyrights Starostwo Powiatowe w Pile   |   Polityka prywatności
Agencja Interaktywna Sun Group