Konwent poświęcony zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży

Data: 25-09-2023    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

podczas konwentu omówiono różne formy pomocy dzieciom i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi i emocjonalnymi 21 września 2023 r. w Centrum Powiatowym Iskra w Pile odbył się Konwent Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży.
Konwent był okazją do spotkania pedagogów i psychologów szkół powiatu pilskiego, przedstawicieli ochrony zdrowia, ośrodków pomocy społecznej, ośrodków wychowawczych i adopcyjnych, kuratorów sądowych i przedstawicieli sądów. Konwent był jednym z działań realizowanego w szkołach programu wychowawczo - profilaktycznego w zakresie profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Gości powitał Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, który pokreślił znaczenie instytucjonalnej pomocy w dziedzinie ochrony zdrowia najmłodszych mieszkańców gmin powiatu pilskiego, w czym Powiat Pilski - Starostwo Powiatowe w Pile uczestniczy. Przykładem tego jest otwarcie Powiatowego Środowiskowego Centrum Zdrowia  Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Pile, które funkcjonuje przy ul. Rydygiera 23.

Uczestnicy wysłuchali profesjonalnych wykładów, wygłoszonych przez specjalistów o tematyce:
Franciszek Małecki  - Trzaskoś, neuropsycholog, antropolog i prezes zarządu Instytutu Badań i Analiz Działalności Jednostek Samorządu Terytorialnego „Samobójstwa w Polsce powiatowej na przykładzie powiatu pilskiego”

Daniel Mróz, dyplomowany mediator wpisany na listę mediatorów Sądu Okręgowego w Rzeszowie, pedagog, trener programu Chronimy Dzieci FDDS oraz programu Wzmacniania Rodziny 10-14 „Jak rozpoznawać symptomy krzywdzenia dzieci”.

Klaudia Giese - Szczap, specjalistka psychologii klinicznej, psycholog z Zespołu Poradni Psychologiczno - Pedagogicznych w Pile „Depresja czym jest w oparciu o DSM5. Depresja a „zwykłe przygnębienie”.

W konwencie uczestniczyli także:
Radni Rady Powiatu w Pile: Monika Kubiak Majewska, Teresa Strzelecka, Zdzisława Bosak – Kawa, Małgorzata Karwacka oraz Izabela Bednarczyk - Przedstawiciel Wielkopolskiego Oddziału NFZ, Monika Szelągiewicz - Prezes Centermed Monika Szelągiewicz, Agnieszka Basińska - Dyrektor Powiatowego Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Pile, Beata Wachowiak - Zastępca Dyrektora Powiatowego Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Pile.