Muzyczna lekcja historii poświęcona Kresowianom w centrum ISKRA

Data: 20-09-2023    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

widowisko muzyczne  z pieśniami o historii kresowiaków Niecodzienna lekcja polskiej historii dla młodzieży szkół średnich w Centrum Powiatowym ISKRA w Pile.

W miniony wtorek, w sali widowiskowej, odbyło się widowisko muzyczne pt."II wojna światowa – exodus ludności polskiej" – lekcja historii pieśnią opisana według scenariusza i reżyserii Mirosława Kowzana. Widowisko zostało zorganizowane z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Pile.

Pieśni kresowe zaśpiewał Grzegorz Podwójny, natomiast rys historyczny przedstawiła Monika Gierczak. Warto dodać, że Grzegorz Podwójny mieszka w Dębnie. Jego rodzina pochodzi z Kresów. Jako potomek Kresowian żywo zainteresował się tragiczną historią Kresów. Jego pieśni kresowe stały się głosem sumienia dla polskiego społeczeństwa.

- Była to niezwykła lekcja historii, wzruszająca, prawdziwa, pozostająca w pamięci. Losy Kresowian, trudne, często tragiczne, są elementem naszej historii, o której musimy pamiętać - mówi Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, który uczestniczył w tym wydarzeniu.

Wydarzenie miało na celu również integrację środowiska Kresowian.