Wyjątkowy konkurs pięknego czytania tekstów literackich

Data: 21-11-2023    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

konkurs ma na celu promowanie czytania literatury wśród dzieci i młodzieży W Biurze Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego odbył się wieki finał  3. Powiatowego Konkursu Pięknego Czytania Tekstów Pisanych Prozą w Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego.

Organizatorem wydarzenia był Zespół Szkół przy Teatralnej w Pile  Szkoła przy Teatralnej w Pile. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych oraz średnich, którzy z niezwykłym talentem czytali fragmenty popularnych książek, m.in. "Alicji w Krainie Czarów", "Chłopów" Reymonta, "Opowieści Wigilijnej" Dickensa, czy "Lalki" Bolesława Prusa, a także współczesnych autorów np. Oligi Tokraczuk „Profesora Andrews w Warszawie”.

- To wspaniały konkurs, który popularyzuje wśród dzieci i młodzieży czytanie książek, ważnych pozycji polskiej i światowej literatury - mówi Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, który razem z Markiem Kamińskim, członkiem Zarządu Powiatu w Pile słuchali pięknego czytania w wykonaniu uczniów.
Jury w składzie: Marzenna Krakowiak, Andrzej Hajduś, Dominika Wróbel wyłoniło laureatów.

W kategorii szkół podstawowych:
I miejsce - Lena Jagiełka ze Szkoły Podstawowej w Kruszewie, nauczyciel przygotowujący- Iwona Werner,
II miejsce Karolina Dominikowska ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Pile, nauczyciel przygotowujący- Marika Naskręt,
III miejsce Maja Skwierawska ze Szkoły Podstawowej nr 4 Pile, nauczyciel przygotowujący - Małgorzata Zyber.

Laureaci w kategorii szkół ponadpodstawowych:
I miejsce zdobyła Agata Kulesza z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile, nauczyciel przygotowujący- Ewa Rozpłoch,
II miejsce – Julia Lewandowska z Zespołu Szkół przy Teatralnej w Pile, nauczyciel przygotowujący- Jagoda Bartz,
III miejsce- Kalina Grzeszczak z I LO w Pile, nauczyciel przygotowujący - Izabela Jarecka.
Nagrodę publiczności otrzymała Lena Jagiełka.

Gratulujemy wszystkim laureatom i uczestnikom. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego.

Wykaz literatury wykorzystanej przez uczestników 3. Powiatowego Konkursu Pięknego Czytania Tekstów Pisanych Prozą.
Szkoły podstawowe:
Lewis Caroll  „Alicja w Krainie Czarów”
Sławomir Mrożek „Artysta”
Rene Goscinny, Jean Jaques Sempe  „Mikołajek”
Łukasz Wierzbicki  „Wokół świata na wariata”
Joanna Olech  „Poppintrokowie”
Antoine de Saint- Exupery  „Mały Książę”
Clive Staples Lewis  “Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa”.
Carlos Ruiz Zafon  „Cień wiatru”
Charles Dickens  „Opowieść wigilijna”.

Szkoły ponadpodstawowe:
W.S. Reymont „Chłopi”
Hermann Hesse „Wilk stepowy”
Jan Paweł II  „Pamięć i tożsamość”
Sławomir Mrożek  „Krawiec”
Bolesław Prus  „Lalka”
Olga Tokarczuk  „Profesor Andrews w Warszawie”
Dorota Masłowska  „Inni ludzie”.