Nowoczesny oddział ratunkowy i nefrologii ze stacją dializ w pilskim szpitalu

Data: 21-02-2018    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Nowoczesny oddział ratunkowy i nefrologii ze stacją dializ w pilskim szpitalu Pilski szpital przypomina jeden wielki plac budowy. Obecnie trwają intensywne prace remontowe na parterze, gdzie przeniesiony zostanie  Oddział Nefrologii i Stacji Dializ. Zaczęła się także przebudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Do tego szpital kupił nowy sprzęt diagnostyczny. Kończą się także prace w nowej Pracowni Elektrofizjologii. Łączna wartość obecnych inwestycji to blisko 17 mln zł! To największe prace inwestycyjne w blisko 30-letniej historii szpitala.

- To rekordowa wręcz kwota, jaką udało się pozyskać, zwłaszcza, że jest inwestowana w tak krótkim czasie i to jednocześnie. Obecnie trwają prace budowlane w kilku miejscach szpitala, na ważnych oddziałach, które po remontach będą bardzo nowoczesne, a pacjenci będą mieli na nich zapewnioną najlepszą z możliwych opiekę. Prace związane z przygotowaniem  nowych pomieszczeń dla Oddziału Nefrologii i Stacji Dializ ruszyły w listopadzie 2017 roku, a już w kwietniu oddział będzie tu funkcjonował. Przebudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego zaczęła się dosłownie kilka dni temu, a najpóźniej w październiku, ma się zakończyć jego przebudowa. Nie tylko tempo tych prac jest imponujące, ale także ich zakres. Oddziały będą wyposażone w nowy sprzęt, przyjmą więcej pacjentów, a opieka medyczna będzie znacznie sprawniejsza. A o to przecież nam chodzi, by skorzystał przede wszystkim pacjent  – powiedział starosta pilski Eligiusz Komarowski, podczas  spotkania z dziennikarzami, którzy mieli okazję zobaczyć stan zaawansowania prac.

Mimo że w szpitalu pracuje obecnie wiele ekip remontowych, placówka działa bez zakłóceń.
- Staramy się godzić remonty z normalną pracą szpitala. Przyznam, że w ostatnim czasie, jak i obecnie, wiele mamy nowych inwestycji. Warto wspomnieć również o informatyzacji szpitala, która miała miejsce w ubiegłym roku i też pochłonęła wiele  milionów złotych. Urządziliśmy Pracownię Elektrofizjologii, która w marcu już przyjmie pierwszych pacjentów. Kupiliśmy bardzo nowoczesne cyfrowe aparaty rentgenowskie za kwotę blisko 1,5 mln złotych. Wszystko po to, by nasze usługi były na jak najwyższym poziomie – podkreślił  z kolei Rafał Szuca, dyrektor szpitala.

Sporo do tych inwestycji dokłada Powiat Pilski, część to środki zewnętrzne, część pochodzi z kredytów. Słowem zarówno Powiat Pilski, organ prowadzący szpital, jak i dyrekcja robią wszystko, by największą placówkę medyczną w Pile i północnej Wielkopolsce modernizować.
Te działania podsumował Stefan Piechocki, wicestarosta pilski.
- Nasz szpital nie jest placówką peryferyjną, a najlepszą w tej części Wielkopolski. Zależy nam, by przyjmował jak najwięcej pacjentów i leczył ich jak najlepiej, z wykorzystaniem najnowocześniejszej aparatury medycznej. Oczywiście, wszystko zależy od kadry, pieniędzy i wysokości kontraktów. Ale my robimy, co możemy – dodał. 
        
OBECNE PRACE W SZPITALU
Przeniesienie Oddziału Nefrologii ze Stacją Dializ  –  wartość zadania:  6 mln zł (kredyt)
Prace związane są z przeniesieniem oddziału z czwartego piętra, gdzie będzie urządzany oddział onkologiczny. Zaczęły się w listopadzie 2017 r, koniec przewidziano na kwiecień. Prace odbywają się w trzech etapach: budowlane, wyposażenie w tzw. „gruby sprzęt” , w tym zakup nowej  aparatury do dializ, trzeci etap to urządzanie pokoi  dla pacjentów i personelu. Odział będzie nowocześniejszy, docelowo znajdzie się na nim 18 stanowisk  dializacyjnych i każde, to nowość – wyposażone będzie w nowe aparaty do indywidualizacji hemodializy. Odział i sala dializ będzie dostępna 24 godziny przez 7 dni. Będą miały klimatyzację. Sale dla pacjentów będą dwuosobowe, każda z sanitariatami. Na nowym oddziale zastosowano  unikatowy nawet w skali Polski system podwójnej dezynfekcji termicznej wody do standardów medycznych. Pacjenci będą mogli korzystać z TV, podczas 4-godzinnej dializy i internetu. Przy oddziale powstanie nowy podjazd dla pacjentów dowożonych transportem organizowanym przez szpital.

Przebudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego  i doposażeniem w sprzęt medyczny, w tym stanowisk  do wstępnej intensywnej terapii   – wartość projektu   6.990.440,87 zł , dofinansowanie 5.941.874,73 zł. (Program Operacyjny Infrastruktura I Środowisko)
Prace wykonuje firma Usługi Ogólnobudowlane ,,KOSBUD’’ Michał Kosmowski z  Uścikowa k/Obornik Wlkp.  Weszła na budowę 11 lutego. Obecnie w remoncie są pomieszczenia w części „czerwonej” tej, w której przyjmuje się pacjentów w najcięższym stanie. SOR będzie całkowicie przebudowany, dojdzie nowa aparatura medyczna. Będzie lepszy poziom obsługi i opieki. Będzie też można przyjąć więcej pacjentów. Tylko w 2016 było ich 21 900. Prace m.in. obejmują:  remont rampy i drogi dojazdowej Lądowisko – SOR,  budowę windy dla niepełnosprawnych, wiaty dla karetek:  obecnie ma 2 miejsca, będzie 6, rozdzielenie pacjentów i ich wejść na SOR, osobne dla dowożonych  przez karetki i  samodzielnie dojeżdżających, montaż klimatyzacji wraz z jonizacją pomieszczeń, zwiększenie liczby stanowisk dla pacjentów- sala obserwacyjna z 4 na 6 łóżek,  konsultacyjna z 4 na 7 łóżek. Podstawowa Opieka Medyczna zostanie przeniesiona do nowych gabinetów. Na obszarze "czerwonym" będzie sala intensywnego nadzoru, restytucyjno-zabiegowa zamiast 2 będzie miała 3 stanowiska, a na sali wstępnej intensywnej terapii zamiast jednego aż 5. Wzrośnie liczba miejsc dla pacjentów leżących, z obecnych 11 na 21. Co ważne powstanie też pokój dla rodzin oczekujących na swoich bliskich.

Pracownia Elektrofizjologii:  wartość zadania : 2.311.000 zł,  dofinansowanie Wojewody Wielkopolskiego 1.850.000 zł i Powiatu Pilskiego 461.000 zł.
W tej kwocie mieści się zakup  kardioangiografu  GE OPTIMA IGS – 320 , który można wykorzystać w zabiegu ablacji, likwidującym migotanie przedsionków serca. Mają  się zacząć od połowy marca tego roku. Będą to zabiegi planowe w ramach NFZ, szpital będzie je wykonywał jako pierwszy  w regionie. Dotąd w Pracowni Hemodynamiki wykonywano tylko tzw. procedury ostre – trafiali tu pacjenci w stanach nagłych z zawałami.    

ZAKUPY:
Pracownia Radiologii
- cyfrowy aparat rentgenowski AGFA DR-400 za kwotę 675.000 zł – środki własne szpitala.

Aparat szybciej wykonuje zdjęcia, już po 8 sekundach (dotąd 2 minuty),  ma niższą dawkę promieni, więc jest mniej inwazyjny dla pacjentów. Lekarze mogą szybko obejrzeć wyniki na każdym oddziale. To najwyższa półka w regionie. Obecnie dziennie wykonuje się około 100 prześwietleń. Do tej pory  szpital dysponował: rtg ARCOMA - 10 lat, rtg EDR, 30 lat 
-aparat RTG z ramieniem  ,,C” SIEMENS  CIOS ALPHA za 799.000 zł z tego 657.000 zł pozyskano z programu POLKARD, a 142.000 wkład własny. Ten aparat cyfrowy, również pierwszy na naszym terenie, wykorzystywany jest na bloku operacyjnym, głównie przy procedurach zabiegowych w kardiologii, ortopedii, neurochirurgii.
 


 
Zapisz się na newsletter